Društvo

Reagovanje zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava

Pavličić poručuje da je obaveza administracije da sistem funkcioniše

Koju sam god poziciju pokrivala tokom svoje karijere, nastojala sam da upravo kroz svoj svakodnevni rad i odgovoran pristup doprinesem sveukupnom unapređenju radnih procesa i ugleda institucije čiji sam bila dio, bez prizemnih ambicija da ukrašavam svoj CV nezasluženim titulama i funkcijama kojim nijesam dorasla, saopštila je juče zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Valentina Pavličić.

Pavličić poručuje da je obaveza administracije da sistem funkcioniše Foto: Arhiva
PobjedaIzvor

Ona je reagovala na ocjene koje je u razgovoru za Pobjedu iznijela članica Koordinacionog odbora Građanske inicijative „21. maj“ Marijana Laković-Drašković, s kojom smo razgovarali o izmjenama Zakona o državnom tužilaštvu.

Na naše pitanje da prokomentariše stavove Pavličić koja je izjavila da su sve procedure usvajanja ovog zakona poštovane, Laković-Drašković je ocijenila da nije riječ o primjerenim i utemeljenim izjavama, posebno ako se ima u vidu da nije poštovan red poteza, odnosno na pravi način konsultovana struka.

"Zabrinjava postupanje dijela struktura izvršne vlasti koji pribjegavaju takvim konstatacijama zarad ličnih interesa i opstanka na pozicijama, pretendujući čak i na viša mjesta, mimo osnovnih postulata vladavine prava i međunarodnih standarda, ili pak iz loše namjere da bi nadređene navukli na „tanak led“. Gospođa Pavličić ipak radi u Generalnom sekretarijatu Vlade i imala je profesionalnu obavezu da uputi resornog potpredsjednika na poštovanje procedura, a ne da daje neprimjerene izjave koje štete reputaciji i ugledu Vlade u kojoj je zaposlena", kazala je Laković-Drašković.

Pavličić je juče poručila da, „bez pretenzija da zvuči prepotentno“, pokazatelj njene kompetencije su rezultati koje je postizala kao sutkinja i koje u prethodnim godinama postiže kao zastupnica Crne Gore.

"Što je prepoznato od svih relevantnih domaćih i međunarodnih faktora, pri čemu bih posebno izdvojila ocjene eksperata iz Savjeta Evrope i Evropskog suda za ljudska prava", istakla je ona.

Naglasila je da je „čak i Evropska komisija u izvještaju za Crnu Goru za 2020. godinu konstatovala da je 'Crna Gora nastavila da obezbjeđuje dobar nivo saradnje sa Evropskim sudom za ljudska prava (ESPLJ)' i da 'nijesu prijavljeni nikakvi problemi u izvršenju presuda ESPLJ i nijedan od predmeta protiv Crne Gore nije u postupku pojačanog nadzora izvršenja od strane Komiteta ministara'“.

Na ponos i zadovoljstvo, kaže ona, biće joj ostvareni rezultati koji su doveli do „povećanja reputacije prije svega države Crne Gore“, koju je, dodaje, stručno, časno i dostojanstveno predstavljala u svakoj prilici.

Prema njenim riječima, „bez obzira na to koga građani Crne Gore izaberu na demokratskim izborima, državna administracija je ta koja omogućava funkcionisanje sistema koji je u njihovoj službi i takav pristup ima većina službenika koji časno i odgovorno rade svoj posao“.

"Naravno, uvijek postoji onaj dio administracije koji se postavlja po političkoj liniji, što je sasvim prihvatljivo i razumljivo", istakla je Pavličić.

Mišljenje koje je iznijela o izmjenama Zakona o državnom tužilaštvu, ističe Pavličić, bilo je isključivo sa stanovišta pozicije zastupnice Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava.

"Moje mišljenje je uvijek bilo argumentovano u skladu sa mojim poznavanjem evropskih standarda, pri čemu se nikad nije svodilo na papagajsko ponavljanje riječi „primjena“ i „nije u skladu sa Ustavom“, bez neke smislene elaboracije", tvrdi ona.

Istakla je i da izjava Laković-Drašković „ne bi bila toliko problematična“ da komentarima nije „na neprimjeren i krajnje maliciozan način“ izašla iz domena struke i poznavanja prava.

Portal Analitika