Odao ih je vođa Lulseka, Hektor Ksavijer Monsegur, koji je diskretno uhapšen još juna prošle godine, javljaju danas svjetski mediji.
Bi-Bi-Si, pozivajući se na saopštenja američke i britanske policije navodi da su se iza rešetaka sada našla tri državljana Britanije, dva državljana Irske, koje je, navodno, odao Monsegur.
Takođe se navodi da je uhapšen i državljanin SAD, Džeremi Hamond, u hakerskom svijetu poznat kao "Anarhaos" , a u vezi sa decembarskom krađom mejlova agencije za strateška istraživanja Stratfor, koje sada objavljuje Vikiliks.
Televizija Foks njuz je javila da Hektor Ksavijer Monsegur, poznat pod nadimkom "Sabu" tajno da sarađuje sa FBI-jem pošto je bez buke uhapšen u junu prošle godine i pošto je priznao krivicu za "hakovanje" korporacija i vladinih agencija širom svijeta, krađu povjerljivih informacija, obaranje i mijeajenje sadržaja sajtova.
Sa sličnim optužbama suočavaju se i ostali uhapšeni, a vlasti tvrde da je više od milion ljudi bilo pogođeno njihovim akcijama.
Kako se navodi, Monsegur (28) je samouki, nezaposleni kompjuterski programer bez formalnog obrazovanja; iz Njujorka je i živi od socijalne pomoći, a "pao" je kada je napravio početničku grešku: slučajno je otkrio svoju IP adresu, to jest identitet svog kompjutera - internet veze, nakon čega ga je neko prijavio FBI-ju.
Američki zvaničnici kažu da je Monsegurovim hapšenjem spriječeno više od 300 sajbernapada. Prema izvještavanju Foks njuza, FBI je slomio Monsegura tako što ga je ucijenio njegovom djecom, pa je on pristao da govori jer nije htio ode u zatvor i time ih ostavi. Da nije priznao krivicu, suočio bi se sa maksimalnom kaznom od 124 godine zatvora.
Tužioci tvrde da su uhapšeni hakeri na čelu sa Monsegurom tokom 2010. i 2011. godine onemogućili funkcionisanje sajtova Vize, Masterkarda i Pejpala zato što su te kompanije odbile da prime donacije za Vikiliks, organizaciju koja je objavila pokradenu diplomatsku prepisku SAD, a kasnije i Stratforove mejlove.
Mediji navode da je Monsegur bio vođa Lulzeka i uticajni pripadnik Anonimnih.
Visoki zvaničnik agencije za internet bezbjednost Trend Majkro, Rik Ferguson (Rick) izjavio je za BBC da bi jučerašnja hapšenja mogla da budu kraj Lulzeka, ali ne i Anonimnih, koji su, prema njegovim riječima, "drugačija organizacija".
Prema njegovim rečima, članovi Lulzeka su isticali sebe kao zvijezde, kao što je bio slučaj sa "Sabuom", dok "svako može da djela u ime Anonimnih, i njihove aktivnosti ne zahtijevaju individualni publicitet ili detalje na osnovu kojih se haker može identifikovati".