Crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roćen kazao je da su ove godine među mladim diplomatama predstavnici svih zemalja Zapadnog Balkana, zajedno sa kolegama iz 15 članica Evropske unije.
„Zajedno sa kolegama iz Izraela i Palestine, kao i velikih država – Sjedinjenih Američkih Država, Rusije i Kine. Od 29 zemalja koje su podržale naš projekat, 17 je članica NATO, među kojima su Turska i Norveška. Vjerujem da je ovo jedan od najvećih međunarodnih susreta mladih diplomata u regionu, okupljenih na ovakvom projektu", rekao je Roćen na otvaranju škole.
U Vladi, kako je kazao, to smatraju velikim priznanjem Crnoj Gori za njenu poziciju na Zapadnom Balkanu i dobrosusjedsku politiku koju vodi, evropske i evroatlantske ciljeve, politiku na multilateralnom i na bilateralnom planu.
„Svakako, i tema je inspirativna: regionalna saradnja kao faktor stabilnosti i razvoja. Za Crnu Goru to je prioritet nad prioritetima", tvrdi Roćen.
On je mladim diplomatama kazao da je u kući, u kojoj se nalaze, živio utemeljivač moderne crnogorske diplomatije vojvoda Gavro Vuković. „Njegovi memoari su crnogorski diplomatski bukvar, kao što njegova misao i vizija daleko prevazilazi geografske i vremenske granice".
Roćen je naveo da su Crnogorci ponosni na svoju istoriju. „Vi ste na jednom od mjesta na kojem su ispisane njene najslavnije stranice".
„Ovo je prilika da ponovo citiram Roderika Mura, prvog američkog ambasadora u Crnoj Gori, iz predgovora knjige koja je izašla iz štampe - Crna Gora i SAD u dokumentima Nacionalnog arhiva u Vašingtonu 1905 – 1918 - povodom 105. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa: Crna Gora je proizvela više istorije po kvadratnom kilometru teritorije nego bilo koja druga zemlja u Evropi, izuzev, možda, Vatikana", kazao je on.
Prema njegovim riječima, ugledni evropski političar starije generacije govorio je da pametne zemlje drže prijatelje blizu, a neprijatelje daleko. „Mi smo mala zemlja, jedna geografska tačka i u balkanskim, a kamo li u evropskim i širim okvirima. Ali, ona je za nas najveća".
„Ne samo zato što je naša, već zato što se sa respektom odnosi prema svima, i što želi da svuda ima prijatelje, i blizu i daleko. Crna Gora je stara evropska država, a danas najmlađa članica UN, SE, OEBS. Ta činjenica potvrđuje kroz kakve smo istorijske golgote prošli", naveo je Roćen.
On je kazao da su Crnogorci zato još više ponosni na to što su tokom najnovije tragedije jugoslovenskih naroda, potkraj prošlog vijeka, sačuvali mir, učvrstili multietnički sklad, i prije četiri godine obnovili državnost mirnim putem, na referendumu, po najvišim evropskim standardima.
„Mi smo shvatili da naš doprinos regionalnoj stabilnosti može biti značajno veći od naše veličine. Shvatili smo da nam niko nije bliži od naših susjeda. To je prepoznato u regionu i na svim relevantnim evropskim i svjetskim adresama. Potvrda toga je i činjenica da ste danas vi ovdje sa nama", ocijenio je Roćen.
On je polaznicima škole rekao da u Vladi smatraju da su realna očekivanja da Crna Gora dobije pozitivno mišljenje Evropske komisije, status kandidata i zeleno svijetlo za otpočinjanje pristupnih pregovora u najskorije vrijeme.
„Svjesni smo da naša evropska budućnost i evroatlantska perspektiva zavisi od kvaliteta i dinamike ispunjavanja naših obaveza u integracionim procesima. Sve su teže dionice pred nama".