Politika

Pobjeda: Crna Gora će u utorak dobiti preporuku EK

Izvor

 

Sve zemlje Zapadnog Balkana u utorak očekuju mišljenje Brisela, ali je to mišljenje za Crnu Goru i Albaniju ovog puta posebno - obje zemlje očekuju zeleno svije­tlo za status kandidata. Na osnovu poređenja dva doku­menta - jednog na osnovu kojeg će Evropska komisija u utorak preporučiti Crnu Goru i drugog na osnovu kojeg će preporuka Albaniji izostati - moguće je re­alno sagledati napredak Crne Gore, ali i oblasti u kojima se od nas očekuje ozbiljan rad na pro­mjeni stanja.

 

Evropska komisija konstatuje, u dokumentu u koji je Pobjeda imala uvid, da je Crna Gora parlamentarna demokratija koja funkcioniše uveliko u skladu sa evropskim standardima. „Kon­senzus među političkim partija­ma o jačanju države postaje sve snažniji", navedeno je u mišlje­nju Evropske komisije. Za razliku od crnogorskog slučaja, u albanskom „aviju" stoji da ova zemlja nije ispunila nijedan kopenhaški kriterijum. Komisija navodi, ocjenjujući Albaniju, da smatra kako ta zemlja „nije posti­gla efikasnost i stabilnost demo­kratskih institucija". Za Evropsku komisiju, Skupština Crne Gore, kao ključna demo­kratska institucija, ima ograniče­ni kapacitet da bi mogla da osigurava adekvatan nadzor nad Vla­dom. Albanija, sa druge strane, stoji mnogo gore po ovom pita­nju jer se smatra da parlamentar­ne institucije i procedure ne funkcionišu kako treba. Evrop­ska komisija smatra da Parla­ment Albanije ne upražnjava efi­kasnu kontrolu Vlade. „Politički dijalog čini konfrontacija i ne­konstruktivan je", smatra Evrop­ska komisija. Ona zaključuje da je ovo razlog što Albanija ne može da preduzme reforme koje su ne­ophodne za evropski put zemlje.

 

Slabi administrativni kapacitet je zajednička dijagnoza kako u slu­čaju Crne Gore, tako i kada je riječ o Albaniji. Međutim, za razli­ku od Crne Gore, gdje Evropska komisija smatra daje administra­cija „visoko politizovana", u al­banskom slučaju, Komisija ide korak dalje i podvlači da u toj ze­mlji ne postoji transparentnost u imenovanjima u javnoj admini­straciji i daje služba „prenatrpa­na" osobljem.

 

Poređenje dva dokumenta poka­zuje da Evropska komisija sma­tra da su i Crna Gora i Albanija uspjele da ojačaju vladavinu pra­va, ali se za Crnu Goru dodaje kako Brisel smatra da naša ze­mlja nastavlja reforme u pravosuđu. Za obje zemlje stoji da pojava korupcije predmet za ozbiljnu brigu.

 

Evropska komisija smatra da se u Crnoj Gori i Albaniji poštuju ljudska prava. U slučaju Crne Gore mišljenje je da ima prostora za  brigu zbog efikisanosti anti - diskriminirajućih politika, slobode izražavanja i odnosa sa civilnim društvom. Što se slobode medija tiče, Evropska komisija navodi da je brinu zastrašivanja  novinara kao i neke izrečene kazne. U slučaju Albanije, Evropska komisija konstatuje daje sloboda medija uveliko ugrožena zbog „rasprostranjenog političkog uticaja i uticaja biznisa".

Portal Analitika