Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Popović: Navodna podrška Lekiću za mandatara kupovina vremena, skraćenje mandata Skupštini najpravednije rješenje

"Crna Gora u agoniji već dvije godine"

Popović: Navodna podrška Lekiću za mandatara kupovina vremena, skraćenje mandata Skupštini najpravednije rješenje

Navodna podrška mandataru Miodragu Lekiću je kupovina vremena, ocijenio je lider Liberalne partije Andrija Popoviću emisiji “Pressing” na Gradskoj RTV.

Popović: Navodna podrška Lekiću za mandatara kupovina vremena, skraćenje mandata Skupštini najpravednije rješenje Foto: PA
Gradski portalIzvor

Popović kaže da se Crna Gora nalazi u agoniji već dvije godine, tokom kojih su pale tri vlade, a na pomolu je i izbor četvrte.

“Predsjednik države Milo Đukanović je taj koji odlučuje, u njegovim rukama je mandat građanki i građana Crne Gore. On se nalazi u kompleksnoj situaciji i što god da uradi – pogriješiće. Ima nekoliko varijanti koje su sada u igri – da da mandat proruskoj i prosrpskoj grupaciji koja ima podršku 32 poslanika, suverenističkoj i državotvornoj grupaciji koja ima podršku 40 poslanika”, navodi Popović.

Ističe da je opcija i skraćenje mandata Skupštini, što smatra najpravednijim rješenjem.

“Za skraćenje mandata Skupštini potreban je 41 glas. Postoji i varijanta raspuštanja parlamenta”, dodaje Popović.

Osvrnuo se i na konsultacije kojima se odazvao samo suverenistički blok, navodeći da je predsjednik Đukanović na tom sastanku najviše bio za skraćenje mandata Skupštini.

“Na taj način bi se zaustavila agonija naše države”, smatra Popović.

Bez izvršne i sudske vlasti

Podsjeća da Crna Gora nema izvršnu, ni sudsku, kao i da je u procesu razrješenja i zakonodavna vlast.

Popović dodaje da je vanredna sjednica Skupštine, na kojoj se raspravljalo o razrješenju predsjednice parlamenta Danijele Đurović, počela 2. septembra, i po poslovniku morala biti nastavljena u roku od 15 dana.

“Ona nije nastavljena u tom roku, a već danas imamo novu sjednicu na kojoj će se odlučivati o izboru članova Sudskog savjeta – mimo poslovnika, jer je u vanrednom zasijedanju drugačije nego u redovnom koje počinje sredinom oktobra. Ova sjednica od 2. septembra se mora završiti i ne može ova druga da počne”, pojašnjava Popović, uz ocjenu da se država nalazi u poslovničkom, pravnom i ustavnom haosu.

Popović kaže da se ništa slično nije dešavalo od obnove državnosti 2006, ali ni od Drugog svjetskog rata od 1945.

“Jasno je da ova trojna koalicija ide na urušavanje svih institucija i oni su uspjeli da uruše 90 odsto njih. Ne sumnjam da će urušiti i ovih deset odsto, ako se odmah ne raspišu vanredni parlamentarni izbori, što bi u ovom trenutku bio jedini spas za Crnu Goru”, tvrdi Popović.

Crna Gora je, podsjeća, postala kandidat za ulazak u EU prije deset godina, a prije dvije godine potpuno je zaustavljen pregovarački proces.

“Niko više ne razmišlja o EU, iako su nam se u nakon ruske agresije na Ukrajinu širom otvorila vrata. Za to je potrebno da zatvorimo prvenstveno poglavlja 23 i 24, i izaberemo nosioce pravosudnih funkcija”, dodaje Popović.

DF namjerno blokira izbor sudija

Na današnjoj vanrednoj sjednici Skupštine, ako se, kako kaže, održi mimo poslovnika, mnogo će nam biti jasnije kako će se poslanički klubovi i poslanici odnositi u narednom periodu.

“Mislim da će naši partneri iz EU, SAD i NATO na neki način dići ruke od nas, što je veoma opasno u ovom momentu, i prepustiti nas Otvorenom Balkanu i tumaraćemo u ovim balkanskim bespućima bez objektivne nade da u doglednoj budućnosti možemo ponovo da se kandidujemo”, smatra Popović.

