Politika

Naveo izvjestilac Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan

Picula: Koalicije lakše dolaze do vlasti, ali teže upravljaju zemljom

Rezultati parlamentarnih izbora u nedjelju reakcija su građana Crne Gore, ne samo na predizbornu kampanju, već i na ukupnu političku dinamiku u državi u dužem periodu i zbir su više razloga, kazao je za Novu M izvjestilac Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan Tonino Picula.

Picula: Koalicije lakše dolaze do vlasti, ali teže upravljaju zemljom Foto: Ilustracija
Nova MIzvor

- Od zasićenosti dugogodišnjom vladavinom iste političke opcije, preko toga da je veliku ulogu igralo ekonomsko i socijalno nezadovoljnstvo jednog dijela građana, do veće političke identifikacije sa opozicijom, koja je ovog puta nastupila u tri koalicije različitog profila - rekao je Picula.

Politička tranzicija kojoj ovih dana svjedočimo u Crnoj Gori se, kako ističe Picula, nije desila 30 godina, od kada je i uveden višestranački sistem.

Prema njegovim riječima, ideja ekspertske vlade može biti dio tog tranzicijskog paketa ili sadašnjeg političkog ambijenta.

- Međutim i ekspertska vlada će se suočiti sa izrazito političkim pitanjima i dilemama, i njena efikasnost na kraju zavisi od kvaliteta rješenja za probleme ali i od političke podrške u parlamentu gdje sjede prije svega stranački predstavnici i to će biti važan momenat za sprovođenje rješenja te vlade - dodao je Picula.

Rok za formiranje vlade je 90 dana od proglašenja konačnih rezultata izbora. Da li će naredne četiri godine tri koaliciona partnera funkcionisati s obzirom na ostre ideološke razlike, kako Picula kaže, vrijeme će pokazati.

- Na osnovu mog, ne međunarodnog, već, prije svega, hrvatskog političkog iskustva, mogu kazati da koalicije lakše dolaze do vlasti, ali daleko komplikovanije i teže upravljaju zemljom. Prema tome to će biti cijeli niz stres testova s kojima će se vladajuća formacija prvi put sresti u političkom životu Crne Gore - istakao je Picula,

Izvjestilac Evropskog parlamenta smatra i da neće doći do drastične promjene spoljne politike Crne Gore.

- Građani Crne Gore podržavaju ulazak u Evropsku uniju sa visokih 70 odsto podrške. Ja ove rezultate izbora u CG vidim kao da bi članstvo u EU na temelju toga trebalo da predstavlja zajednički momenat, prije svega nove vlasti, unutar nje same, ali i opozicije i vlasti. Mislim da građani na izborima nijesu htjeli da mijenjaju vanjsku političku orjentaciju države nego su se prije svega izjašnjavali o unutrašnjim političkim pitanjima - istakao je on.

Smirivanje strasti

Komentarišući proslavu izbornih rezultata mahom sa zastavama Srbije uz desničarsku nacionalističku prosrspku ikonografiju, uz incidente i napade na medijske radnike, manjinsko stanovništvo, te predstavnike LGBT populacije, a od čega su se ogradili iz koalicija ,,Za budućnost CG”, ,,Mir je naša nacija” i ,,Crno na bijelo” , Picula kaže da se nada da će politička praksa u Crnoj Gori biti na nivou izjava, koje su se čule u izbornoj noći.

- Neki su slavili, neki nisu. Međutim, trebalo je zaista poći od temeljne činjenice da politički život u CG ne počinje ovim izborima, nego prije svega treba pogledati u retrovizor i pogledati sve dobro što je ostvareno u proteklih 15-ak godina državne samostalnosti i 30 godina od uvođenja višestranačja. To je prije svega stabilnost i visok nivo uključenosti i manjina u politički život CG, kao i njen ozbiljan doprinos regionalnoj stabilnosti i saradnji što je često isticala i EU - objasnio je on.

Očekuje da će se postizborne strasti uskoro smiriti.

- Nadam se, nakon emocionalnog odnosa prema rezultatima izbora, da će se stvari u tom pogledu, prije svega, normalizovati i da će se odgovori na otvorena pitanja sa kojima je zemlja suočena, tražiti prije svega u institucijama koje će bolje funkcionisati - kazao je Picula.

Na ocjene analitičara da je izbore 30. avgusta dobila SPC, Picula kaže da karakter države treba da ostane sekularan.

- Ne samo zbog pregovora sa EU, milsim da je sekularnost jedan od velikih dosega razvoja ukupne političke misli i državne prakse u Evropi i nadam se da to neće biti dovedeno u pitanje.

Vučić i Đukanović

On je prokomentarisao i otvoreno priznanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da je pomogao opoziciji u Crnoj Gori, te ocjenu lidera DPS-a Mila Đukanovića da Srbija i Vučić imaju pretenzije prema našoj zemlji.

- U ovim vrlo neveselim vremenima, ne samo zbog korona virusa nego i zato što se za politiku proširenja iznova treba izboriti, jer ona sigurno nije na listi prioriteta evropskih institucija, ja se zalažem da ta politika, koja se vodi, prije svega, na Zapadnom Balkanu, bude nama argument kada razgovaramo sa evropskim političarima o potrebi nastavka politike proširenja. Sve šta bi bilo u sukobu sa regionalnom saradnjom, sa razumijevanjem različitih prilika u pojedinim državama ne bi bilo dobro ni za jednu zemlju koja takve probleme stvara ali ni za sliku regiona u cjelini - naglasio je Picula.

Picula zaključuje i da se zalaže za dobre bilateralne odnose Beograda i Podgorice, ali ni na koji način ne treba, kaže, okretati glavu u slučaju otvorenog miješanja u unutrašnje odnose.

Portal Analitika