Politika

Odbijeni zahtjevi za pet poslanika vlasti

Admanistrativni odbor predložio ukidanje imuniteta Petru Ivanoviću

Administrativni odbor jednoglasno je odlučio da se Skupštini Crne Gore predloži skidanje imuniteta poslaniku DPS-a Petru Ivanoviću. Odbor je bio protiv zahtjeva za skidanje imuniteta poslanicima Milanu Kneževiću, Zdenki Popović, Milunu Zogoviću, Vladanu Raičeviću i Draganu Krapoviću.

PobjedaIzvor

Sjednici su prisustvovali vršilac dužnosti VDT-a Dražen Burić i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić kao i predstavnici osnovnih državnih tužilaštava.

 

Pejović: Glasaćemo za ukidanje imuniteta svim poslanicima pa i Petru Ivanoviću
0
Pejović: Glasaćemo za ukidanje imuniteta svim poslanicima…
07.07.2021 11:44

 

Odbijen predlog za skidanje imuniteta Popović

Na dnevnom redu prvo se našao zahtjev Osnovnog državnog tužilaštva Pljevlja za ukidanje imuniteta Zdenki Popović poslanici Demokrata. Protiv nje je ranije vođenja istraga jer je navodno kršila mjere protiv pandemijena Žabljaku.

Ivan Gačević iz ODT-a Pljevlja, obrazlažući zahtjev za skidanje imuniteta Popović, kazao je da je odjeljenje Uprave policije Žabljak podnijelo krivičnu prijavu protiv Popović i više osoba zbog nepoštovanja mjera.

„Mjere su podnosile da se nije mogla donositi pomoć i životne namirnice na kućnu adresu bez dozvole štabova. Postoje osnovi sumnje da su prijavljena lica 1. aprila prošle godine na Žabljaku dijelili životne namirnice a da za to nijesi imali odobrenje NKT-a“, naveo je Gačević.

On je dodao da su sva prijavljena lica platila kaznu i da je protiv njih krivična prijava odbačena jer je prema njima primijenjen institut odloženog krivičnog gonjenja.

„Popović nije pristala da se prema njoj primijeni taj institut i zato smo morali da pokrenemo krivični postupak“, pojasnio je Gačević.

Poslanik Demokrata Vladimir Martinović kazao je da je tačno da je Popović 1. aprila krenula ka Žabljaku iz humanitarnih razloga kako bi uručili pomoć starim i nemoćnim licima.

„Prije svega dvije policijske patrole koje su sretali na putu propustili su ih da idu ka Žabljaku i nijesu vidjeli ništa sporno u tome. Ni na koji način mjere nijesu bile prekršene jer je pomoć ostavljena ispred kuća. NKT, koje je bilo neustavno formirano, utvrdilo je da Popović ne može negdje ostaviti ljekove i namirnice jer nije obučena za to. Mislim da je građanima jasno o čemu se ovdje radi“, naveo je Martinović. 

Član Odbora iz Socijaldemokrata Damir Šehović kazao je da se treba dogovoriti u vezi principa kojih bi se poslanici pridržavali prilikom rasprave o skidanju imuniteta.

Vršilac dužnosti VDT-a Dražen Burić je napomenuo da su protiv ostalih osumnjičenih odbačene prijave i da bi možda to bio slučaj i sa Popović da se odazvala pozivu.

Odbor je odbio da predloži Skupštini da se Popović skine imunitet. Protiv predloga glasali su predstavnici vlasti, dok su predlog podržali poslanici DPS-a i SD-a.

Bez saglasnosti i za ukidanje imuniteta Kneževiću i Zogoviću

Takođe raspravljalo se o ukidanju imuniteta poslanicima Milunu Zogoviću i Milanu Kneževiću.

Ivana Vuksanović iz ODT-a Podgorica pojasnila je da je predlog podnešen protiv Kneževića zbog incidenata prilikom glasanja o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti 2019, zbog krivičnog djela sprječavanje službenog lica u vršenju službene radnje.

Poslanik DF-a Predrag Bulatović je kazao da se tog dana vodila značajna rasprava u parlamentu.

