Pejović dodaje da ga je veoma iznenadila informacija da je Đurović, tokom ručka sa makedonskim kolegom Vladom Kambovskim u Skoplju, nazvao svoju zemlju „staljinističkom“ i „necivilizovanom“, te da je zaključio da Crna Gora „kao takva, uopšte ne može i ne treba da postoji“.
Ponavljajući da je riječ o tvrdnjama o kojima Đurović treba da se izjasni ovdje, u Crnoj Gori, Pejović kaže da je siguran da Đurovićeve stavove ne dijeli većina akademika CANU.
„Siguran sam da većina akademika CANU ne dijeli ovakvo mišljenje, a za članove Odjeljenja umjetnosti, mogu i da garantujem“, kaže Pejović.
Na žalost, Portal Analitika nije bio u mogućnosti da provjeri Pejovićeve riječi. Jer, on je bio prvi i jedini od akademika CANU kojeg smo uspjeli da kontaktiramo.
Dragan Radonjić, Predrag Miranović, Dragan Vukčević, Zoran Rašović i Đorđije Borozan ili se nisu javljali na telefon, ili su imali uključene telefonske sekretarice.
O teškom incidentu u Skoplju, gdje je Đurović držao prošle sedmice jedno predavanje, obaviješteno je naše Ministarstvo vanjskih poslova, povjerljivom dopisom crnogorskog ambasadora u Makedoniji Dušana Mrdovića.
U depeši ambasadora Mrdovića navedeno je da je Momir Đurović izuzetno negativno govorio o predsjedniku Crne Gore Filipu Vujanoviću, o bivšem ministru vanjskih poslova Milanu Roćenu i o ministarki nauke Sanji Vlahović.
U Ministarstvu vanjskih poslova i evropskih integracija zvanično je potvrđeno „Pobjedi“ da postoji diplomatska poruka ambasadora Dušana Mrdovića čiji je sadržaj incidentni sastanak sa Momirom Đurovićem. Međutim, kako navodi list, nikakva bliža informacija o tome nije data, uz obrazloženje da je depeša zaključana, i da se mora sačekati radni dan.