Politika

Zasijedao Odbor za praćenje popisa

Pejović: Podnosim ostavku ako se bude vršio pritisak da objavimo rezultate prije roka

U Skupštini je danas održana sjednica Odbora za praćenje primjene Sporazuma o uslovima za održavanje popisa stanovništva, domaćinstava i stanova.

Pejović: Podnosim ostavku ako se bude vršio pritisak da objavimo rezultate prije roka Foto: Screenshoot
Autor
JVAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Rakočević je kazao da je cij da ustanove da li navodi koje je ustanovio CDT imaju utemeljenje. 

"Odbor ima vrlo ograničene ingerencije. Da ne bismo skakali u zaključke, ideja je bila da kroz transparentan postupak saslušamo predstavnike CDT i da otvorimo raspravu.. U interesu je javnosti da sučelimo stavove i donesemo zaključke", kazao je Rakočević.

Pejović: Nema riječi o fabrikovanju podataka 

Direktor Monstata je kazao da nije bilo potrebe za ovom sjednicom. 

"Obrazložićemo i dokazati da nema riječi o fabrikovanju podataka", kazao je Pejović.

Naveo je da su objavili preliminarne podatke, počeo je unos podataka. 

"Do danas nije postojala mogućnost da se isplate učesnici popisa, budžet je od danas operativan", kaže Pejović.

Kad je u pitanju softver, Pejović kaže da je juče usvoje plan javnih nabavki i da su se stekli uslovi za raspisivanje tendera za softver. 

Kovačević uputila 10 pitanja Monstatu

Kovačević (CDT) je navela da je Odbor pravo mjesto da se razgovara o uočenim problemima. 

"Monstat je saopštio preliminarne rezultate i uočili smo grešku za koju smo smatrali da treba da bude objašnjena. Oni su zapravo potvrdili da u zadnja dva dana nije moguće popisati 40 hiljada građana. Ne dižemo dramu, samo pitamo i vjerujemo da Monstat treba da odgovori na ova pitanja, kako bi građani imali veće povjerenje u ovaj popis. Kovačević pita kako je u MONSTAT-u „promakao“ grad veličine Bijelog Polja  te zašto nije objasnio ovu razliku a konferenciji u januaru", navodi Kovačević.

Pita i kad je i ko je izvršio unos nedostajućih obrazaca ako se zna da je popis završen 28.12, a da je do 29.12. izvršen unos o popisanih 632.083 lica i da li to znači da je unos informacije o preostalih više od 40 hiljada jedinica izvršen 30.12 ili je trajao duže.

"Ko su instruktori koji nijesu obavljali posao u skladu sa Metodologijom? O kolikom se broju aktera popisa radi i u kojim opštinama su bili angažovani? Jesu li i protiv koliko instruktora inicirani postupci zbog nepoštovanja Metodologije, kako to propisuju pravila? U kojim opštinama/naseljima je naknadno utvrđen broj popunjenih popisnih obrazaca u odnosu na 29.12.2023. godine? Je li bilo popisivanja na mjestima koja nijesu definisana Zakonom (npr. popisnim komisijama, opštinama, putem telefona itd.) i da li je ovih 40.000 popisnica popunjeno u zakonom propisanom mjestu (stanu)? Koliki broj popisnica je popunjen od strane državnih instruktora i drugih lica koji nijesu popisivači? Posjeduju li sve popisnice naljepnicu sa serijskim brojem? Je li u toku popisnog procesa bilo slučajeva da su opštinski instruktori uputili državnim instruktorima pisane primjedbe na neregularnosti u procesu, koliko i u kojim opštinama", pitala je Kovačević i poručila da će strpljivo čekati odgovore Monstata. 

Rakočević: Advokatisanje Monstatu od strane parlamentarne većine budi dodatnu sumnju u proces

Rakočević je kazao da je odbor formiran zato što nije postojali povjerenje u popis.

"Koleginica je uputila 10 preciznih pitanja, na koje odgovor treba da da Monstat, u interesu svih građana i članova ovog Odbora. Kad imamo advokatisanje Monstatu od strane poslanika parlamentarne većine, to budi dodatnu sumnju u proces"; kazao je Rakočević.

Kako dodaje, sve dok se ne odgovori precizno na deset pitanja, ova sjednica se neće završiti.

"Dok ne dobijemo odgovore, vjerovaćemo da postoji osnov za sumnju u ovaj proces", kaže Rakočević.

Dragović: Cilj je da dođemo do odgovora na svako pitanje, da maknemo svaku sumnju s procesa

Dragović je kazao "da nije cilj PES ni parlamentarnoj većini da izađu na čistac sve nejasnoće i da se dobiju odgovori na sva pitanja, sjednice ne bi ni bilo".

