'Plavi' do novog trijumfa došli izvrsnim izdanjem u posljednjoj četvrtini

Košarkaši Budućnost Volija ostvarili su sedmi uzastopni trijumf u ABA ligi, i to nakon izuzetno teškog gostovanja u Splitu. Izabranici Andreja Žakelja bili su, u okviru 20. kola regionalnog takmičenja, bolji od istoimenog domaćina rezultatom 75:81 (19:17, 20:21, 24:19, 12:24).

Podgoričani su nezaustavljivi: U Splitu je bilo preteško, ali sedma pobjeda u nizu je upisana Foto: ABA

Večeras smo mogli vidjeti zbog čega je Split u posljednje vrijeme definitivno najprijatnije iznenađenje ABA lige. Izabranici Slavena Rimca, koji su prije pet noći savladali Partizan, večeras su odigrali izuzetno, tako da smo do samog kraja gledali jako napet i neizvjestan duel. No, prije svega zahvaljujući odličnom Mekinli Rajtu, Podgoričani su u završnici odigrali perfektno i tako nastavili fantastičnu seriju.

Upravo je Rajt bio i najefikasniji sa 19 poena, dok je Kamenjaš dodao 13. U ekipi Splita najbolji učinak imao je Saliven (17).

Da Podgoričanima večeras neće biti nimalo lako, bilo je jasno nakon sedam minuta igre, kada su domaći, pogotkom Salivena, stigli do devet poena plusa. No, na to su 'plavi' uzvratili sjajnom serijom 0:9, uz dva pogotka Kamenjaša, ali i trojku Frimena, te je bilo 17:17. U drugom kvartalu rivali su se gotovo neprestano smjenjivali u vođstvu, no niko nije uspio doći do koliko-toliko opipljivije prednosti.

Uz dobro izdanje Šortera, Salivena i Perkovića, Split je bio nešto bolji u trećem periodu igre, u kojem je u jednom momentu bio na plus sedam (58:51). Ali anulirali su to na sjajan način Podgoričani u uvodnim momenima posljednje četvrtine - Rajt i Kamenjaš postigli su šest uzastopnih poena i bilo je 63:63.

Nepunih sedam minuta prije kraja, Rajt je napravio - čini se bespotreban - faul nad Kalajžićem, što je omogućilo domaćem sastavu da napravi seriju 5:0 - za 68:63. Vidjeli smo uskoro trojku Slavkovića, pa je pogodio Rajt i - pet minuta prije kraja - bilo je neriješeno (70:70).

Teško su u finišu oba sastava stizala do pogodaka, Split bi poveo, ali bi Budućnost Voli uspijevala da poravna, pa je 120 sekundi prije kraja bilo 74:74. A onda - 'plavi' su konačno, činilo se nakon čitave vječnosti, stigli do prednosti. Mekinli Rajt pogodio je pod faulom, potom je bio precizan iz slobodnog bacanja i Podgoričani su u završni minut i po ušli uz rezultat 74:77.

Ako treba tražiti igrača koji je prelomio meč, bio je to definitivno Rajt - uskoro je ponovo pogodio i 'plavi' su bili na plus četiri (75:79), te je tada bilo jasno kako je hrvatski sastav pred porazom, a da Budućnost Voli nastavlja siguran hod u regionalnoj ligi.