Engleska i Sjedinjene Američke Države igraće u nokaut fazi Svjetskog prvenstva. To je epilog posljednjeg kola grupe "B", u kojem su Englezi bez većih problema izašli na kraj sa Velsom i sačuvali prvo mjesto, dok su fudbaleri SAD upisali minimalnu pobjedu protiv Irana, koji napušta Mundijal.

'Persijske zvijezde' idu kući: Engleska i SAD u osmini finala, evo protiv koga će tamo igrati Foto: Reuters

Tako smo saznali i prva dva para osmine finala:

Holandija - SAD (subota, 16:00h)
Engleska - Senegal (nedjelja, 20:00h)

Kada je riječ o večerašnjim susretima, Amerikanci su slavili nad Iranom (1:0) pogotkom Kristijana Pulišića, dok je Engleska u drugom poluvremenu probila bedem Velsa i na kraju slavila visoku pobjedu - 3:0 (0:0).

Pulišić zakazao okršaj sa Holandijom

Fudbalere SAD samo je pobjeda nad Iranom vodila u nokaut fazu, a do nje su došli zahvaljujući boljoj igri u prvom poluvremenu.

U nastavku su Iranci bili bolji, ali nijesu lako dolazili do šansi - a i one koje su imali otišle su u nepovrat.

Gotova grupa "A": Holandija prva, Senegalci nakon 20 godina u nokaut fazi
0
Gotova grupa "A": Holandija prva, Senegalci nakon 20 godina…
29.11.2022 17:58

Počelo je inicijativom Irana, ali je prvi šut ka golu u 11. minutu uputio Pulišić, pri čemu je intervenisao Beiranvand. Golman Irana istakao se i u 28. minutu, kada je Vea pokušao glavom.

Nije, međutim, Beiranvand mogao ništa u 39. minutu, kada je Dest odložio loptu, a u mrežu je smjestio Kristijan Pulišić – dovodeći tako Amerikance u vođstvo. Tom se prilikom strijelac gola za Amerikance povrijedio, pa su do kraja utakmice morali bez njega.

U drugom minutu nadoknade, još jednom se tresla mreža Irana. Efektno je šutirao u toj situaciji Timoti Vea, ali je taj gol poništen zbog ofsajda.

Iranci su se trgnuli u nastavku, pa je u 52. minutu Godos propustio veliku šansu da poravna. Kako je meč odmicao, ‘persijske zvijezde’ bivale su sve nezgodnije, ali smo u 69. minutu vidjeli izglednu priliku za Amerikance – pri čemu Musa nije bio najprecizniji iz slobodnog udarca.

Grčevito su se borili Iranci do kraja, imali su u sudijskoj nadoknadi i jednu veliku priliku, ali nijesu večeras mogli do dragocjenog boda. U osmom minutu nadoknade, nakon kontakta sa Vikersom u šesnaestercu SAD, Taremi je pao, ali je procjena arbitara bila kako nema jedanaesterca.

Englezi razbili Vels u nastavku i sačuvali prvo mjesto

U ostrvskom derbiju dileme nije bilo. Premda u prvom poluvremenu nijesmo vidjeli golove, bilo je i tada jasno da je jedino pitanje koliko će golova u nastavku postići Engleska protiv Velsa.

U prvom poluvremenu smo pratili meč u kojem su Englezi dominirali i gotovo sve vrijeme proveli na suparničkoj polovini. Pravo je čudo kako u tom dijelu igre nije bilo golova.

Već do 25. minuta, velike prilike propustili su Rašford, Foden i Megvajer. Prilike Engleza nastavile su da se ređaju i u ostatku prvog poluvremena, ali je Vard uspio da sačuva mrežu.

Nije bilo spasa Velšanima u 50. minutu. Bio je to Slobodan udarac sa dvadesetak metara, a sjajno ga je izveo Markus Rašford – koji je sjajno šutirao, pravo pod prečku suparničkog gola. Golman Velsa u toj situaciji nije mogao baš ništa.

Samo minut kasnije, vidjeli smo novi gol Engleza. Ovog puta sve se dogodilo nakon akcije, na čijem je kraju Kejn izuzetno asistirao Fodenu, koji je bio nedaleko od druge stative i rutinski poslao loptu u mrežu.

Nedugo zatim, u 68. minutu, Rašford je postigao još jedan gol.