Kamena kuća stara 2.000 godina, površine 80 kvadratnih metara, srušila se u vrijeme kada je lokalitet bio zatvoren, ali je incident ponovo podstakao rasprave koliko je italijanska vlada učinila da obezbijedi svjetski čuvenu destinaciju.
Kako je prenio Rojters, čuvari su otkrili da se kuća srušila kada su došli ujutru na posao. Pompeji su oštećeni bombama u Drugom svjetskom ratu, a lokacija je restaurirana krajem četrdesetih godina prošlog vijeka.
Vjeruje se da je kuća popustila zbog nedavnih obilnih kiša, naveli su zvaničnici.
Pompeji su antički grad koji je uništen u erupciji vulkana Vezuva 79. godine. Pompeji su bili zatrpani pod slojem pepela 1.600 godina prije nego što su slučajno otkriveni.
U ovoj građevini, koja je bila kasarna ili vježbaonica gladijatora, na zidovima su bili ispisani grafiti u kojima se gladijatori hvale uspjesima u borbama, ali i u ljubavi. Poznata je i po zidnom slikarstvu sa vojnom tematikom.
Vjeruje se da su se gladijatori okupljali u ovoj kući, kao u nekoj vrsti kluba gdje su i vježbali i odakle su odlazili u obližnju arenu, odnosno amfiteatar.
Roberto Keki, zvaničnik u Ministarstvu kulture, rekao je da se nakon prvih analiza može reći da su sačuvani dijelovi freski na donjim zidovima građevine
Vlada Italije je u julu 2008. godine proglasila "vanredno stanje" za Pompeju zbog propadanja ovog drevnog grada, upozoravajući da je hitno potrebna intervencija. Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo godinu dana, prikupljena su sredstva i primijenjene specijalne mjere, ali kritičari kažu da je cijeli proces loše rukovođen.
Arheolozi i istoričari umjetnosti stalno ukazuju da su veliki problem nedostatak finansija, loše rukovođenje, bacanje otpada i pljačke. Za turiste problem predstavljaju lažni turistički vodiči i vlasnici parkinga, kao i psi lutalice.
Arheolozi su iskopali oko dvije trećine grada, odnosno površinu od 66 hektara. Prva ozbiljna iskopavanja počela su prije 260 godina. U ovom drevnom gradu živjelo je oko 13.000 ljudi.
Nekada živ i prometan grad Pompeja uništena je u velikoj erupciji vulkana Vezuv 79. godine nove ere. Grad je djelomično otvoren za javnost i svake godine privlači oko 2,5 miliona turista.