Ljepote planina mame: Za tri dana dvije akcija spašavanja

Popović: Vrhovi Durmitora još pod snijegom, planinari i turisti da se raspitaju na koje vrhove mogu da se popnu

Žabljački vatrogasci i članovi Gorske službe spašavanja imali su prethodnih dana "pune ruke posla". Uspon na vrhove Durmitora, koji su još pod snijegom, za troje planinara završio se teškim povredama. 

Spašavanje belgijskih turista Foto: Privatna arhiva/Drago Popović
Spašavanje belgijskih turista
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Juče poslije podne, sa vrhova Durmitora stigao je poziv za pomoć, drugi u tri dana. Dvoje Belgijanaca povrijeđeno je tokom uspona na vrh Međed. Ukupno 14 spasilaca, iz GSS i Službe zaštite spašavanja bilo je uključeno u tu fizički veoma zahtjevnu intervenciju, koja je trajala devet sati. 

„Nakon devet sati uspjeli smo da ih oredamo oko tri sata ekipi Hitne pomoći. Dvoje belgijskih turista tokom planinarenja u tom reonu nijesu ispoštovali sve propisane standarde, uputili su se bez opreme na vrh koji je još pod snijegom“, priča za Portal Analitika Drago Popović, komandir žabljačke Službe zaštite i spašavanja. 

Kako objašnjava Popović, turisti su napustili markiranu stazu i bez vodiča se uputili na vrh iznad Crnog jezera. 

„Na Durmitoru ima još uvijek sniježnih prelaza koji se ne mogu bezbjedno preći bez alpinističke opreme i mogu se penjati samo u alpinističkim navezama, posebnim tehnikama. To nijesu ispoštovali, skrenuli su sa markacije, došlo je do proklizavanja na ledu i klizali su oko 40 metara i udarili u kamenje. Djevojka je zadobila ozbiljne povrede, prelom grudnog koša i povrede glave i vrata, a momak je zadobio povrede glave i ruke“, navodi Popović. 

Samo dan ranije, spašavali su planinara iz Bosne i Hercegovine. 

„Planinar se prilikom uspona oklizao niz snijeg i led i bukvalno se zakucao u kamenje u podnožju, tako da je dobio prelom oba donja i prelom jednog gornjeg ekstremiteta, bio je ozbiljno povrijeđen“, kaže Popović. 

U planinu uz adekvatnu opremu i licencirane vodiče

U planini uvijek vreba opasnost, pa Popović savjetuje da se prije upuštanja u samostalnu avanturu, svaki posjetilac dobro raspita. 

„Apelujem da prije kretanja u planinu, svi planinari i turisti treba da se raspitaju na koje vrhove mogu da se popnu klasičnim planinarskim penjanjem. Na većini vrhova još uvijek važe „zimska pravila“ i potrebna je alpinistička oprema, u vidu dereza i cepina. I ne samo oprema, već je potrebno i znati je koristiti, kako bi se bezbjedno popeli“, poručuje Popović. 

S obzirom da su vrhovi Durmitora još uvijek pod snijegom i ledom, Popović poziva planinare na oprez. 

„Planinari još uvijek ne mogu da se penju na pojedine vrhove Durmitora, mogu jedino iskusni alpinisti“, kaže Popović. 

Apeluje na sve posjetioce da se raspitaju u Turističkoj organizaciji, u obavještajnoj tački Žabljak kod Gorske službe. 

„Savjetujem da angažuju lokalne, licencirane vodiče, da se ove nemile scene, koje smo zadnja tri dana gledali, ne bi dešavale, jer nerijetko se to završava tragičnim ishodom“, poručuje Popović. 

Pooštriti zakonsku regulativu

Strožija zakonska regulativa, rezultirala bih smanjenjem broja nesrećnih slučajeva na padinama ove planine, kaže naš sagovornik. 

„Neke Zakone bi trebalo izmijeniti. Da se ugledamo na neke evropske zemlje, poput Švajcarske i Austrije, koje imaju to striktno regulisano. Propisano je da prilikom posjeta i planinarenja u nacionalnim parkovima, posjetioci moraju imati i lično osiguranje i vodiča, i adekvatnu opremu, a ne onako „bezglavo“ uputiti se na neki od vrhova i to često dovodi do nemilih situacija“, zaključuje Popović. 

Portal Analitika