Koliko je akreditacija medicinskih laboratorija životno važna za građane Crne Gore dokazuje primjer međunarodne sertifikacije PCR laboratorije Instituta za javno zdravlje, čiji su nalazi međunarodno priznati od ovoga ljeta.
„Akreditacijom PCR laboratorije IJZCG kvalitet zdravstvene zaštite je uzdignut na viši nivo. Činjenica da naši državljani mogu da putuju u najveći broj zemalja Evrope a, i šire sa negativnim PCR testom koji je urađen u IJZCG govori u prilog činjenici koliko je akreditacija važna“, poručila je u uvodnom govoru ministarka zdravlja, dr Jelena Borovinić Bojović.
Ministarstvo zdravlja je sada, iako se o tome pričalo godinama, prvi put formiralo komisiju koja će se baviti akreditacijom medicinskih laboratorija kao i svih zdravstvenih ustanova, sa ciljem poboljšanja kvaliteta zdrvstvene zaštite u Crnoj Gori, navela je ministarka.
„Na Strategiji poboljšanje kvaliteta zdravstvene zaštite i bezbijednosti pacijenata koji je bio planiran za period 2019/2023, a koja ima za cilj stalno unapređivanje sveukupnih medicinskih usluga i prihvatanje međunarodnih standarda kvaliteta, do sada nije urađeno ništa“, istakla je dr Borovinić Bojović.
Akreditaciju koja predstavlja utvrđivanje usaglašenosti laboratorije sa referentnim standardom ISO15189, u skladu sa Zakonom o akreditaciji, sprovodi Akreditaciono tijelo Crne Gore, koje je već više od deceniju pouzdan i priznat partner Evropske kooperacije za akreditaciju, poručila je rukovoditeljka Službe za akreditaciju Akreditacionog tijela Crne Gore i članica komisije, Tanja Radović. Ona je podsjetila da je Akreditaciono tijelo u svoj registar akreditovanih laboratorija već upisalo dvije laboratorije: Centar za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Podgorica i Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti Centar za medicinsku mikrobiologiju Instituta za javno zdravlje koje su sertifikatom o akreditaciji dokazale da rade prema najvišim standardima profesionalne i tehničke kompetentnosti.
„Postupak se sprovodi na način da se ocjeni u kojoj mjeri laboratorija radi u skladu sa standardom, u ovom slučaju ISO 15189, što uključuje dovoljno kompetentnog osoblja, definisane, dokumentovane i validovane ispitne/ metode, odgovarajuću opremu i prostor, uredno sprovedene propisane aktivnosti u predanalitičkom, analitičkom i postanalitičkom procesu rada, osiguranu mjernu sljedivost referentnih materijala i opreme, te da li osigurava kvalitet rezultata ispitivanja kroz primjenu protokola unutrašnje i spoljašnje kontrole kvaliteta“, objasnila je Radović.
Na taj način, kako je objasnila, akreditacija postaje podrška da se implementira definisana tehnologija rada, da se optimalno koriste postojeći kapaciteti i radni zahtjevi, da se postigne visoka efikasnost u radu i ostvari dobra komunikacija korisnika usluga (ljekara i pacijenata) i dobra saradnja sa drugim zainteresovanim stranama.
„Osim same laboratorije, koristi od realizovanog postupka akreditacije imamo svi mi kao korisnici usluga medicinskih laboratorija jer se upravljanjem kvalitetom svih laboratorijskih procesa – uzorkovanje i transport uzoraka, laboratorijska analiza, skladištenje uzoraka i rezultata, tumačenje dobijenih rezultata, obezbjeđuje povjerenje u rezultate ispitivanja“, navela je Radović.
Jedan ovakav skup, kako je dodala, ohrabruje u uvjerenju da smo na dobrom putu podizanja nivoa svijesti o potrebi za akreditacijom kao jednim do sada najpouzdanijim poznatim načinom dokazivanja kompetentnosti, zaključila je Radović.
U začetku ovog procesa je najvažnija podrška menadžmenta i odabir ljudi koji će voditi proces, kazala je rukovodilac sistema menadžmenta kvalitetom Instituta za javno zdravlje Crne Gore i predsjednica Komisije za akreditaciju Ministarstva zdravlja, Miljana Pavličić.
