Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ombudsmanu trebalo pola godine da utvrdi povredu prava: Penzioneri traže poništavanje zaključka o uzimanju 89.000 eura

Oglasili se iz "Udruženja za dostojan život čovjeka"

Ombudsmanu trebalo pola godine da utvrdi povredu prava: Penzioneri traže poništavanje zaključka o uzimanju 89.000 eura

Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) povrijedio je prava penzionera kada im je u februaru bez pitanja skinuo po euro od penzije na račun humanitarne pomoći koja je upućena stanovništvu Turske i Sirije zbog zemljotresa, konstatovano je u mišljenju zaštitnika ljudskih prava i sloboda (ombudsman), koji navodi da je samoinicijativno ispitao ovaj slučaj nakon što je Upravni odbor Fonda PIO na prijedlog Saveza udruženja penzionera, članovima tog udruženja skinuo više od 89.000 eura po osnovu ove pomoći.

Ombudsmanu trebalo pola godine da utvrdi povredu prava: Penzioneri traže poništavanje zaključka o uzimanju 89.000 eura Foto: UGC
PobjedaIzvor

Fond PIO ćuti

Komentar od Fonda PIO na mišljenje ombudsmana nijesmo mogli da dobijemo dok su nam iz ,,Udruženja za život dostojan čovjeka“ kazali da su prije pola godine ukazali na nezakonito ponašanje Fonda PIO, četvrti put po redu biranog v.d. direktora, njegovog upravnog odbora, Saveza poenzionera koji je ispostavio problematičan zahtjev, da su s tim u formi dopisa i javnih saopštenja u medijima upoznali kompletnu crnogorsku javnost i da se ,,pokazalo ovih dana da s tim jedino nije bio upoznat zaštitnik ljudskih prava“!

“Budući da se ne radi o odluci zasnovanoj na Statutu, ili zakonu, već običnom ,,zaključku“ koji je donio nekompletan upravni odbor, dakle grupa građana i potpisao ,,predsjedavajući“ (funkcija koja ne postoji u Statutu Fonda PIO; član 10) jasno je da se radi o više povreda odredbi Zakona o zaštitniku/ci ljudskih prava i sloboda Crne Gore, kao npr. da ,,zaštitnik/ca u vršenju svoje funkcije djeluje na način što: ukazuje, upozorava, kritikuje, predlaže ili preporučuje“ (član 20); te da predmetni zaključak UO Fonda PIO ima elemenata nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja (član 25) prema najbrojnijoj grupaciji građana Crne Gore - kazali su iz Udruženja i naglasili da je sada zaštitnik u situaciji da naloži UO Fonda PIO da poništi ,,zaključak“ koji direktno zadire za Ustavom zajamčena ljudska prava oko 80.000 penzonera“.

“S tim da im grupa preostalih 40.000 penzionera zavidi što i oni nijesu bili predmet na ovaj način iskazane ,,pažnje“ i ,,velike brige“ o već godinama ponižavajućem položaju koji se potvrđuje i posljednjim usklađivanjem penzija gdje im se ponovo udjeljuju mrvice, mimo Zakona, a koje je već pojela dvomjesečna inflacija” poručili su iz ,,Udruženja za život dostojan čovjeka“.

U mišljenju koje je potpisala zamjenica ombudsmana Snežana Mijušković Fondu je preporučeno da za svako buduće umanjenje penzije, bilo da se radi o članarini, humanitarnoj pomoći ili drugim, dobije saglasnost njenog korisnika i razmotri da penzionerima uz mjesečnu isplatu u izvještaju pojasni zašto je odbitak napravljen.

Pobjeda je imala uvid u mišljenje u kojem stoji da se redakciji tada obratilo više penzionera jer nijesu znali zašto im je novac oduzet bez njihovog znanja pošto u javnosti nije bilo saopštenja u vezi sa zaključkom, ni od strane Fonda PIO, ni od Saveza. Tadašnja odluka je donijeta zaključkom sa sjednice Upravnog odbora Fonda 13. marta, a odbitak sa februarske penzije se odnosio isključivo na članove Saveza, kojih je u Crnoj Gori više od 80 hiljada.

Ombudsman je u mišljenju utvrdio da je Fond svim članovima Saveza odbio po euro od penzije bez da su ostvarili uvid u saglasnost za taj postupak, što je, kako se navodi, bilo neophodno jer su prava iz PIO lična, pa su tim potezom povrijeđena. Zaštitnik navodi da je Fond pošao od uvjerenja da su svih 26 opštinskih udruženja Saveza obezbijedili i dostavili pisanu saglasnost svih članova.

“Činjenica da su se pojedini penzioneri žalili, ukazuje da nijesu svi bili upoznati sa inicijativom i da nijesu dali pisanu saglasnost, pa Fond nije trebalo odluku da zasniva na pretpostavci, već na uvidu u pisane saglasnosti”, piše u mišljenju.

Zaštitnik je istakao da to znači da bi bilo koje udruženje penzionera kao neprofitno i nezavisno moglo da zahtijeva da se penzionerima odbije novac za neku akciju, bez da oni za to znaju.

Nužna je saglasnost

“Izričita saglasnost osobe kojoj se uzima novac je nužna, bez obzira na cilj koji se želi postići humanitarnom akcijom. U protivnom, radilo bi se o primoravanju korisnika penzije da doniraju neki iznos od svog primanja. Bez obzitra o kojoj se sumi se radi, odbijanje iznosa od penzije mora biti zakonito i opravdano, u protivnom građani trpe štetu”, navodi se u mišljenju zaštitnika.

Ombudsman je dodao da je Fond, ako građani već nijesu znali da će penzija biti umanjena, mogao u izvještaju pojasniti za koje namjene je euro odbijen, kako bi penzioneri mogli da reaguju u slučaju nejasnoće. Osim toga, u mišljenju stoji da udruženja Pokret penzionera Crne Gore i Udruženje vojnih penzionera dostavljaju Fondu pisane saglasnosti onih koji žele da budu njihovi članovi i da ista obaveza važi za Savez, ali da je u odgovoru Fonda ostalo nejasno da li su to opštinska udruženja Saveza uradila.

Manipulacije

Ombudsman navodi i da su im se penzioneri obraćali i sa tvrdnjama da im se od penzije odbija od 50 do 70 centi mjesečno, iako nijesu dali saglasnost da budu članovi udruženja, niti su dobili člansku knjižicu. Osim toga neki od njih koriste porodičnu penziju, ali im se i dalje bez saglasnosti odbija članarina za udruženje.

“Ovakva praksa nije dobra i ne predstavlja zakonito postupanje. Podsjećamo da je članstvo u udruženju penzionera dobrovoljno i da odbijanje za članarinu mora biti potkrijepljeno saglasnošću korisnika. U suprotnom, može se raditi o manipulativnim ponašanju u odnosu na ovu posebno osjetljivu kategoriju stanovništva, gdje su u najvećem broju stare osobe i osobe sa invaliditetom”, piše u mišljenju.

Portal Analitika