Vrhovni sud je, kako su kazali iz te institucije, ukinuo presudu Apelacionog suda kojom je Perović oslobođen od optužbi SDT-a i naložio ponovno suđenje u ovom predmetu.
Prethodno, prvostepeni Viši sud je Perovića u februaru 2023. godine oglasio krivim i osudio ga uslovno na jednu godinu zatvorske kazne, uz obavezu da u korist Budžeta Crne Gore, po pravosnažnosti presude, uplati 7.214 eura nezakonito pribavljene imovinske koristi Grboviću krivičnim djelom.
Apelacioni sud je, kako se navodi u saopštenju Vrhovnog suda, obrazlažući oslobađajuću odluku naveo da su i drugi državni organi, konkretno Sudski savjet i Tužilački savjet Crne Gore, u sličnim slučajevima donosili slične odluke.
– Vrhovni sud je zaključio da su obrazloženja Apelacionog suda nejasna i protivrječna, odnosno da Specijalno državno tužilaštvo osnovano sa žalbom osporava pravilnost utvrđenog činjeničnog stanja, kao i pravilnost izvedenih zaključaka u presudi Apelacionog suda – navodi se u saopštenju.
Iz Vrhovnog suda su utvrdili da Perović nije imao osnov da odobri Grboviću isplatu naknade po prestanku funkcije u trajanju od jedne godine (novembar 2020 – novembar 2021), jer je Grbović u septembru 2020. godine navršio 67 godina života i 40 godina radnog staža, čime je ispunjavao uslove za penziju, što prema zakonu znači da nema pravo na dodatnu naknadu.
Takođe, Vrhovni sud je utvrdio da su slučajevi na koje se poziva Apelacioni sud različiti od konkretnog predmeta, jer nisu svi detalji bili isti (npr. godine života i uslovi za penziju).
Prema navodima optužnice Specijalnog tužilaštva, Perović je 10. novembra 2020. godine potpisao Rješenje kojim je Grboviću omogućio ostvarivanje prava na naknadu po prestanku funkcije u trajanju od jedne godine.
Specijalno tužilaštvo je ovom optužnicom Grbovića okrivilo za zloupotrebu službenog položaja putem podstrekavanja.
U istrazi je utvrđeno da je Perović potpisao to rješenje uprkos činjenici da je Grboviću 26. oktobra 2020. godine prekinut mandat predsjednika Opštine Nikšić usljed navršenih 67 godina života, čime je stekao uslove za prestanak radnog odnosa po sili zakona i ostvarivanje prava na penziju.
Perović je u istrazi negirao optužbe tužilaštva, pojašnjavajući da je istog dana kada je stupio na funkciju vršioca dužnosti potpisao Rješenje o ostvarivanju prava na naknadu po prestanku funkcije Veselina Grbovića, a koji su mu akt pripremili i dostavili na potpis pravnici iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu Opštine Nikšić.
On je pojasnio da su pravnici smatrali da Grbović ima pravo na isplatu naknade i da je stoga potpisao to rješenje.
Perović je naveo da u Rješenju koje je potpisao nije bila navedena starost Veselina Grbovića, ali da mu je bilo poznato da je Grboviću skraćen mandat za godinu dana.
Zloupotrebu službenog položaja putem podstrekavanja negirao je i optuženi Grbović, koji je istakao da je, nakon konsultacija sa pravnicima, a obzirom da je po struci mašinski inženjer, po objavljivanju odluke o prestanku mandata, podnio zahtjev Opštini Nikšić da mu se odobri isplata plata u narednih godinu dana, na osnovu zakona o zaradama.
On je ustvrdio da su mu konsultanti predočili da može podnijeti takav zahtjev, jer se nije obraćao Fondu PIO za dobijanje penzije.
Međutim, Specijalno tužilaštvo ocijenilo je da su odbrane Grbovića i Perovića neosnovane i sračunate na izbjegavanje krivice, ali i opovrgnute prikupljenim dokazima.