Nije nikakva tajna da je sve u prodavnicama, od dizajna enterijera, preko načina na koji su složene police, pa sve do rasporeda proizvoda i izbora boja namijenjeno isključivo jednom cilju - da tamo potrošimo što je više moguće novca.
Iako se svijest kupaca o pametnoj potrošnji zadnjih godina poprilično poboljšala, imajte na umu da se u toj „igri" takmičite sa kompanijama koje u taj dio svog poslovanja ulažu veliki novac. Ipak, većina tih trgovačkih trikova i „caka" može se lako svesti u pet osnovnih tačaka.
1. Dva za jedan
Bili mi toga svjesni ili ne, većina nas naprosto ne može odoljeti besplatnim stvarima, a to trgovci itekako dobro znaju. Upravo su iz tog razloga trgovine prepune kojekakvih „akcija", 1+1, dva za jedan i gratis artikala, koji na nas vrište sa svake police. U najboljem se slučaju radi o maloj uštedi, a u najgorem o tome da smo upravo kupili 10 proizvoda po višoj cijeni nego da smo ih kupili individualno.
2. Misteriozno smanjivanje pakovanja
Jedna od glavnih trgovačkih „fora" zadnjih je godina javno izdavanje kojekakvih garancija da neće dizati cijene iako se povećao PDV. Trgovci se često služe sličnim trikovima, tvrdeći da neki proizvod već godinama drži istu cijenu, „zaboravljajući" pritom da spomenu da je pakovanje nekim čudom „izgubilo" 10, 20, 50 ili više grama. Najčešće se to može primijetiti na proizvodima poput sirnog namaza, koji redovno imaju velike kutije, ali unutra su tek dopola puni.
3. Psihologija polica
Dugo se vremena smatralo kako trgovci sve bolje proizvode grupišu na sredinu redova polica, a one manje važne na početku i na kraju, budući da ih kupci preskaču. Nova su istraživanja pokazala da su krajevi reda polica idealna mjesta za proizvode na tzv. „akcijama", koji su praćeni označenim fluorescentnim bojama.
4. Prodaja po komadu ili po kilogramu
Jeste li ikada primijetili kako se neki proizvodi prodaju po kilogramu, dok se drugi prodaju isključivo po komadu? A često se isti proizvod prodaje i u pakovanju i na mjeru. Sve je to osmišljeno da vas zbuni i natjera da donesete lošu procjenu, pa je vrlo važno da dobro obratite pažnju na istaknutu cijenu za kilogram, a ne za samo pakovanje.
5. Manje za više
Godinama smo navikli da određeni proizvod uglavnom dolazi u manjim i većim ambalažama, gdje je po pravilu onaj u većoj, po kilogramu bio malo skuplji nego onaj manji. Ipak, i ovo je nešto sa čime su se trgovci posljednjih godina poigrali. Ukoliko je veliko pakovanje neznatno skuplji, oduprite se potrebi da „uštedite" i kupite manje pakovanje.
(Metro Portal)