Drugo kolo glavne faze Eura

Crna Gora pretrpjela je danas drugi poraz na Evropskom prvenstvu, a prvi u glavnoj fazi takmičenja. Od izabranika Zorana Roganovića bila je bolja Holandija, koja je na kraju slavila 30:34 (16:18).

'Lavovi' poraženi: Nijesmo uspjeli da se vratimo nakon pada u prvom dijelu utakmice Foto: EHF

Uoči utakmice bili smo ohrabreni time što su dva golmana Holandije pozitivna na koronavirus, ali ko se nadao kako će alternativno rješenje među stativama, Van Lojven, biti junak njihove pobjede. Suparnički golman nas je izludio u nastavku, a na njegov performans nadovezao se Smits, koji je postigao devet golova.

Ipak, nakon svega, daleko od toga da našim rukometašima imamo zamjeriti na bilo čemu. Među 'lavovima' najefikasniji su bili Branko Vujović i Radojica Čepić, koji su postigli po šest pogodaka.

Dva lica 'lavova' u prvom dijelu

U prvom dijelu utakmice vidjeli smo dva različita lica 'lavova', koji su u 13. minutu stizali do četiri gola razlike, da bi Holanđani do kraja preokrenuli. Posebno je brinulo to što su protivnici tokom prvog poluvremena postigli čak 18 golova.

Meč je otvoren odbranom Simića, a potom i topovskim udarcem Branka Vujovića (1:0). Bajens je poravnao, a onda nam je Radojica Čepić donio novu prednost (2:1). Holanđani su ponovo izjednačili preko Stajnsa, ali je sjajni Čepić u petom minutu upisao novi gol (3:2).

Vidjeli smo dva uzastopna gola Branka Vujovića, a u osmom minutu je Crna Gora prvi put bila na 'plus dva', zahvaljujući pogotku Miloša Vujovića (6:4). Uskoro je bilo i 7:4, pri čemu je treći gol upisao danas fantastični Čepić. Stajns je smanjio, ali je onda Branko Vujović novim rafalom povećao na 8:5. Uslijedila je i peta odbrana Nebojše Simića.

U 13. minutu, prvi put se u strijelce upisao Anđelić, a potom nas je Grbović doveo na četiri razlike (10:6). Nijesu se Holanđani predavali, pa su u sljedeća dva minuta postigli tri uzastopna gola i bilo je 10:9. Već do 20. minuta, predvođeni Smitsom, protivnici su izjednačili (11:11).

Čavor nam je potom vratio vođstvo, no Benghamen je onda lobovao Simića (12:12). Uslijedila su dva brza gola - na jednoj je strani pogodio Čavor, na drugoj Smits. U 25. minutu - preokret. Anđelić je prvo pogodio unutrašnju stativu, da bi prvi put prednost Holandiji donio Bajens, koji je iskoristio to što je naša mreža bila prazna. Nakon toga je Falke povećao na 13:15. Bilo je jasno već tada kako nas čeka uzbudljivo drugo poluvrijeme.

Uprkos tome, selektor Zoran Roganović nije mijenjao ništa u bekovskoj liniji, a ubrzo je Lasica smanjio na 14:15. Nijesu 'lavovi' u tim momentima imali rješenje za napad Holandije, koja je do 28. minuta postigla čak 16 golova. Pred odlazak na odmor, danas nezaustavljivi Smits donio je protivnicima tri gola prednosti (15:18), ali je smanjio Božović.

Holandski golman briljirao u nastavku

Nastavak je počeo uz nekoliko dobrih odbrana Simića, ali naši nijesu uspjeli da smanje. Srećom, ni Holanđani nijesu dolazili do veće prednosti, a treba istaći i da je naš drugi golman Matović odbranio sedmerac Stajnsu.

Sjajni Čepić je nakon toga postigao svoj šesti gol, ali nijesmo mogli još više prići Holandiji - Bajens ih je u 37. minutu vratio na tri gola viška (19:22). Mnogo problema zadavao nam je u tom dijelu utakmice golman Van Lojven, jednako kao i protivnicima Simić.

Napokon, na izmaku 40. minuta, Grbović i Čavor postigli su po pogodak i vratili nas na 'minus jedan' (21:22). Gledali smo zatim gol za golom na obje strane, kod nas se dva puta zaredom upisao i Stevan Vujović, pa je u 44. minutu bilo 23:24. Ubrzo su se protivnici ipak vratili na tri razlike (24:27), a naše je tada posebno izluđivao golman Van Lojven.

Imali šansu, ali večeras je poraz bio neizbježan

Devet minuta prije kraja, prvi put smo, nakon cepelina Šagena, bili na 'minus četiri' - 25:29. U sljedećem napadu, 'lavovi' su izgubili loptu sa igračem više, što je omogućilo Holanđanima da golom Stajnsa steknu najveću dotadašnju prednost (25:30). Nadu su nam vratili Filip Vujović i Vuk Lazović - u svega minut postigli su dva gola i opet je sve djelovalo koliko toliko podnošljivije.

Suviše su lako protivnici uspijevali da se ušetaju kroz našu odbranu, pa je Bajens u 55. minutu povećao na 27:31. Cepelinom je nakon toga uzvratio Branko Vujović. Još jedan gol dao je onda Stajns, ali je ponovo odgovorio Branko Vujović (29:32). Rukometaši Holandije su potom pogriješili, ali je u sljedećem napadu promašio Filip Vujović. Vrijeme je teklo i do kraja su nam tada ostala tri minuta, a kada je Lukas Stajns pogodio, bilo je izvjesno da Crnu Goru čeka drugi poraz na ovogodišnjem Euru.

Crna Gora sljedeći meč igraće u ponedjeljak, i to u 20:30 časova. Naš suparnik biće selekcija Francuske.