Svijet

Pleme koje je tek upoznalo civilizaciju turisti tretiraju kao životinje

Izvor

Pripadnici plemena Džarava, koje je izbjegavalo kontakte sa civilizacijom sve do poslednjih godina 20. vijeka, glavna su "atrakcija" u ponudi lokalnih tur-operatera.

Iako su 2008. indijske vlasti zabranile ovakav vid "turizma", jasno ističući i znak zabrane fotografisanja bilo kog od 403 pripadnika Džarava, organizatori posjeta uspjevaju da predstave "safari" navodnim obilaskom pećina. Lokalna policija, koja ima naredbu da uhapsi svakoga ko se ogluši o zabranu, je korumpirana i zatvara oči kada dođu turisti.

- Od 415 eura, koliko košta tura, policija uzima mito od 240 eura i zato dozvoljava ovakvo ponašanje posjetilaca - tvrdi Radžeš Vijas, borac za ljudska prava u Indiji, prenosi  B92.

Tokom "safarija" turisti, među kojima je najviše Britanaca, nerijetko hrane Džarave kao majmune, bacajući im komadiće keksa i banane iz automobila.

Krili se od civilizacije sve do 1998. godine

Pripadnici plemena Džarava nisu imali kontakt sa spoljašnjim svijetom sve do 1998. godine, kada je jedan od njih morao da bude podvrgnut bolničkom tretmanu. Kada se vratio, ispričao je sunarodnicima šta je sve vidio, pa od tada Džarave redovno posjećuju okolne gradove.

Oni su puna dva vijeka izbjegavali kontakte sa doseljenicima iz Indije i Mjanmara, poučeni lošim iskustvima drugih andamanskih plemena koja su iskorijenjena zbog bolesti i alkoholizma. Pleme Džangil, na primjer, za koje Džarave vjeruju da dijele zajedničko porijeklo, nestalo je 1931. godine.

Portal Analitika