Picula kaže i da od opozicije očekuje da bude korektivni faktor, a od nove vlasti da promijeni ono što su građani zamjerali prošloj- a to je prije svega partijsko zapošljavanje i nepotizam.
Izborna kampanja mora biti oslobođena bilo kakvih uticaja sa strane, poručio je izvjestilac EP za Crnu Goru Tonino Picula komenatrišući za Novu M tenzije uoči nikšićkih martovskih izbora te navode da je prste već umiješao zvanični Beograd.
“Smatram da političke stranke kao i svi oni koji nas gledaju, koji sudjeluju u izbornom procesu, moraju poštovati zakone i pravila koja važe u Crnoj Gori, ali sve optužbe treba raščistiti čim prije. U suprotnom se šalje loša poruka građanima, zbunjuju se birači pogotovo ako se to događa neposredno prije samih izbora. Uvijek naravno treba procijeniti koliko su interesi određenih vanjskih aktera interesi same Crne Gore. Ja vjerujem da građani mogu uočiti takvu razliku, izborna kampanja mora se svakako odvijati neometano od bilo kakvih stranih uticaja”, istakao je Picula.
Ne želeći da se miješa u unutarpartijske odluke i promjene, Picula kaže da očekuje od bivše vlasti, a sadašnje opozicije da sarađuje u odlukama od javnog značaja, a naročito ističe put ka Evrospkoj uniji.
“Očekujem od opozicije da se afirmiše kao konstruktivni korektiv vlasti, suočava gdje postoje jasne političke razlike između vlasti i opozicije, ali i da sarađuju u nekim nadstranačkim pitanjima koji su od interesa za Crnu Goru, a tu bi svakako ubrojao i članstvo u EU”,navodi Picula.
A povodom zapošljavanja po dubini, izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru, nada se da će nova vlasti promijeniti ono što nije bilo dobro u prošloj i čemu su građani glasovima rekli da ne žele više. Tu je, na prvom mjestu, partijsko zapošljavanje.
“Pa jedan od glavnih razloga prošlogodišnjeg rekordnog izlaska građana Crne Gore na parlamentarne izbore i svakako bila želja za promjenom i nezadovoljstvo određenim aspektima dotadašnje vladavine i tu su građani poslali poruku u obliku da im je prioritet borba protiv korupcije, nepotizma, i svih problematičnih aspekata koji usporavaju put Crne Gore ka EU. Ja vjerujem da je nova vlast svjesna te poruke građana i svoje odgovornosti da se koriguju neke prakse koje nisu bile dobre i potrebe da djeluju u skladu sa svojim predizbornim obećanjima”, objašnjava Picula.
Što se tiče naimenovanja u bezbjednosnom sektoru, Picula kao i NATO kaže da je to nadležnost zemalja članica, ali očekuje da će nova vlada i u praksi dokazati da ostaje privržena evroatlantskom kursu Crne Gore te stoga i pažljivo postupati sa sektorima za bezbjednost i odbranu države