Svijet

Počela žalba osnivača Vikiliksa protiv ekstradicije

Izvor

Dvodnevno saslušanje je posljednja šansa Asanža da pokuša ubijediti britanske sudije da zaustave napore Švedske za njegovo izručenje, javlja Adžazira.

Sud odlučuje o pitanju da li švedski javni tužilac pravosnažno može izdati nalog za njegovo hapšenje.

U Velikoj Britaniji i Sjedinjenim Američkim Državama samo sudije mogu izdavati takve naloge, a britanski sudovi samo poštuju naloge sudija. Pravni zastupnici Švedske tvrde da u toj zemlji, kao i u drugim evropskim državama, tužitelji obavljaju sudsku ili polusudsku dužnost.

Zastupnica Asanža Dinaj Rouz demantovala je tu tvrdnju u srijedu, rekavši sedmočlanom sudskom vijeću da tužitelj "nema, niti u principu može imati sudski autoritet". Kazala je da to nije samo britanski stav, nego osnovni princip prava star 1.500 godina, uspostavljen u vrijeme Vizantijskog carstva.

Ona tvrdi da oni koji su postavili pravila za evropska izručenja očekuju da su pravni organi koji izdaju naloge nezavisni i nepristrasni, primjećujući da su tužitelji izbačeni iz konačne verzije propisa o ekstradiciji.

Dokazano je, kako je kazala, da su pisci propisa vjerovali "da je evropski nalog za hapšenje vrlo ozbiljna mjera o kojoj mora odlučivati sud".

Riječi podrške: Desetina simpatizera okupila se pred sudom da podrži Asanža. "Ovdje smo da pokažemo solidarnost", kazao je Endru Rasel. "On je na kratko vrijeme otvorio prozor svijetu i pokazao nam šta se zapravo dešava. Vidim ga kao novinara kojeg treba nagraditi za hrabrost, a ne progoniti".

Vikiliks je objavio na stotine hiljada tajnih američkih diplomatskih i vojnih izvještaja.

Prema navodima tužitelja u SAD-u, ove dokumente Vikiliksu je dostavio vojnik Bradli Mening, kojem se sudi u toj zemlji.

Protiv Asanža nije podignuta optužnica zbog objavljivanja dokumenata, ali ga Švedska traži zbog nepovezanih navoda o seksualnom uznemiravanju dvije žene.

photo: alazzera.net

Portal Analitika