Tim iz Andaluzije sljedeće sezone igraće u Ligi šampiona

Fudbaleri Sevilje, već po navici, pobjednici su Lige Evrope - sedmi put u klupskoj istoriji. U večerašnjem velikom finalu u Budimpešti, španski sastav je do novog trofeja došao trijumfom nad Romom nakon penal ruleta - 4:1. Nakon 90 minuta, pritom, bilo je 1:1 (0:1), a taj je rezultat na snazi bio i nakon produžetaka.

Po navici: Sevilja je još jednom osvojila Ligu Evrope, Roma srušena u penal ruletu Foto: Reuters

Tako je Sevilja osigurala nastup u Ligi šampiona, u kojoj će sljedeće sezone biti pet ekipa iz Španije.

Podsjetimo, tim iz Andaluzije je uoči ove noći trofej u Ligi Evrope osvajao 2006, 2007, 2014, 2015, 2016. i 2020. godine.

Prvi dio igre otvoren je prilikom za Romu u 11. minutu – Dibala je poslao loptu ka Spinacoli, koji je šutirao sa male distance, ali je Bono odlično intervenisao.

U sljedećih se dvadesetak minuta gotovo ništa nije dešavalo, a onda – gol. Igrao se 34. minut, kada je Manćini sa centra poslao sjajnu loptu ka Dibali, a on je perfektno šutnuo sa petnaestak metara iskosa, u suprotni ugao – pravo u mrežu.

Tek tada, igrači Sevilje su se probudili. U finišu prvog dijela vidjeli smo šuteve Telesa i Fernanda, a onda je Rakitić u šestom minutu nadoknade fantastično šutnuo, ali je lopta pogodila stativu.

Sevilja je krenula ofanzivno u nastavku i to im se brzo isplatilo. U 54. minutu, Hesus Navas je uputio odličan centaršut ka petercu Rome, a Manćini je – u želji da izbaci loptu – pogodio sopstvenu mrežu.

Većih prilika nije bilo sve do 66. minuta, kada je lopta dugo bila pred golom Sevilje – pokušao je prvo Ejbraham, onda je došlo do gužve iz koje se na kraju nije izrodilo ništa.

U 75. minutu, Okampos je nakon duela sa Ibanjezom pao u šesnaestercu Rome, uslijedila je VAR provjera, a ona je pokazala kako elemenata za penal nije bilo.

Beloti je mogao dovesti Romu u novo vođstvo u 83. minutu, ali je iz izgledne pozicije šutnuo pored stative. Do kraja je bilo još nekoliko prilika, a najveću je u petom minutu nadoknade imao Suso, čiji je šut odbranio Rui Patrisio i tako se otišlo u produžetke.

Tokom produžetaka gotovo da nije bilo većih uzbuđenja na terenu, ali jeste pored njega. Naime, u 118. minutu, Žoze Murinjo pokušao je da se obračuna sa igračima sa klupe Sevilje, no strasti su se brzo smirile.

U 131. minutu, Smoling je pogodio prečku i to je bila posljednja šansa - uslijedili su penali.

Tokom izvođenja jedanaesteraca, Bono je odbranio Manćinijev šut, a potom je Ibanjez pogodio stativu i bilo je jasno ko će se večeras radovati. Doduše, na kraju je Rui Patrisio odbranio penal Montijelu, no - kako je golman Rome pri intervenciji izašao sa gol linije - šut je ponovljen, a ovog se puta zatresla mreža.