„Na neustavan i nezakonit način te večeri je uhapšen cijeli klub poslanika Demokratskog fronta. Podnijeli smo krivične prijave jer smo uhapšeni bez skidanja imuniteta. Ako ovo nije politički motivisano pokretanje postupka onda ne znam šta je. Ponosni smo što smo učestvovali da se spriječi pravno nasilje nad našom crkvom i to će ostati u istoriji zabilježeno“, naveo je Bulatović.

Većinom glasova Odbor je odbio zahtjev ODT-a da predloži skidanje imuniteta Kneževiću. Zahtjev je podržalo četvoro poslanika DPS-a i SD-a dok je sedam članova iz redova vlasti bilo protiv.

Vuksanović je kazala da se Zogović na istoj sjednici prijetećim tonom obratio policijskim službenicima govoreći da će im "otkinuti ruke", kao i da je napao predsjednika parlamenta Ivana Brajovića gađajući ga flašom dodajući da se poslanik DF-a tereti za napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti.

Bulatović je kazao da je situacija bila incidentna ali da se ne može govoriti ni o prekršajnoj a kamoli krivičnoj odgovornosti.

„Ovaj zahtjev za skidanje imuniteta Zogoviću je besmislen. Da nije bilo svega te noći ne bi došlo do onakvih litija i protesta koji su se na kraju materijalizovali pobjedom na izborima“, smatra Bulatović.

Burić je kazao da je državni tužilac dužan da preduzme gonjenje po krivičnoj prijavi ocjenjujući da je zahtjev osnovan.

Zahtjev su podržala četiri poslanika opozicije dok je protiv bilo sedam članova Odbora iz redova vlasti.

Skupštinski Administrativni odbor jena sjednici odlučivao i o zahtjevu Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) iz Nikšića kojim se traži skidanje imuniteta poslaniku Pokreta za promjene Vladanu Raičeviću, protiv kojeg se vodi postupak jer je njegov pas u ljeto prošle godine napao i povrijedio dvije osobe.

Vjera Mićunović iz ODT-a kazala je da Raičević svog opasnog psa rotfajlera nije držao u obezbijeđenim uslovima.

„Taj pas je 17. juna izašao iz tog prostora i ujeo dvije osobe“, navela je Mićunović.

Burić je kazao da se na glavnom pretresu u Osnovnom sudu u Nikšiću poslanik Raičević pozvao na imunitet.


Dražen Burić

Poslanica PzP-a Branka Bošnjak je kazala da Raičević nije ni bio u zemlji kada se desio incident i da odgovornost treba utvrđivati u parničnom postupku.

„Uz empatiju prema oštećenima smatram da taj incident nije zasluživao ovakvu kvalifikaciju“, navela je Bošnjak.

Mićunović je dodala da je Raičević bio dužan da obezbijedi adekvatan prostor za psa bez obzira što nije bio u zemlji kada se desio incident.

Članovi Odbora većinom glasova nijesu podržali predlog za skidanje imuniteta Raičeviću.

SDT je zahtjevalo da se skine imunitet poslaniku Demokratske Crne Gore, Draganu Krapoviću, a razlog je tvrdnja da je početkom juna u Budvi formirana kriminalna organizacija na čelu sa Krapovićem sa ciljem izvršenja više krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja i pozivanje na otpor.

Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić da je protiv Krapovića policija podnijela krivičnu prijavu zbog postajanja osnovane sumnje da je počinio to krivično djelo.

„Krapović se tereti da je početkom juna 2020. na teritoriji opštine Budva organizovao kriminalnu organizaciju koja za cilj ima vršenje krivičnih djela za koja se može izreći kazna zatvora do četiri godine. Svaki član kriminalne organizacije imao je tačnu ulogu uz uticaj organizacije na političku vlast“, naveo je Katnić.

On je dodao da je Krapović pozvao tri rukovodioca opštinskih službi Komunalne policije, Vodovoda i Službe zaštite i spašavanja u tom periodu da dođu u prostorije Demokratske Crne Gore u Budvi i od njih tražio da zloupotrijebe njihov položaj.

„Krapović je od njih tražio da blokiraju saobraćajnice i institucije sa ciljem izazivanja nereda u tom gradu“, tvrdi Katnić.


Milivoje Katnić

Član Odbora Momo Koprivica kazao je da je riječ o politički montiranom procesu.