"Naš je cilj da se odgovori na svako pitanje, da bi se makla bilo kakva sumnja s procesa popisa", kazao je Dragović.

Rakočević je pozvao da ne pokušavaju da delegitimišu one koji izražavaju sumnju, jer tako bude još veću sumnju. 

Pejović: Dinamika popisivanja nije isto što i popisano stanovništvo

Pejović je kazao da će jednim odgovorom odgovoriti na svih 10 pitanja. 

"Monstatu ne treba advokatisanje, prestanite da politizujete proces. Bili smo maksimalno transparenti u prethodnom periodu", kazao je Pejović.

Ističe da se svaki put osjećaju kao na saslušanju. 

"Dinamika popisivanja se nikako ne može poistovjećivati sa rezultatima popisa u realnom vremenu. Dinamika popisivanja nije isto što i popisano stanovništvo. Nikako podatak o dinamici poopisivanja ne možemo uzeti zdravo za gotovo. Više puta smo najavljivali da ćemo imati sve raspoložive administrativne odbore na raspolaganju. Obratili smo se svim reevantnim institucijama kako bismo došli do najtačnijih i najpreciznijih podataka", kazao je Pejović.

Kako dodaje, nikad proces nije bio transparentniji nego sada.

"Možda smo bili i previše transparentni, davali smo podatke koje nijesmo morali, pa sad tobože mi stvaramo konfuziju", dodaje Pejović.

Oni su, poručuje, profesionalni statističari, a ne političari.

"Izgubili smo već 20 minuta na političku diskusiju, umjesto da pričamo o bitnim stvarima koje slijede, a tiču se popisa", kazao je Pejović.

Bojović: Ne vidim potrebu da se stvari dramatizuju

Bojović je kazao da je popis održan u "relaksiranoj atmosferi" te da ne vidi potrebu za "dramatizacijom".

"Postoje određene strukture u opoziciji koje bi da iskoriste svaku priliku da bace sjenku na neregularnosti popisa. Jedan od glasnogovornika tih struktura je nekadašnji vještak Predrag Boljević, koji je objavio više ostrašćenih tekstova. To je indikativno, s obzirom na njegovu ulogu u slučaju državni udar", kaže Bojović.

Točak je dodaje, nepovratno okrenut. 

"Ovo je vrlo osjetljivo pitanje", dodao je.

Rovčanin: Transparentan proces, nema zloupotrebe

Rovčanin takođe tvrdi da je ovaj proces popisa bio najtransparentniji.

"Ne treba dodatnom politizacijom zbunjivati javnost. Ovo je transparentan proces, ne postoje zloupotrebe", kaže Rovčanin.

Kaluđerović (SNP) je kazala da ne bi trebalo da "diskriminišemo određeni dio civilnog sektora u odnosu na CDT".

"Dozvolite da Monstatovi preliminarni podaci nijesu potpuno tačni, kao što nijesu bili ni vaši kad ste nakon izbora saopštili da je SNP ispod cenzusa", kazala je Kaluđerović.

Priželjkuje, dodaje, što prije konačne rezultate. 

Dragović je kazao da nikoga ne favorizuju i da bi tako postupili da je bilo koja NVO u pitanju.

Zirojević: Ne djeluje mi da postoji bilo čija želja da naruši povjerenje

Zirojević (SD) je naveo da podaci koje su dobijali da dan sjednice nijesu bili potpuno ažurni što je, kako kaže, normalno.

"Da li je došlo do kršenja metodologije, da li su podaci unošeni svaki dan", pitao je Zirojević. Kako dodaje, u javnosti se sad postavljaju brojna pitanja.

"Ne djeluje mi da postoji bilo čija želja da naruši povjerenje, vjerujem da je u pitanju samo neblagovremen unos podataka", kaže Zirojević.

Pitao je i da i je vršena kontrola eventualno duplih listića, na što su iz Monstata odgovorili da će se to tek raditi.

Eraković: Pratićemo svaki korak

Eraković (DPS) je kazao da Odbor nema namjeru da kontroliše stručni rad Monstata.

Pitao je Monstat da li mogu dostaviti borj popisanih stranih državljana.

"Pratićemo svaki korak, jer je to odgovornost prema građanima koje zastupamo", poručio je Eraković.

Pejović je poručio i da će podnijeti ostavku ako se bude vršio pritisak na MONSTAT da objavi rezultate popisa prije roka.

"Mislim da je vo krajnje odgovoran i pošten pristup.

Odbor je donio zaključak da se MONSTAT do utorka, 6. februara, u podne pisanim putem izjasni o svim pitanjima CDT-a i greškama koje je ta organitacije uočila prilikom predstavljanja preliminarnih rezultata.

Nastavak sjednice dogovoren je za srijedu.

Portal Analitika