Kako prenosi Bi-Bi-Si, stručnjaci sve više strahuju da su ostaci grada, koji je nestao erupcijom vuklana 79. godine, zanemareni i ugroženi. Više struktura se skroz ili djelimično urušilo uključujući i čuvenu Kuću gladijatora.
Italija i Evropska unija sada su odlučili da izdvoje sredstva za veliku restauraciju.
Italijanski premijer Mario Monti rekao je da je cilj projekta da se osiguraju sve "insuale" (mjesta stanovanja) koja su trenutno ugrožena u jednom od najzačajnijih mjesta svjetske kulturne baštine.
Među prvima koji će imati koristi od novog projekta je Kuća Siriko čiji su vlasnici bili dva bogata brata, a odmah potom slijedi Kuća gladijatora.
Oko 2,5 miliona turista godišnje posjeti Pompeju. I pored novca koji država dobija naplatom ulaznica i suvenira, u javnosti su se pojavile optužbe da je nalazište zanemareno i bez fondova.
Grupa "Naša Italija" koja se zalaže za očuvanje kulturnog nasljeđa Italije kritikovala je menadžment Pompeje i ocijenila je da je nova investicija "odličan početak".
Procjenjuje se, međutim, da će rekonstrukcija cijelog mjesta koštati duplo više od sume koju su Italija i EU pripremile.