Društvo

Polović: Uskoro Agencija za sajber bezbjednost i stalni nadzor nad mrežom državnih organa

Bez sajber otporne Crne Gore, imaćemo ozbiljne probleme - ne samo u zaštiti ličnih podataka naših građana, već nećemo moći privući ozbiljne investitore ukoliko ne obezbijedimo naše sisteme - poručio je generalni direktor Direktorata za infrastrukturu, informacionu bezbjednost, digitalizaciju i e-servise u Ministarstvu javne uprave Dušan Polović, gostujući u emisiji "Tema" Televizije E.

Polović: Uskoro Agencija za sajber bezbjednost i stalni nadzor nad mrežom državnih organa Foto: TV E
Portal AnalitikaIzvor

To je razlog zašto nadležni pripremaju niz projekata kojima će Crna Gora pokušati da se suprotstavi sajber napadima kojima je bila izložena prije nekoliko mjeseci, ali koji su bili česti i prethodnih godina.

"Pod hitno nam je potreban 24/7 direkcija u MJU i to će biti formirano u narednih nekoliko mjeseci i formiranje snažne Agencije za sajber bezbijednost. Počeli smo da razgovaramo i sa Univerzitetom, moramo kreirati neki specijalistički program jer mi ne produkujemo dovoljno kadrova ne samo za informacionu bezbjednost već nam nedostaje kvantitet kadrova za digitsalizaciju, generalno", kazao je Polović, dodajući da se sistem ne može braniti od 7 do 15 sati - jer su se svi napadi desili oko ponoći ili vikendom - zbog čega je, objašnjava, i neophodan nadzor nad mrežom državnih organa i infrastrukturom 24/7.

Dodao je i da je na listi kapitalnih projekata Vlade Crne Gore izgradnja državnog data centra.

Kad je riječ o sajber napadima koji su nedavno uzdrmali Crnu Goru, rukovodilac Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala u Upravi policije Jakša Backović kazao je da su preduzete određene radnje u cilju otkrivanja osoba koje su počinile to krivično djelo, ali o detaljima nije mogao da govori. Infrastruktura MUP-a, kako je objasnio, ostala je netaknuta, pa do curenja informacija nije došlo.

"Istraga je u toku, ne mogu iznositi više podataka. Uglavnom, ne možemo tvrditi da se radi o nekoj nepažnji. Kroz čitav napad se kombinuje nekoliko tehnika što govori da iza napada stoji organizacija. Napadi su dobro i pažljivo planirani", kazao je Backović - ističući da je trebalo dosta vremena, ali i hakera kako bi se ovakav napad realizovao.

Milan Jovanović, iz Digitalnog forenzičkog centra, podsjetio je da je Crna Gora najžešće sajber napade doživjela 2016. i 2017. godine i da još nije poznato da li ih kapaciteti nedavnih napada prevazilaze. Napominje i da sajber napadi nikad ne dolaze sami od sebe te da je teško utvrditi tehničku ili političku atribuciju. Siguran je, ipak, da je u ovim napadima Crna Gora atakovana spolja - ne iznutra, kako se moglo čuti u medijima.

"Nije racionalno tvrditi da je napad prouzrokovan iznutra, politički motivisan iznutra i sproveden od neke organizacije iznutra. Prije svega, nemamo kapacitete za to. Trebalo bi ozbiljno razmisliti o ozbiljnim temama - ne bi trebalo da ima prostora za politizaciju jer mogu da budu štetne za nacionalnu sigurnost Crne Gore. To su direktne implikacije. Potencijalne su to što nećemo imati investitore, niko kredibilan neće doći ukoliko mi nijesmo u stanju da mu sačuvamo podatke i sve što ulaže kod nas", objasnio je Jovanović.


Portal Analitika