Abiznis

Vršilac dužnosti direktora Uprave za šume sklopio posao sa članom uže porodice

Pejović sa suprugom potpisao konsultantski ugovor

Vršilac dužnosti direktora Uprave za šume Srđan Pejović prije dva mjeseca je sklopio ugovor o pružanju konsultantskih usluga sa suprugom vrijedan 7.200 eura, saznaje Pobjeda. Pejović je na mjesto v. d. direktora Uprave za šume došao kao kadar Prave Crne Gore, a imenovan je 1. oktobra prošle godine.

Pejović sa suprugom potpisao konsultantski ugovor Foto: PA
PobjedaIzvor

Ugovor o pružanju konsultantskih usluga, u koji je Pobjeda imala uvid, je zaključen 31. januara ove godine između Uprave za šume, odnosno njenog direktora Srđana Pejovića i Ane Milošević-Pejović iz Beograda koja je, kako tvrdi izvor Pobjede, Pejovićeva supruga. Navedeno je da će Milošević-Pejović, kao konsultantkinja i inženjerka šumarstva za potrebe Uprave za šume – područne jedinice Danilovgrad obavljati inženjerske poslove zavisno od potreba procesa rada.

Precizirano je da će Milošević-Pejović posao izvršiti po ponuđenoj dinamici i u periodu od 1. februara ove do 1. februara naredne godine.

Ugovorom se Uprava za šume obavezuje da Milošević-Pejović, za obavljeni posao, isplaćuje mjesečnu naknadu od 600 eura, odnosno ukupno 7.200 eura za godinu.

Pobjeda je u četvrtak ujutru pitala Upravu za šume da li je direktor Pejović sklopio ugovor sa suprugom, ali za sada nijesmo dobili odgovor. Naša redakcija je pitala i Upravu da li je čudno i da li je konflikt interesa to što Pejović sa suprugom zaključuje konsultantski ugovor.

Konsultantski i ugovori o djelu

Iz Uprave za šume nijesu odgovorili ni na pitanja koliko je u mandatu novog menadžmenta, odnosno, aktuelnog v. d. direktora Uprave za šume sklopljeno ugovora o djelu, ugovora o konsultantskim uslugama i drugih sličnih ugovora i koliko su ti ugovori koštali Upravu za šume.

U jednom od ugovora o djelu, u koji je Pobjeda imala uvid, navodi se da je Uprava za šume angažovala Miru Vuković u periodu od 1. februara do 31. avgusta ove godine za obavljanje poslova vođenje arhive u upravi.

Za ovaj posao Uprava za šume plaća 450 eura mjesečno, a na ovaj iznos se dodatno obračunavaju porezi i doprinosi.

Iz Uprave za šume nijesu odgovorili ni na pitanje da li su u mandatu novog menadžmenta, odnosno, aktuelnog v. d. direktora Uprave za šume, sklopljeni ugovori i sa pojedinim advokatskim kancelarijama.

Krajem novembra prošle godine Uprava za šume i advokat Miljan Jović iz Podgorice potpisali su ugovor o pružanju pravne pomoći.

Predmet ovog ugovora je davanje pravnih mišljenja, uputa i smjernica za rukovođenje predmetima koje Uprava za šume vodi pred sudovima i drugim nadležnim institucijama.

Uprava za šume za ove advokatske usluge plaća naknadu od 1.000 eura mjesečno.

Izvor Pobjede iz Uprave za šume tvrdi da advokatske kancelarije u ovim slučajevima rade poslove koji su u opisu državne uprave.

Tvrde da u mandatu nove uprave niko nije zapošljen

Iz Uprave za šume Pobjedi su u srijedu saopštili da je, prema trenutno važećem pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, sistematizovano ukupno 440 radnih mjesta, a na dan 30. mart ove godine zaposleno je ukupno 362 izvršioca, od čega su dva izvršioca u v. d. stanju i to za sistematizovana radna mjesta direktora i pomoćnika direktora Uprave za šume.

- U mandatu novog menadžmenta odnosno aktuelnog direktora Uprave za šume, nije niko zaposlen niti je bilo objavljenih javnih oglasa za zapošljavanje.

U tom periodu jedno lice je određeno za v. d. pomoćnice direktora, na osnovu rješenja objavljenog u Službenom listu Crne Gore, broj 119/2021 od 10. novembra 2021. godine – rekli su iz Uprave za šume.

Iz Uprave su podsjetili da je Pejović imenovan za v. d. direktora Uprave za šume 1. oktobra prošle godine.

