Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Popa poručila Krivokapiću: Tijela za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti već uspostavljena, nadograditi postignuto

Sastanak šefice Delegacije EU u Crnoj Gori sa predsjednikom vlade

Popa poručila Krivokapiću: Tijela za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti već uspostavljena, nadograditi postignuto

Ambasadorka je, takođe, naglasila da Crna Gora već ima uspostavljena tijela i mehanizme za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti i odgovornosti, koja treba dosljedno da koristi, nadograđujući ono što je do sada postignuto u reformi pravosuđa i ostvarujući dodatne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, navodi se u saopštenju Vlade

Popa poručila Krivokapiću: Tijela za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti već uspostavljena, nadograditi postignuto Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Vlade Crne Gore, prof. dr Zdravko Krivokapić i ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava, dr Vladimir Leposavić, sastali su se danas sa šeficom Delegacije EU u Crnoj Gori, Oanom Kristinom Popom.

Kako je saopšteno iz Vlade Crne Gore na sastanku je razgovarano o hitnim izmjenama dva Zakona o Državnom tužilaštvu, koji će se naći na dnevnom redu vanrednog zasjedanja Skupštine Crne Gore 18. februara.

„Krivokapić je naglasio da je Evropska komisija ključni strateški partner Vlade u reformi vladavine prava, imajući u vidu da je konsultativni poroces sa našim evropskim partnerima vodilja reformi od početka pregovora“, navodi se u saopštenju.

Takođe, premijer je istakao i da proces integracija u EU podrazumijeva sinergiju, ali i odgovornost sve tri grane vlasti. On je poručio da je opredjeljenje Vlade suštinsko unapređenje vladavine prava kroz ispunjavanje obaveza iz procesa pristupanja EU, s ciljem boljitka cjelokupnog društva i taj će se proces, kako je naveo, i dalje voditi u kontinuiranoj saradnji sa Evropskom komisijom.

Ministar Leposavić je kazao da postoji velika potreba i očekivanje građana da se institucionalna kriza rješava.

„Namjera Vlade i Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava je bila da organizuje javnu raspravu povodom ovih zakonskih predloga. Međutim, pošto su ove predloge inicirali poslanici Skupštine koji su, Ustavom propisano, predlagači Zakona, Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava i Vlada Crne Gore su sada u poziciji da svojim preporukama i zajedničkim mišljenjem doprinesu da se nastavi efikasno sprovođenje reformi, ali na način koji će biti u skladu sa Ustavom i međunarodnim obavezama koje Crna Gora ima u procesu pristupanja EU“, kazao je ministar pravde.

Ambasadorka Popa je ukazala da je za dalji napredak na putu EU integracija od presudne važnosti da Crna Gora ostvari dodatne rezultate, a ne da nazaduje, u sprovođenju reforme pravosuđa. 

„Podsjetila je da su ustavne izmjene iz 2013. godine kojima je osnažena nezavisnost i odgovornost pravosuđa bile preduslov za otvaranje pristupnih pregovora Crne Gore sa EU. Ambasadorka je, takođe, naglasila da Crna Gora već ima uspostavljena tijela i mehanizme za obezbjeđivanje sudske i tužilačke nezavisnosti i odgovornosti, koja treba dosljedno da koristi, nadograđujući ono što je do sada postignuto u reformi pravosuđa i ostvarujući dodatne rezultate u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, zaključuje se u saopštenju Vlade.

Sastanku je prisustvovala i glavna pregovaračica sa EU, Zorka Kordić.

Portal Analitika