Abiznis

CEDIS planira ugraditi 20 hiljada ,,pametnih“ brojila u okviru treće faze Projekta AMM

Počeli sa 55 brojila kupljenih na nezakonit način

Iako je inspekcija za javne nabavke 7. juna proglasila nezakonitim deset jednostavnih nabavki CEDIS-a i podnijela prekršajnu prijavu, direktor Vladimir Čađenović je osam dana kasnije potpisao ugovore sa kompanijama Vojina Lazarevića, Nebojše Matića i Nenada Nikolića

Počeli sa 55 brojila kupljenih na nezakonit način Foto: cedis
PobjedaIzvor

Crnogorski elektrodistributivni sistem juče je počeo ugradnju 20 hiljada novih brojila, u okviru programa uvođenja tzv. pametnih brojila. Do sada je ugrađeno 338.000 „pametnih“ brojila.

Saopštenje

"CEDIS je prošle godine u cilju unapređenja sistema mjerenja pokrenuo postupak javne nabavke AMM projekat – proširenje treće faze – Mjerači električne energije: Partija 1 – Izvođenje radova i Partija 2 – Isporuka opreme", saopšteno je iz te kompanije. Radove će, vele, izvoditi konzorcijum MEZON-REGIOCOM, koji je pobijedio na tenderu zaključenom u martu ove godine.

Naveli su da je ovaj konzorcijum uradio dinamičke planove izvođenja radova i inspekcija, pa je do juče obavljeno 4.759 inspekcija na 90 traforeona kojima je obuhvaćeno 4.759 korisnika.

U saopštenju se, međutim, ne navodi koja će brojila ugrađivati pomenuti konzorcijum. Jer, zbog nabavke brojila poništen je drugi dio tendera u martu ove godine, a potom je 7. juna Inspekcija za javne nabavke utvrdila da je menadžment CEDIS-a raspisao deset jednostavnih nabavki za kupovinu pametnih brojila, suprotno zakonu, zbog čega su nadležnom sudu podnijeli prekršajnu prijavu.

CEDIS je, naime, kako je utvrdila inspekcija, 7. juna raspisao deset jednostavnih nabavki pametnih brojila vrijednih po 20 hiljada eura, pokušavajući time da izbjegne tender. Iz Uprave za inspekcijske poslove su izdali prekršajnu prijavu, tako da sud izriče visinu novčane kazne, koja se, po Zakonu o javnim nabavkama, kreće od pet do 20 hiljada eura za preduzeće i od 150 do dvije hiljade eura za odgovorno lice u firmi.

To su očito male pare za direktora CEDIS-a Vladimira Čađenovića (Demokrate) u odnosu na korist koju očekuje od ovog posla, jer je odlučio da ugradi pametna brojila za koja je inspekcija utvrdila da su nabavljena - na nezakonit način.

Ugovori

Tako je, samo osam dana nakon prekršajne prijave, Čađenović potpisao tri ugovora sa Igorom Vujačićem iz Meter&Controla, čiji je vlasnik Rudnap grupa Vojina Lazarevića, za nabavku ukupno 15 brojila i to 19,7 hiljada eura bez PDV za nabavku sedam brojila, isto toliko para za nabavku tri i isto toliko para za nabavku pet brojila.

Istog dana potpisana su tri ugovora sa Draganom Praštalom, direktorom banjalučke Mikroelektronike, čiji je vlasnik Nebojša Matić. Jednim ugovorom nabavljena su dva brojila za 19,7 hiljada eura, ali isto toliko je koštalo deset brojila, po drugom i šest brojila po trećem ugovoru.

Tri ugovora sa firmom EWG, koju je bivši košarkaš Dejan Bodiroga u martu ove godine prodao višegodišnjem direktoru te firme Nenadu Nikoliću, potpisana su takođe 16. juna ove godine za ukupno 21 brojilo. Po tim ugovorima su četiri, osam i devet brojila plaćeni po 19,6 hiljada eura bez PDV-a.

I konačno, istog dana potpisan je ugovor sa Milenom Vujošević iz podgoričke firme Enter za nabavku jednog brojila koje je plaćeno 19,98 hiljada eura bez PDV-a. PDV za svaki ugovor je 4.199 eura.

Iz ovoga proizilazi da je CEDIS, uprkos upozorenju Inspekcije, okončao ovu nezakonitu proceduru nabavkom ukupno 55 brojila za ukupno 242 hiljade eura. I da je sa toliko brojila ušao u treću fazu ugradnje, koja bi trebalo da pokrije 19 odsto konzuma.

Do nezakonite usitnjene javne nabavke je došlo nakon što su poništena dva tendera CEDIS-a za kupovinu pametnih brojila. Nova uprava CEDIS-a poništila je tender stare uprave i nakon šest mjeseci raspisala novi oktobra prošle godine. Toliko im je vremena trebalo da tender usklade sa ponudom kompanije Meter&Control biznismena Vojina Lazarevića.

Očekivano, menadžment CEDIS-a je posao nabavke 32 hiljade brojila i druge opreme vrijedan 4,7 miliona eura dodijelio Lazarevićevoj firmi, iako je njihova ponuda bila dva miliona eura skuplja od najniže.

Tenderi

Krajem marta ove godine Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki poništila je tu odluku uprave CEDIS-a. Pobjeda je u više navrata pisala da je na tom tenderu dio tehničke specifikacije planski bio prilagođen brojilima - Lazarevićeve firme. Na odluku CEDIS-a žalili su konzorcijumi Mezon-Enerdat iz Danilovgrada i Infinity ITSS and Energy iz Podgorice i Prointer ITSS iz Banjaluke jer su smatrali da je uprava nezakonito, ignorišući uslove konkursa, njihove ponude proglasila neispravnim. Komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki donijela je 28. marta solomonsko rješenje: poništila je odluku CEDIS-a, zbog bitnih povreda postupka, a žalbe odbacila jer ih je proglasila bespredmetnima zbog poništenja tendera.

Zbog ovog je smijenjen i direktor Sektora za mjerenje Ivan Stešević, koji nije htio da potpiše takvu specifikaciju.

Steševića je na tu funkciju imenovalo u aprilu prošle godine novo rukovodstvo CEDIS-a. Pobjeda je ranije pisala da je sumnja u favorizaciju Lazarevićeve firme još veća kada se na sve ovo doda da je autor specifikacije inženjer elektrotehnike Milan Lukić iz Elektrodistribucije iz Bijeljine koji je po saznanjima Pobjede bivši kolega i kum jednog od rukovodilaca firme Meter&Control.
Portal Analitika