„Svima je jasno je da se u Budvi desilo prekrajanje izborne volje građana u Budvi. Tužilaštvo pokušava da te odluke predstavi kao zakonite. Sam Krapović u toku mirnih okupljanja građana koji su iskazivali neslaganje sa političkom korupcijom uticao je da ti skupovi budu mirni- naveo je Koprivica.

Dodao je da Krapović nije bio ni u kakvom nadređenom položaju nad opštinskim službama.

„Krapović u tom trenutku nije bio predsjednik Opštine“, naveo je Koprivica.

Katnić je kazao da je ovaj slučaj vododjelnica i za buduće događaje ako bi se neko usudio da počini slična djela.

„Ovaj tužilac nije imao u vidu nikakve događaje koji su tome prethodili već samo postupamo u skladu sa krivičnim djelima“, dodao je Katnić.

Član Odbora iz DPS-a Luiđ Škrelja kazao je da je imunitet izgleda postao privilegovana institucija parlamentarne većine da bi poslanici izbjegavali suočavanje sa pravdom.

"Ako smo čisti što problem da se ide pred sud. Možemo i mi tako pričati za našeg člana o kome će se raspravljati, ali mi se držimo prinicipa", naveo je Škrelja.

Bulatović je kazao da je protiv toga da Skupština zaštiti bilo koga ko je počinio evidentno krivično djelo.

"Nijesu tačne ocjene da je neko ovdje iznad zakona", dodao je Bulatović.

Škrelja je upitao šta bi se desilo da DPS brani skidanje imuniteta Ivanoviću na način kako je to radio DF kada se skidao imunitet Nebojši Medojeviću u prethodnom sazivu.

"Šta bi bilo da dođe nas 30 i da to radimo kako ste vi radili", naveo je Škrelja.

Bulatović je kazao da mu je žao što Ivanovića neće braniti 30 poslanika DPS-a.

"Mi smo došli tada i rekli da je to politički montiran proces. A vi dođite i recite Katniću da je isti slučaj i za Ivanovića ako hoćete", naveo je Bulatović.

Većinom glasova odbijen je zahtjev i za skidanje imuniteta Krapoviću.

Saglasnost Ivanovića da se podrži zahtjev 

Specijalno državno tužilaštvo SDT uputilo je ranije Skupštini Crne Gore zahtjev za skidanje imuniteta poslaniku DPS-a Petru Ivanoviću zbog sumnje da je u toku 2015. godine do aprila 2016, protivpravnim iskorišćavanjem pozicije ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja, prekoračenjem službenog ovlašćenja i nevršenjem službene dužnosti, drugome pribavio imovinsku korist koja prelazi iznos od 30.000 eura i drugome nanio štetu.

Obrazlažući predlog Katnić je kazao da se osnov sumnje potvrdio i nakon saslušanja svjedoka i osumnjičenih lica.

"Prikupljeni dokazi i podaci ukazuju da je Ivanović kao ministar poljoprivrede to svojstvo zloupotrijebio prilikom dodjele krajnjim korisnicima sredstava iz Abu Dabi fonda. Postoji sumnja da Ivanović nije poštovao predviđene procedure. Određeni korisnici nijesu ispunjavali uslove a dobili su kreditna sredstva", naveo je Katnić.

Članica Odbora Daliborka Pejović kazala je da im je Ivanović olakšao glasanje jer je već saopštio da se neće pozivati na imunitet i koristiti tu mogućnost kao eventualnu opstrukciju.

"Obavijestio nas je i prije sjednice da imamo pravo i njegovu saglasnost da podržimo zahtjev za skidanje imuniteta i današnjim glasanjem za pokazujemo da ćemo uvijek biti za to kada traže nadležni državni organi", navela je Pejović.

Zogović je pitao Katnića da li imaju podatak kolika je šteta nastala Ivanovićem djelovanjem.

Katnić je naveo da je zajmodavac raskinuoi tri ugovora od oko osam miliona dolara i da je ta obaveza prešla na državu.

Poslanici su jednoglasno podržali zahtjev da se Ivanoviću skine imunitet.

Zogović, koji je i predsjednik Odbora, kazao je da su čekali više mjeseci da raspravljaju o skidanju imuniteta zbog izmjena Poslovnika koje su omogućile da nadležni organ koji traži pokretanje krivičnog postupka prisustvuje sjednici.


Portal Analitika