Politika

Počela gradnja Ekumenskog centra „Don Branko Sbutega“

Izvor

Po ideji i u čast znamenitog crnogorskog intelektualca, župnika Branka Sbutege, Ekumenski centar će afirmisati saradnju, zbližavanje i ravnopravan dijalog među konfesijama. Projekat rekonstrukcije Samostana  površine 500 kvadratnih metara i dogradnja novog koštaće oko milion eura i predviđeno je da gradnja bude okončana do 2013. godine. Prvobitno je Samostan Svetog Nikole bio franjevaca, potom sestara milosrdnica. U zemljotresu 1979. godine je uništen i ostale su praktično samo ruševine.

Cilj i svrha izgradnje Ekumenskog centra, shodno ideji pokojnog Branka Sbutege, jeste obrazovanje mladih ljudi, bez obzira na konfesiju iloi naciju kojoj pripadaju.

 - Ovo je za mene jedan intimni događaj jer smo ja i moj brat Branko u ovaj samostan kao djeca dolazili kod časnih sestara, tu je bio župni ured i tu smo se praktično podizali. Bilo nam je poslije zemljotresa bolno gledati objekat napušten i uništen u potresu. Vidjeti danas da se realizuje ideja moga brata je za mene veoma značajno, rekao je ambasador Crne Gore u Vatikanu Antun Sbutega, brat pokojnog Branka Sbutege.

Don Branko Sbutega je jedan od najznačajnijih crnogorskih intelektualaca tokom posljednjih nekoliko decenija, zapažen po brojnim antiratnim, društvenim i kulturnim aktivnostima. Rodom iz Kotora Sbutega je ostavio značajan trag u savremenoj crnogorskoj kulturi.

Naročito je bio znčajan njegov antiratni humanitarni rad s kraja prošlog vijeka. Početkom devedesetih je u Padovi osnovao centar za pomoć izbjeglicama iz ratova na tlu bivše Jugoslavije. Po povratku u Kotor 1996. godine nastavio je sa humanitarnim radom. Zapažen je i njegov mirotvorni angažman i promocija tolerancije tokom godina jugoslovenske krize i ratova ne teritoriji SFRJ. Zalagao se i aktivno učestvovao u stvaranju nezavisne Crne Gore. Poznat je i kao osnivač najvećeg festivala ozbiljne muzike u Crnoj Gori Kotor arta. Bio je i veliki zagovornik zaštite čovjekove okoline. Ko-autor je knjige Stara književnost Boke. Knjiga Kurosavin nemir svijeta objavljena 2006, zbornik je njegovih tekstova i intervjua.

 

Portal Analitika