Društvo

Pejović: Iza prijetnji protiv mene, stoji funkcioner ANB-a, Dejan Mrdak

Izvor

Kako javlja Radio Antena M, Pejović je danas izjavo i da je u akciji priveo trojicu bošnjaka u Herceg Novom, ali da ih nije predao policiji. 

„Odgovorno tvrdim da njima trojici nije falila dlaka s glave.“ 

 On je kazao i da je „mozak“ čitave operacije oko deportacije bila Služba državne bezbjednosti, na osnovu telegrama koji je potpisao tadašnji ministar unutrašnjih poslova, Pavle Bulatović.  

Pejović smatra da su okrivljeni za deportaciju bili poslednja karika u komandovanju.

Na pitanje novinara ko bi umjesto njih trebalo da odgovara, on je odgovorio da “pošto ministar nije živ, trebalo bi da ga zamijene njegovi pomoćnici”.

“Ali, ključna ličnost u tome je tadašnji šef tajne policije Boško Bojović koji zna sve. Sve ovo je natezanje, prebacivanje loptice ali neka njega dovedu. Ukoliko se nijesu dogovorili, sklopili su dil", rekao je Pejović.

Direktorica sarajevske nevladine oirganizacije Garivo Svetlana Broz, koja je pratila suđenje, ocijenila je da je strašno da se tek nakon 18 godina od zločina „o tom zločinu sudi“.

„Vrlo sam iznenađena i to neprijatno načinom na koji je vođeno ovo suđenje. Ono najbitnije je da bi krunski svjedok trebalo da govori samo o okolnostima zločina koji se tada dogodio, a zbog političkih okolnosti je u situaciji da jedan dio svojih iskaza mora da okrene ka samom sebi i odbrani sebe“, kazala je ona novinarima.

Prema njenim riječima, očigledno je da zbog „političke manipulacije“ od njega, kao svjedoka, pokušavaju da naprave počinioca.

„Ono što mene veoma pogađa jeste činjenica da se govori i da je nesporno postojao telegram ministra unutrašnjih poslova, koji je danas pokojni, a da niko ne govori o tome da li je moguće da ministar unutrašnjih poslova takvu jednu naredbu izda, a da o njoj ne zna tadašnji predsjednik vlade“, rekla je Broz.

Ona smatra da je cjelokupni način vođenja postupka „prilično neobičan i zatareo“, u odnosu na one koje je u prilici da prati čak i u Bosni i Hercegovini. „Sigurno da je svjedok često bio sputavan i da je bilo jako loših interpretacija“.

„Znate, kada se diktira u zapisnik nešto što je svjedok izgovorio, kada se to ne izdiktira na način na koji je to svjedok izgovorio, onda možemo da razgovaramo o tome šta to zapravo znači“, kazala je Broz.

Član Harvardskog instituta za evropske studije Uve Kitcinger je kazao da mu je motiv da dođe na suđenje bio taj što je želio da prati kako se „jedan hrabri svjedok tretira u toku suđenja i u kojoj mjeri je ono nezavisno“.

On je ocijenio da ti pojedinci takvim postupcima ne doprinose samo svojim narodima ili grupama, već čitavom zapadnom Balkanu i pomirenju, „ako ikada želite da svi pripadate Evropskoj uniji“.

Portal Analitika