Inicijativa je naišla na kritike Carevićevih koalicionih partnera zbog navoda da je Kusturica ranije prodao zemlju koju mu je sredinom devedesetih poklonila Opština.
Funcioner vladajućih Demokrata u Budvi Mijomir Pejovićkaže da je ta partija bila protiv da se Carevićeva inicijativa uvrsti u dnevni red lokalnog parlamenta zbog događaja iz prošlosti koji, kako je rekao, baca sijenku na taj čin.
“Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića i Svetozara Marovića je gospodinu Kusturici poklonila opštinski plac na Svetom Stefanu 1996, i nakon toga je on taj plac prodao. Smatramo da neko ko se na takav način odnosi prema poklonu Opštine Budva ne bi imao kriterijuma da bude uvršten među njene počasne građane”, kaže Pejović za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Osim umjetničke biografije Kusturice, u obrazloženju prijedloga ne navode se konkretne zasluge za sam grad koje ga preporučuju za to priznanje.
Iz Opštine je početkom godine najavljeno da Budva planira da se 2028. kandiduje za Evropsku prijestonicu kulture, koja je najveći projekat EU iz te oblasti.
“Profesor Nemanja Kusturica je zdušno podržao taj projekat i pristao je da zajedno s nama radi na njemu. On je autoritet i svjetsko ime koje može da pomogne Budvi da dobije tu titulu, a sa druge strane, kroz našu buduću saradnju može da značajno podigne i kulturnu ponudu Budve”, kaže za RSE šef Carevićevog kabineta Nikola Jovanović.
U prijedlogu se navodi da je Kusturica međunarodno nagrađivani režiser, scenarista, pisac, osnivač filmskog i muzičkog festivala Kustendorf u Srbiji, nosilac tamošnjeg ordena ”Vitez reda umjetnosti i književnosti”, te da je nacionalni ambasador Srbije u UNICEF-a postao 2007. godine.
“Nemanja Kusturica kao izuzetan umijetnik i svestrana ličnost zaslužuje da se nađe na listi počasnih građana Budve”, piše u obrazloženju.
Carevićev prijedlog je uvršten u dnevni red sjednice koja je počela, ali i prekinuta 13. septembra, zbog razmirica unutar vladajuće koalicije koju čine Demokratski front i Demokrate.