- Od 1. oktobra 2021. godine do 30. marta 2022. godine broj izvršilaca nije povećan već je smanjen za šest, po različitom osnovu (usljed odlaska u penziju, smrti i sl.). Naime, u trenutku imenovanja gospodina Pejovića, u Upravi za šume je bilo zaposleno 368 izvršilaca, dok na današnji dan ima ih ukupno 362 – precizirali su iz Uprave za šume.

Nedostatak stručnog kadra

Navedeno je da se Uprava za šume godinama bori sa problemom nedostatka stručnog kadra.

- Angažovanje novih radnika je čak poželjno i neophodno s obzirom na to da je riječ o deficitarnoj stuci i deficitarnoj radnoj snazi, međutim postoje brojna ograničenja za to – kazali su predstavnici Uprave i dodali da je na osnovu kadrovskog plana Uprave za šume za 2022. godinu, nedavno usvojenog od strane Vlade, planirano i odobreno zapošljavanje svega devet novih izvršilaca u ovoj godini što je, kako kažu, nedovoljnih za njihove potrebe.

- Sama činjenica da od 362 zaposlena, preko 55 godina starosti ima više od 170 zaposlenih, a preko 20 zaposlenih će navršiti 67 godina starosti do kraja 2023. godine, govori dovoljno o problemu sa kojim se susrijećemo, kada je riječ o starosnoj i kadrovskoj strukturi zaposlenih. Iz tih razloga, a u cilju uspješnog obavljanja radnih obaveza u narednom periodu, uporedo sa planiranom reorganizacijom, nastojaćemo da se Uprava za šume kadrovski osnaži, šumarska struka dodatno promoviše, kako bismo zanovili stručni kadar koji je neophodan ukoliko želimo da održivo gazdujemo crnogorskim šumama – poručeno je iz Uprave za šume.

Iz Uprave su naveli i da su koncesije i koncesionari prošlost, a preostali višegodišnji koncesioni ugovori ističu krajem ove godine.

- Novi koncesioni ugovori se nijesu potpisivali niti će se potpisivati, jer se sada drvo prodaje na osnovu jednogodišnjih ugovora putem javnih poziva za prodaju drveta u dubećem stanju. S tim u vezi novi menadžment Uprave za šume za vrijeme svog mandata nije potpisao nijedan koncesioni ugovor, a ugovori koji su potpisani na osnovu odluka u postupku po javnom pozivu 4 za davanje šuma na korišćenje prodajom drveta u dubećem stanju, za 2021. godinu se objavljuju na našem sajtu i javno su dostupni – rekli su iz Uprave.

Koncesioni model nanio štetu šumama

Iz Uprave za šume dodaju da će nezadovoljnih uvijek biti bilo da je riječ o koncesijama ili dodjeli drveta u dubećem stanju.

- Bili su organzovani protesti određenih drvoprerađivača koji su na taj način iskazali nezadovoljstvo uslovima javnog poziva, ali to je sastavni dio posla. Ono što je suština jeste da je koncesioni model korišćenja šuma prošlost i da je crnogorskim šumama i državnom budžetu nanio mnogo više štete nego koristi – ocijenili su iz Uprave.

U Upravi za šume smatraju da su naše šume kroz taj sistem obezvrijeđene, devastirane i degradirane, zbog čega je, kako kažu, krajnje vrijeme da se prema njima promijeni naš odnos.

- Neophodno je da se uspostavi ekonomski isplativ, tržišno orijentisan model gazdovanja crnogorskim šumama, u kojem će cijena biti primarni uslov, a naše šume zaštićene od nekontrolisanog uništavanja kakvom smo do sada svjedočili – zaključili su iz Uprave za šume.

Lani prihodi smanjeni za 2,1 milion eura

U prošloj godini Uprava za šume prihodovala je oko 2,1 milion eura manje nego u 2020. godini, koja je bila godina korone, kada su brojne djelatnosti bile zatvorene.

- Da paradoks bude veći cijene drvne građe u prošloj godini su bile preko tri puta veće nego u 2020. godini. Pri tome na raspolaganju im je bila cjelokupna drvna masa iz Vektrinog koncesionog područja (140.000 kubika) koja je znatno kvalitetnija od ostalih područja – naveo je izvor Pobjede.

U izvještaju o naplati prihoda po svim osnovama navedeno je da su ukupni prihodi u 2020. godini iznosili 8,2 miliona eura, dok su lani prihodi bili 6,13 miliona eura.

Od naknada za korišćenje šuma prošle godine Uprava za šume je prihodovala 4,69 miliona eura, dok je u 2020. godini po tom osnovu zarađeno 6,32 miliona eura.

Iz Uprave za šume nijesu odgovorili na pitanje što je razlog pada prihoda u prošloj godini i kakav rezultat očekuju u ovoj godini.

Portal Analitika