MONSTAT je danas objavio rezultate prošlogodišnjeg popisa u dijelu koji se odnosi na migracije, odnosno preseljavanje ili prostorno kretanje stanovništva iz jednog mjesta u drugo.
- Od 121,552 lica koja su nekada živjela ili boravila u inostranstvu najmanje jednu godinu, 46 hiljada se doselilo u Crnu Goru prije osamostaljenja bivših republika Jugoslavije, navodi se u saopštenju.
Iz MONSTAT-a su naveli da se, prema važećoj definiciji, taj kontigent stanovnika ne može uračunati u međunarodne migracije.
- Od ukupnog broja lica koji su nekada živjela ili boravila van Crne Gore godinu dana i duže, 55 odsto je rođeno van Crne Gore, a 45 odsto migranata je rođeno u Crnoj Gori, navodi se u izvještaju Zavoda za statistiku.
Najviše migranata u odnosu na ukupan broj stanovnika, više od 30 odsto, zabilježen je u Budvi, Herceg Novom i Tivtu, dok je najmanje – deset odsto – evidentirano u Šavniku.
- Najviše migranata u Crnoj Gori doselilo se iz Srbije, i to preko 55 hiljada. Nepunih 22 hiljade migranata doselilo se iz Bosne i Hercegovine, rekli su iz MONSTAT-a.
U posljednjih pet decenija najveći broj migranata zabilježen je devedesetih godina prošlog vijeka, s obzirom da se od 1990. do 1999. godine doselilo gotovo 42 hiljade sadašnjih stanovnika Crne Gore.
- Gotovo 9,9 hiljada sadašnjih stanovnika Crne Gore doselilo se 1999. godine, a 7.595 je došlo 1992. godine. Ove migracije prepoznate su kao nasilne zbog ratnih dešavanja na području bivše Jugoslavije, navodi se u izvještaju.
Prema izjavi migranata, najčešći razlog za doseljenje je porodične prirode, pa je oko 69 hiljada ljudi u Crnu Goru došlo radi porodičnih razloga, dok je nešto više od 20 hiljada (17 odsto) došlo zbog ratnih sukoba na području prethodnog mjesta boravka.
- Razlog ekonomske prirode odnosi se na oko 16 hiljada ili 14 odsto migranata. Radi školovanja u Crnu Goru je došlo tri odsto ili oko četiri hiljade migranata, saopšteno je.
(foto: bijeljina.org)