"Ovo što je predsjednik napravio nije dobro jer došli smo odati počast poginulima", rekao je Plenković novinarima u Okučanima ističući da su oni ovdje "u ime institucija".
<<< Milanović napustio Okučane zbog natpisa "Za dom spremni" <<<
Na pitanje je li riječ o smišljenoj provokaciji, kako tvrdi Milanović, odnosno da li je on znao da će neki u Okučane doći u majicama na kojima je oznaka paravojne jedinice iz rata '90-tih, Hrvatskog vijeća odbrane (HOS) sa spornim ustaškim pozdravom, Plenković je odgovorio da nije.
"Vidjeli ste da je prije nekoliko dana u Jasenovcu za onu ploču (HOS-a) koja je bila u Jasenovcu, a danas više nije tamo, Milanović rekao da ju treba baciti. Nikada od bilo koga od nas ovdje nećete čuti da ploču s imenima branitelja koji su poginuli za slobodu Hrvatsku treba baciti", rekao je Plenković.
On je dodao i da svi koji su dali život za Hrvatsku imaju njegovo poštovanje, pa tako i pripadnici HOS-a.
Plenković je rekao da se njegova vlada jasno odredila u vezi pozdrava "Za dom spremni" i da pravi razliku između ustaškog pokreta iz Drugog svjetskog rata, koji oštro osuđuje i "nekih oznaka" koje su korišćene ratu '90-tih.
"Vijeće koje smo osnovali za suočavanje s prošlošću je iznjedrilo dokument koji vrlo precizno identifikuje trenutke u kojima se neka obilježja koja su korišćena u Domovinskom ratu mogu koristiti, a to su komemoracije i trenuci u kojima se prisjećamo žrtava", dodao je premijer.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković ocijenio je da je Milanovićev potez neprimjeren. On je novinarima rekao da je Milanović izjavom u Jasenovcu "otvorio svetonazorske ideološke sukobe".
Premijer i predsjednik Sabora dolaze iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice, a predsjednik Hrvatske iz opozocione Socijaldemokratske partije. Milanović je u drugom krugu predsjednočkih izbora početkom godine pobijedio dotadašnju predsjednicu i kandidatknju HDZ Kolindu Grabar-Kitarović.