Društvo

Pejović: Zahtjevni standardi ne podrazumijevaju i posebno ministarstvo

Izvor

Pejović je agenciji Mina rekla da koncept nove Vlade treba prilagoditi i primjeriti ukupnoj situaciji u Crnoj Gori i potrebi da se racionalno pristupi i njenom strukturiranju, a mandataru dati punu slobodu da maksimalno valorizuje potencijale svog kabineta.

Upitana da li smatra da je potrebno obrazovati posebno ministarstvo u čijoj će nadležnosti biti ekologija, naročito u ovoj fazi pristupanja EU, ona je rekla da je tačno da su standardi i normativi iz sektora ekologije jedni od najzahtjevnijih u EU okvirima.

- To ne mora da znači i podrazumijeva potrebu obaveznog izdvajanja ovog resora iz postojeće strukture ministarstava, jer se u proteklom periodu dosta uradilo na usklađivanju politika iz oblasti životne sredine i donošenju propisa, poručila je Pejović.

Ona je ocijenila da će ključni izazovi u toj oblasti biti sigurno njihova primjena, gdje, kazala je, treba naročito jačati izvršne institucije.

Prema riječima Pejović, Crna Gora je u velikoj mjeri uspjela da valorizuje svoj prostor, stavljajući pod zaštitu deset odsto svoje teritorije i sa trendovima koji idu u pravcu širenja zaštićenih prostora.

- Evidentni ekološki problem će, uz podršku međunarodnih finansijskih institucija, biti sanirani u narednim godinama, čime će Crna Gora sigurno spremno dočekati skrining 2015. i 2017. godine, zaključila je Pejović.

Bivši ministar Dragan Šoć smatra da bi ekologija trebalo da bude dio resora turizma i zaštite životne sredine.

- Logično mi zvuči, ako smo opredijeljeni za to da u osnovi neke turističke ponude treba da bude i nešto što se zove ekologija, iako mislim da to ima znatno šire značenje nego što je usko vezano za očuvanje životne sredine, teritorije, rekao je Šoć agenciji Mina.

Prema njegovim riječima, postoje standardi, tradicionalni resori koji su manje-više prisutni u svim državama, kao što su pravda, poljoprivreda, ekonomija, finansije, odbrana ili spoljni poslovi.

Sve drugo, dodao je, zavisi od toga šta je u konkretnoj državi prioritet i kako je racionalno organizovati.

- Imajući u vidu da je Crna Gora mala država, mala prostorom i brojem stanovnika, mislim da se vlada može organizovati na relativno malom broju resora, pod uslovom da politički pritisak unutar koalicije nije takav da se silom na sramotu otvaraju resori da bi se zadovoljile ambicije nekog da bude ministar, rekao je Šoć.

On je naveo da bi, kad bi se našao u poziciji da organizuje vladu, zadržao tradicionalne resore, ocjenjujući da bi bilo logično da se organizuje resor ekonomije koji bi obuhvatio unutrašnju i spoljnu trgovinu.“Mislim da sa stanovišta Crne Gore ima smisla da se govori o saobraćaju i pomorstvu kao nečem što ima svoju tradiciju u Crnoj Gori”, kazao je Šoć.

On smatra da bi jedan resor trebalo da objedini prosvjetu, nauku, kulturu i medije, jer, kako je pojasnio, nije vidio da je izdvajanje tih resora poboljšalo rad na tom području.

“Ja bih to sveo na desetak, 12 ministarstava, ostalo bi se moglo organizovati kroz upravne organizacije, sekretarijate, uprave, ili kao dio određenog resora da se izdvoji da bi se to lakše kontrolisalo”, zaključio je Šoć.

Portal Analitika