Kada je riječ o mogućnosti da trojna koalicija dobije mandat, Popović kaže da bi u tom slučaju oni do kraja mandata ovog saziva Skupštine, odnosno do septembra 2024. nastojali da ostvare sve svoje ciljeve i zapošljavaju svoje kadrove “po dubini i širini i visini, sve ono što nijesu uspjeli do sada”.

“Čelnici DF-a namjerno blokiraju izbor sudija Ustavnog suda. Do sada smo saslušali samo šest kandidata. Preostalo je još 13 i to ne možemo završiti u vanrednom zasijedanju. Postavlja se pitanje kad će početi. A ako zvanično počine redovno zasijedanje 3. oktobra, budući da je uobičajeno da se redovna zasijedanja Skupštine ne održavaju pred lokalne izbore, možete zamisliti u što će se pretvoriti takvo zasijedanje pred lokalne izbore, zakazane za 23. oktobar u Podgorici i još 13 opština”, navodi Popović.

Glasanje o sudijama Ustavnog suda krajem oktobra

Smatra da ne može doći do legitimnog održavanja lokalnih izbora, budući da Ustavni sud nema kvorum za rad.

“Ostali smo na troje od sedam sudija i potpuno je nejasno. Kako je Crna Gora zemlja čuda, vjerovatno će se ti izbori desiti, a nakon toga će doći i do izbornih sporova koje će pokrenuti gubitničke strane i dovesti u pitanje regularnost izbora. Mnogo toga će krenuti ka Strazburu, jer je to jedina instanca koja bi mogla da zaštiti biračka prava”, ocjenjuje Popović.

Ne očekuje, kaže, da glasanje o sudijama Ustavnog suda bude prije kraja oktobra.

“Kandidati za sudije Ustavnog suda moraju da dobiju najmanje sedam glasova na Ustavnom odboru da bi se kvalifikovali za plenarno odlučivanje parlamenta. U ovakvom ambijentu je teško očekivati da neko dobije dvotrećinsku većinu, odnosno najmanje 54 poslanika, dok je u drugom glasanju potrebna tropetinska većina – najmanje 49 poslanika. Predsjednica Skupštine je u procesu razrješenja. Ako ona bude razriješena, pitanje je ko će sazvati uopšte sjednicu. To je potpuni haos koji je nastao, pravo vrzino kolo koje ne vidim kako se u ovom trenutku može raspetljati”, poručuje Popović.

Ukazuje i na pogoršanu socijalno-ekonomsku situaciju.

“Najviše brinem za naše penzionere i socijalno ranjive kategorije, jer je upitno kako će se isplaćivati penzije i socijalna davanja. Čekaju nas teška jesen i zima, energetski veoma problematična, a slijedi i rebalans budžeta. Ako ne dođe do dodatnog zaduživanja u iznosu od 350 miliona eura, veoma teško će država funkcionisati. I sa te strane se nalazimo u bezizlaznoj poziciji”, navodi Popović.

Pakleni plan uništenja Crne Gore krenuo 2015.

Prema njegovim riječima, pakleni plan uništenja Crne Gore krenuo je 2015, kada su počeli protesti DF-a.

“Te godine su formirane Demokrate i GP URA. Ništa nije slučajno. Znamo da je 2016. došlo do pokušaja državnog udara na izborni dan. Dvoje lidera DF-a tada je osuđeno prvostepenom presudom na po pet godina zatvora, a sudski proces još nije ni blizu kraja. Zaboravili smo da su Demokrate i URA dvije godine bojkotovale parlament, dok su 2020, uz dirigentsku palicu Crkve Srbije došli do većine od 41 poslanika, nakon čega su nastali sukobi oko podjele plijena, koji i dalje traju”, podsjeća Popović.

Dodaje da se ni suverenistički blok nije dobro snašao u tim okolnostima.

“Krivica je i na mnogim građanima koji su 2020. nasjeli na propagandu, koji su glasali za GP URA i Demokrate”, kaže Popović.

Ipak, zaključuje, do konkretnog rješenja se može doći uz dijalog.

Portal Analitika