Crna hronika

Majka i baba žrtava masakra na Medovini, nakon sastanka sa predsjednikom Višeg suda u Podgorici, kazala da im je predloženo da pišu zahtjev za ubrzanje postupka

Pejović: Želimo sudski epilog, nijesam došla da vršim pritisak već da pitam – što se čeka

Da su ubicu stavili iza rešetaka poslije pravosnažne presude koju je imao prije Medovine, danas bi naši bili živi, da su mu oduzeli oružje... I to nisu uradili. Sistem je zakazao i saučesnik je ubistva moje djece i svih tih ljudi koji su izginuli u Medovini – ocijenila je Pejović 

Pejović: Želimo sudski epilog, nijesam došla da vršim pritisak već da pitam – što se čeka Foto: Portal ETV
Portal ETVIzvor

Četiri će godine od naše tragedije i mislim da bi trebalo doći do sudskog epiloga – ocijenila je majka i baba žrtava masakra na Medovini Vesna Pejović nakon sastanka sa predsjednikom Višeg suda u Zoranom Radovićem u Podgorici.

Pejović je, sa svojim suprugom, jutros samoinicijativno došla na razgovor sa Radovićem, nakon što je prošao mjesec od njihovog predatog zahtjeva za održavanje sastanka. Ona je, ispred podgoričkog Višeg suda, kazala za Portal ETV da su primljeni, nakon inicijalnog negodovanja, te da je Radović bio korektan. Predložio im je, kako je ispričala Pejović, da predaju zahtjev za ubrzanje postupka. Podsjeća da je u Višem sudu predmet u okviru kog je bišva načelnica cetinjske Filijale za građanska stanja i lične isprave Olivera Krivokapić osuđena na šest mjeseci zatvora, te da je cetinjsko Osnovno državno tužilaštvo uložilo žalbu, nakon što je ona poslije mjesec osuđena ponovo za zloupotrebu službenog položaja.

- Došli smo, s obzirom na to da smo znali da se predmet nalazi u Višem sudu, da saznamo što se čeka. Ne možemo više da čekamo, jer je to samo još jedna karika u našem lancu naše muke i borbe da okrivljeni budu tamo gdje im je mjesto. Nijesam došla da izvršim pritisak, već da pitam što se čeka – istakla je Pejović. 

Odmjeravanje kazne

Međutim, kako dodaje, svugdje je morala da vrši pritisak da bi institucije radile svoj posao. 

- Iako smo imali negodovanje jutros da nećemo biti primljeni, ostala sam dosljedna da ću da čekam. Radović je bio korektan, saslušao nas je i uputio nas da pišemo zahtjev da se proces ubrza. Nijesam došla da vršim pritisak na presudu, već sam došla da poručim da se dobro stavi prst na čelo, da ne može šest mjeseci da bude zatvorska kazna, s obzirom na tragediju koja se desila – rekla je Pejović.

Podsjeća da je imala više sastanaka sa državnim zvaničnicima, po hijerarhiji onih na najvišim funkcijama, bez ikakvog protokola.

- Premijer Milojko Spajić me primio više puta, kao i direktor Uprave policije Lazar Šćepanović i vrhovni državni tužilac Milorad Marković. Svi su me primili. Čekala sam mjesec, došla sam danas i riješila da završim do kraja i tu sam ostala i bila strpljiva i primljena sam – navela je Pejović. 

Ističe da institucije samo treba da rade po zakonu, a ocjenuje i da bi, da su zaćutali, institucije zaboravile ovaj poslije tri mjeseca, te podsjetila na tužilaštvo koje je tri mjeseca nakon krvavog pira Vuka Borilovića 12. avgusta 2022. godine, u kom je stradalo 10 osoba, konstatovalo da je slučaj završen i da je ubica ubijen.

- Mislim da je ovo prioritet svih prioriteta, jer neću dozvoliti da nema epiloga. Samo sam tražila da po Ustavu i zakonu odmjere kakve su posljedice nastale nakon nečijeg nerada. Krivokapić je izdavala oružje, to je vrlo ozbiljno. To treba da bude pokretač za sve one koji su na važnim funkcijama, da moraju da rade u skladu sa zakonom. Mora više i da se usvoji zakon o oružju, nazvan po moja dva unuka (p. a. Markov i Mašanov zakon) i da se primjenjuje. Oružje mora da se kontroliše kome se daje i da crnogorska djeca budu bezbjedna u svojim kućama, jer su četiri dječaka upravo u svojim kućama ubijena. Ne interesuje me ništa drugo – kategorična je Pejović. 

Ustav i zakon

Sistem, kako naglašava, mora da radi. 

- Ne treba moj suprug i ja da dođemo i konstantno nešto guramo, jer to je njihova obaveza. Ovo je krvavi pir koji se desio i mislim da će se jednog dana pravim imenom nazvati – to nije bio masakr, nego, prema mišljenju stručnih ljudi, teroristički akt – rekla je Pejović.

Kaže i da nisu dobili konkretan odgovor zbog čega postupak još traje.

- Garantujem da ja nisam izvršila pritisak, niti bi me pozvali, niti bi pisali danas zahtjev da se postupak ubrza. Mi dolazimo da govorimo da oni moraju da rade svoj posao. Neću odustati. Tako sam odlučila. Nadam se da ću ostvariti svoj cilj, jer osjećam da to moram zbog njih da uradim, i posebno prema svoj djeci i njihovim drugarima – poručila je Pejović.

Dodaje da su se svi masakri koji su se desili u regionu desili poslije ovog, a dobili su sudske epiloge. 

- To želimo i mi. Mora se jedan okončati. Ne znači meni to ništa, dok ne vidim nekog iza rešetaka. Da su ubicu stavili iza rešetaka poslije pravosnažne presude koju je imao prije Medovine, danas bi naši bili živi, da su mu oduzeli oružje... I to nisu uradili. Sistem je zakazao i saučesnik je ubistva moje djece i svih tih ljudi koji su izginuli u Medovini – ocijenila je Pejović. 

Zahvalna je svim časnim ljudima iz sistema koji su joj izašli u susret.

- Ako svi imaju porodice, neka pođu od sebe sa kakvim bolom i tugom mi živimo. Samo da rade po Ustavu i zakonu i ne osude osobu koja nije kriva, već osobu koja je pogriješila u svemu. Ako sistem ne bude radio u skladu sa pravdom i zakonom – pravda će biti u mojim rukama, kao što je držim svo ovo vrijeme – zaključila je Pejović. 

Portal Analitika