“Benefiti koje Institut ima od akreditacije su sljedeći: implementirane su definisane tehnologije rada, Ostvarili su profesionalni radni pristup, odnosno hijerarhijski poredak i jasne radne odgovornosti za sve zaposlene u svim fazama laboratorijskog procesa, Kontinuirano se održava i prati tehnička kompetentnost osoblja, Ostvaruje se dobra komunikacija korisnika usluga (ljekara i pacijenata) sa Institutom, sprovode se detaljne procedure upravljanja rizicima u okviru laboratorijskog rada koje obezbjeđuju maksimalnu sigurnost pacijentu-korisniku usluga, kada laboratorija dobije akreditaciju to ne garantuje da neće imati nikakve propuste, već da ukoliko se i kada takvi propusti dogode, ona posjeduje uspostavljen sistem koji ih otkriva, ispravlja i nastoji da obezbedi da ne dođe do njihovog ponavljanja”, navela je Pavličić.
Procesi se prate i vrednuju preko definisanih indikatora kvaliteta čime se obezbjeđuju kvantitativni podaci o kvalitetu procesa, o efikasnosti mjera preduzetih za smanjenje rizika ili mjera za poboljšanja, dodala je ona.
“Stalno unapređenje kvaliteta predstavlja kontinuirani proces čiji je cilj dostizanje višeg nivoa efikasnosti i uspešnosti u radu, kao veće zadovoljstvo korisnika i davalaca zdravstvenih usluga”, naglasila je Pavličić.
Šefica Centra za laboratorijsku dijagnostiku u Domu zdravlja Podgorica, prim. dr Aleksandra Klisić objasnila je prednosti činjenice da je Centar za laboratorijsku dijagnostiku akreditovan 2019. godine prema evropskom standardu MEST EN ISO 15189 čime je postao prva akreditovana medicinsko-biohemijska laboratorija u Crnoj Gori po ovom standardu.
„Od tada se poštuje definisana politika kvaliteta, kao i procedure rada u skladu sa zahtjevima standarda 15189, čime osiguravamo kvalitet pružanja zdravstvene usluge na najvišem nivou, a što potvrđuju redovni nadzori tj. eksterne provjere od strane Akreditacionog tijela Crne Gore. Nijedan sistem nije idealan, ali je osnovni zadatak upravljanja sistemom menadžmenta kvalitetom njegovo stalno usavršavanje, utvrđivanje njegovih slabih tačaka i otklanjanje istih kroz adekvatne korektivne mjere koje se sprovode. Kao najveća laboratorija na primarnom nivou zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, Centar za laboratorijsku dijagnostiku na dnevnom nivou pruži preko 8000 usluga iz oblasti biohemije, hematologije, hemostaze i citohemijske analize urina“, kazala je Klisić.
Ono što je naročito važno, kako je dodala, rezultati su dostupni korisnicima usluga do kraja istog dana.
„To govori u prilog činjenici da Centar za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Podgorica jeste jedan organizovan sistem, sistem koji podliježe stalnoj kontroli i unapređivanju u skladu sa definisanim ciljevima, ali sistem koji nastoji da korisnicima usluga pruži najbolje uslove“, navela je Klisić.
U proces akreditacije ulazi i Centar za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG, kazala je direktorica laboratorije dr Nevena Terzić koja je i članica Komisije za akreditaciju Ministarstva zdravlja.
„Naš cilj je stalno unapređenje usluga koje se pružaju građanima. Uzimajući u obzir sve ovo o akreditaciji što smo čuli, Centar za kliničku laboratorijsku dijagnostiku odlučio je da se akredituje. Sa akreditacijom ćemo dobiti potvrdu komepetentnosti i kvaliteta. To nam stvara uslove da u region i šire budemo konkurentni“, zaključila je ona.
Sastanku u Institut za javno zdravlje prisustvovala je većina i javnih i privatnih zdravstveni ustanova koji su, prilikom ulaska na sastanak pokazali da posjeduju Nacionalni digitalni COVID sertifikat.