Brazil rutinski, Japan prošao tek nakon penala

Poznati polufinalisti, Španija i Meksiko goleadama do sljedeće runde

Utakmice četvrtfinala fudbalskog turnira Olimpijskih igara protekle su bez iznenađenja. Tako će se u borbi za finale sastati Španija – Japan i Brazil – Meksiko.

Poznati polufinalisti, Španija i Meksiko goleadama do sljedeće runde Foto: NZ Football

Kada je riječ o četvrtfinalu, najviše uzbuženja viđeno je na utakmicama Španija – Obala Slonovača (5:2, produžeci) i Meksiko – Južna Koreja (6:3). Španski napadač Rafa Mir dao je tri gola, meksički ofanzivci Martin i Kordova po dva, koliko je postigao i reprezentativac Južne Koreje Li.

Sjajna je bila utakmica Španije i Obale Slonovače, koja je u regularnom toku okončana rezultatom 2:2. Ipak, ‘furija’ je bila izuzetna u produžecima i na kraju slavila ubjedljivo – 5:2. Mladi napadač Vulverhemptona Rafa Mir postigao je tri pogotka.

Sve do 90. minuta, bilo je 1:1, da bi na početku nadoknade Gradel donio veliko slavlje timu Obale Slonovače. U trećem minutu nadoknade, ipak, Španci su još jednom poravnali – produžetke im je donio Mir. Olmo i saigrači dominirali su u preostalih pola sata, a igrač odluke je bio Mir koji je dao još dva gola.

Meksiko je postigao čak šest golova protiv Južne Koreje. U utakmici jakog tempa, po dva pogotka dali su Martin i Kordova (Meksiko), te Li (Južna Koreja), pri čemu su reprezentativci azijske selekcije bili prinuđeni da od 12. minuta sustižu zaostatak. Utakmica je riješena u 54. minutu, kada je Martin Meksikancima donio prednost od 4:2, što je bilo nedostižno za njihove suparnike. Do kraja, fudbaleri Meksika uspjeli su da stignu i do ubjedljive pobjede.

Brazil je očekivano slavio protiv Egipta, rezultatom 1:0. Jedini pogodak viđen je u 37. minutu, kada je Ričarlison asistirao, a mrežu afričke reprezentacije pogodio napadač Herte Mateus Kunja.

Japan je, teže nego što se očekivalo, došao do plasmana u četvrtfinale, i to pošto je bio bolji u izvođenju penala protiv Novog Zelanda (4:2).

Utakmice polufinala slijede u utorak. Podsjetimo, naslov olimpijskog prvaka brane fudbaleri Brazila, dok je aktuelni vlasnik srebra, selekcija Njemačke, ispala već u prvoj fazi takmičenja.

Rezultati:

Španija – Obala Slonovače 5:2 – 2:2 (1:1)
 (0:1 – Baili 10’, 1:1 – Olmo 30’, 1:2 – Gradel 90+1’, 2:2 – Mir 90+3, 3:2 – Ojrazabal 98’ (11m), 4:2 – Mir 117’, 5:2 – Mir 120’)

Brazil – Egipat 1:0
 (1:0 – Kunja 37’)

Meksiko – Južna Koreja 6:3 (3:1)
 (1:0 – Martin 12’, 1:1 – Li 20’, 2:1 – Romo 30’, 3:1 – Kordova 39’ (penal)), 3:2 – Li 51’, 4:2 – Martin 54’, 5:2 - Kordova 63', 6:2 - Agire 85', 6:3 - Hvang 90')

Japan – Novi Zeland 4:2 (penali) – 0:0