Crna hronika

Glavni pretres održan je danas u Osnovnom sudu na Cetinju, saslušani i svjedoci

Počelo suđenje bageristi sa Adžića krivine, negirao krivicu

Glavni pretres protiv okrivljenog Miroslava Vukovića koji se tereti za krivično djelo uništenje tuđe stvari prilikom upravljanja bagerom tokom razbijanja barikade na magistralnom putu Cetinje-Budva, održan je danas u Osnovnom sudu na Cetinju, gdje je sudija Branislav Leković pored optuženog, saslušao i ostale svjedoke događaja.

Počelo suđenje bageristi sa Adžića krivine, negirao krivicu Foto: Cetinjski list
RTV Cetinje Izvor

Okrivljenom Vukoviću na teret se stavlja da je 5. septembra 2021. godine, tokom razbijanja barikade koju su postavili građani na Adžića krivini, oštetio više putničkih i teretnih vozila, upravljajući bagerom kompanije ”Car invest”. Ukupna šteta prema navodima iz optužnog predloga je 7.925,23 eura.

Bagerista Vuković negirao je krivicu navodeći da je dobio usmeni nalog od Marka-Bata Carevića, vlasnika firme u kojoj je godinama zaposlen, da spremi mašinu, takozvanu utovarnu lopatu kojom bi se deblokirao put Budva-Cetinje.

"Telefonom me je pozvao Carević i rekao da krenemo iz Budve prema Cetinju, pa sam to i učinio, uz pratnju policije, a takođe je u drugom vozilu u pratnji bio Carević i Dragan Božović. Kada smo došli na Obzovicu, zaustavili smo se na proširenju, te ovu moju radnu mašinu istovarili sa kamiona koji je tu došlepao, jer je Carević rekao da će doći pripadnici SAJ-a koji će dalje usmjeravati radnje. Tom prilikom Carević mi je rekao da posao izvršim sa što manje štete. Tu su bili prisutni policajci Šćekić i policajac Bojić koji je snimao istovaranje mašine i isti snimak poslao na društvene mreže. Nakon toga, došao je na lice mjesta sastav SAJ-a sa nekoliko vozila i meni se tada obratio pripadnik te jedinice Petar Knežević, dajući mi uputstva o djelovanju. Rekao mi je da se na barikadama nalaze gume, vozila, kamenje, utovarna lopata, jedan šleper i pitao me je da li mogu da pomjerim vozila. Odgovorio sam mu da može, a on je ukratko opisao cilj akcije, da se oslobodi jedna kolovozna traka, kako bi vozila policije prošla dalje prema Cetinjskom manastiru. Kada smo došli kod Auto-moto saveza,tu smo vidjeli da su zapaljene gume, bili su prisutni i ljudi koji su bacali kamenje u pravcu mene i policije, a čuo sam i pojedinačno pucanje. Prošao sam bagerom kroz vatru. Nakon toga sam uklonio tri motorna vozila koja su bila popriječena preko kolovoza, na način što sam spustio utovarnu kašiku ravno na kolovoz, a zatim ova vozila odgurao u stranu pored puta, da bih mogao prići šleperu firme “Zrnožit” koji je takođe bio popriječen. Šleper sam odgurnuo sa kolovoza, trudeći se da ga što manje oštetim. Nakon toga, policija mi je naredila da skrenemo prema Donjem polju, što ja i činim i tada na tom putu zatičem dva putnička vozila i utovarivač ”Radoje Dakić”, koji su takođe bili popriječeni", ispričao je Vuković.

Dalje je opisao da je vozila gurnuo u stranu, kada se jedno od njih prevrnulo na bok jer je bila nizbrdica, te da je gurajući utovarivač u stranu, vidio još više vozila koja su tom prilikom oštećena.

"Nakon posljednjeg putničkog vozila koje sam sklonio, put je bio slobodan i moja radnja je bila završena. Jedan od policijiskih službenika mi je rekao da ćemo u koloni, u njihovoj pratnji poći prema manastiru. Sve sam radio pod komandom specijalne policije. Ništa nijesam radio na svoju ruku, ni iz kakve mržnje. Nije tačno da sam utovarnu kašiku podvlačio pod neko od ovih vozila, podizao ih u vis i bacao, i tako prevrtao", kazao je okrivljeni.

Zastupnica optužbe, tužiteljka Sanja Radunović navela je da je odbrana okrivljenog kontradiktorna jer je Vuković tokom izlaganja rekao da je jedini mogući način uklanjanja vozila bio da sa spuštenom utovarnom kašikom priđe do vozila i pogura ga. Na pitanje sudije, Vuković je negirao da je tom kašikom moguće podvući se ispod vozila i podići vozilo.

Nakon što je okrivljeni saslušan, postupak se nastavio izvođenjem dokaza. U svojstvu oštećenih, svjedočili su Ivan Vicković i Željko Roganović.

Svjedok Roganović navodi da je 5. septembra želio da napusti Cetinje i da se vrati u Kotor.

"Parkirao sam svoje vozilo na Adžića krivini, jer policija nije dozvoljavala dalje da krenem. Kada sam kasnije došao, vidio sam da je moj auto oštećen. Nakon toga, obavijestio sam policiju, koja je tek kasanije napravila uviđaj, bez mog prisustva.Opravka vozila me je koštala hiljadu i stotinu eura. Pridružujem se krivičnom gonjenju protiv okrivljenog", kazao je Roganović.

Svjedok Vicković takođe se pridružio gonjenju protiv okrivljenog i postavio imovinsko-pravni zahtjev u visini štete koja je naznačena u optužnom predlogu.

Na pitanje tužiteljke Radunović, svjedok-oštećeni Vicković odgovara: “Mislim da je moje vozilo prije događaja bilo zaustavljeno na jednoj kolovoznoj traci usmjereno, u pravcu, nije bilo popriječeno i mislim da se moglo proći pored njega. Lijevo od mog vozla na kolovoznoj traci nije bilo ničega. Ja sam gledao snimak na kome se vidi kako utovarna kašika podiže moje vozilo, na nekom od portala, čini mi se na CDM-u", kazao je Vicković.

U nastavku, sudija Leković je pročitao iskaze preostalih oštećenih svjedoka koji se nisu pojavili u sudnici, kao i nalaz i mišljenje vještaka mašinske struke Gorana Čarapića.

Branilac okrivljenog, Dejan Komnenović predložio je da se u svojstvu svjedoka sasluša i Zoran Brđanin, tadašnjI direktor Uprave polilcije jer je, prema riječima advokata, bio uključen u događaj a na okolnosti izdavanja naloga – angažovanja Bata Carevića i okrivljenog Vukovića, za pomoć policiji u akciji.

Nastavak pretresa biće održan tokom novembra kada će biti saslušani svjedoci Petar Knežević, Marko Carević, Miodrag Drobac, Milan Bojić i Marinko Šćekić.

O predlogu za sasluašanje u svojstvu svjedoka Zorana Brđanina sud će donijeti odluku u nastavku postupka, nakon što budu saslušani ostali svjedoci.

Portal Analitika