Svijet

Svijet u slikama

Pogledajte kako je 2022. godina izgledala na fotografijama

Protekla godina bila je izuzetno burna u čitavom svijetu. Od početka ruske agresije na Ukrajinu, preko niza prevrata i političkih promjena, te klimatskih ekstrema i prirodnih katastrofa, sve do događaja za pamćenje u industriji zabave – uzbuđenja nije falilo.

Pogledajte kako je 2022. godina izgledala na fotografijama Foto: Odessa / Washington Post
Portal AnalitikaIzvor

Na neke od tih događaja podsjećamo i kroz izbor fotografija nekih od najznačajnijih agencija. Nije, svakako, riječ o svim ključnim momentima iz 2022. godine, ali jeste o fotografijama koje često govore i više od riječi.

Godina je protekla u znaku ruske agresije na Ukrajinu. Prvi napad počeo je u obzorje 24. februara, pri čemu je među metama na samom početku bio i Kijev sa predgrađima. Desetine hiljada mrtvih, brojna zvjerstva, među kojima prednjači ono koje su ruske trupe počinile u Buči, ali i milioni raseljenih, neki su od dosadašnjih ‘učinaka’ ruskog napada na susjednu državu. Autor fotografije nastale na samom početku rata u okolini Kijeva je Emilio Morenati iz agencije AP.

I u 2022. godinu čovječanstvo je ušlo sa pandemijom koronavirusa. U nekim djelovima svijeta ona i dalje bukti, a fotografiju u jednom od COVID centara u Hong-Kongu napravio je Entoni Kvan (Getty).

U svijetu filma, mart je obilježila dodjela Oskara, na kojoj se dogodio i veliki incident. Nakon šale na račun njegove supruge, Vil Smit došao je do bine i ošamario komičara Krisa Roka. Taj je momenat zabilježio Mung Čun iz LA Timesa.

U Evropi je tokom proljeća rastao bijes prema Rusiji zbog zločina u Ukrajini. Sa građanima susjedne, ratom zahvaćene države, naročito su saosjećali u Poljskoj, gdje su ruskog ambasadora u toj državi polili crvenom farbom, što je ovjekovječio AFP-ov fotograf Vojček Radvanski.

Planeta je i u godini na izmaku bila suočena sa nizom katastrofalnih požara, a neki od najgorih dogodili su se ljetos u Kaliforniji. U toj američkoj državi su iza vatrene stihije ostajali uništeni čitavi gradovi, a fotografija koja je tih dana naročito korišćena za ilustracije u medijima bila je djelo Noe Bergera (AP).

Ni ova godina nije protekla bez ubistava niza novinara širom svijeta. Ipak, naročito će se pamtiti ubistvo Al Jazeerine novinarke Širin Abu Akleh. Nju je, dok je izvještavala o vojnim racijama na okupiranoj Zapadnoj obali, ubio izraelski vojnik, a fotografiju sa sahrane Širin Abu Akleh, koja nije protekla bez sukoba, napravila je Maja Levin (AP).

Iz Sjedinjenih Američkih Država stigla je vijest o odluci tamošnjeg Vrhovnog suda da ukine garantovano pravo na abortus. Pojedine konzervativnije države jedva su dočekale da počnu sa njenom primjenom, no izazvalo je to ogroman bijes u američkoj javnosti. Fotografiju sa jednog u nizu protesta napravila je Žaklin Martin (AP).

U Americi je i ove godine bilo masovnih ubistava u obrazovnim ustanovama, a naročito se pamti slučaj iz Uvaldea u Teksasu, gdje je stradala 21 osoba. Fotografiju svjeske koja je pripadala 11-godišnjem dječaju Uziji Garsiji, koji je ubijen u napadu, napravio je Tamir Kalifa iz NY Timesa.

Među državama u kojima je došlo do svrgavanja vlasti bila je i Šri Lanka. Tokom tamošnjih masovnih demonstracija, ne samo da je zbačen predsjednik Gotabaja Radžapaksa, koji je napustio državu i ostavku proslijedio putem e-maila, već su učesnici protesta upali u njegovu rezidenciju, što je zabilježio i Rafik Magbul (AP).

Već po navici, velikih požara ljetos nije bila pošteđena ni Evropa. Među državama na jugu našeg kontinenta u kojima su divljali šumski požari bio je i Portugal, a u tamošnjoj Boavišti jednu od upečatljivih fotografija napravio je Paulo Kunja (EPA-EFE).

Avgust je, između ostalog, obilježio i napad na književnika Salmana Ruždija. On je na književnom događaju u državi Njujork više puta uboden nožem u vrat, počinilac je bio Hadi Matar iz Nju Džerzija, a fotografiju sa mjesta zločina donio je Džošua Gudman iz AP-a.

Godinu na izmaku na mnogim kontinentima, a naročito u Evropi i djelovima Azije, pamtiće i po nezapamćenim sušama. Nestvaran prizor iz korita rijeke Jangce kod Vuhana zabilježili su fotografi agencije AFP.

Septembar je obilježio i odlazak britanske kraljice Elizabete Druge. Ona je preminula osmog septembra u škotskom zamku Balmoral, a 10 dana kasnije sahranjena je u Londonu. Fotografiju sa ulaza u Sent Džordž kapelu, gdje je ona i sahranjena, napravio je Džef Majkl (Pool).

Egzodusi, ratovi, glad i nepogode ni 2022. godine nijesu mimoišli Afriku. Ilustrativnu fotografiju iz pustinje u Somaliji napravio je AP-ov Žerom Delej, i to iz jednog od kampova za raseljene iz drugih djelova te države, zahvaćenih konstantnim sukobima.

U drugom dijelu godine, došlo je do opšte pobune u Iranu, nakon što je ubijena 22-godišnja Mahsa Amini. Njena smrt uslijedila je nakon što je uhapsila policija za moral, a to je izazvalo bunt širom Irana, ali i planete. Iranske vlasti brutalno su reagovale, ubijene su stotine demonstranata, no oni se i dalje okupljaju, te je Iran prvi put nakon Islamske revolucije suočen sa žestokom pobunom protiv ustrojstva. Fotografiju sa sahrane Mahse Amini donijela je agencija AFP.

Argentina je u decembru, nakon čitavih 36 godina, osvojila Svjetsko prvenstvo u fudbalu, čiji je domaćin bio Katar. Po mnogo čemu neobičan Mundijal, prvi put održan krajem godine i u nekoj arapskoj državi, pamtićemo po nevjerovatno uzbudljivom finalu Argentina – Francuska (4:2 – penali, 3:3 – produžeci, 2:2 (1:0)), nakon kojeg je velikan fudbala Leo Mesi prigrlio jedini veliki trofej koji mu je nedostajao. Fotografija iz Dohe djelo je Džejbina Botsforda (Washington Post).

Tokom 2022. godine, zahvaljujući NASA-i, bili smo u prilici da vidimo snimak zvijezda u njihovim najranijim fazama formiranja. U pitanju je oblast Carina Nebula, koja pripada našoj galaksiji.

Portal Analitika