Pobjeda očekuje odgovore iz MVP što su učinili povodom skandaloznog zadržavanja crnogorske političarke, univerzitetske profesorice na beogradskom aerodromu, gdje je pretresana „od glave do pete“ i zadržana u posebnoj prostoriji duže od sat.
Očekujemo odgovore i od predsjednika Skupštine Crne Gore Alekse Bečića, s obzirom na to da je Vuksanović-Stanković poslanica.
Pitali smo i kopredsjednice Ženskog kluba Skupštine Crne Gore Branku Bošnjak i Vesnu Pavićević što će preduzeti u slučaju maltretiranja njihove koleginice na beogradskom aerodromu.
Bošnjak nije bila u prilici da razgovara, a Pavićević je istakla da osuđuje „neprimjereno ponašanje prema bilo kojoj ženi, posebno ako se to ponašanje odnosi na ženu iz javnog života“.
“Dugo zadržavanje i pretres poslanice Draginje Vuksanović-Stanković na aerodromu u Beogradu biće tema prvog sastanka Ženskog kluba. Zahtijevaćemo da nadležne institucije traže objašnjenje za urušavanje digniteta poslanice Vuksanović-Stanković”, kazala je Pavićević, koja predstavlja Klub poslanika Demokratska partija socijalista Crne Gore i Liberalne partije.
Poslanica Socijaldemokratske partije Draginja Vuksanović-Stanković u Srbiji je zbog privatnih obaveza, a na aerodromu je doživjela užasne neprijatnosti i veliki stres.
Podvrgnuta je detaljnom pretresu i uprkos tome što je imala diplomatski pasoš zadržana duže od sat u posebnoj prostoriji.
Kako je u srijedu Pobjedi kazao predsjednik SDP-a Raško Konjević, poslanica crnogorskog parlamenta u Srbiju je ušla sa ličnom kartom, a policija je pod izgovorom dodatnih provjera, zahtijevala da pretrese njen kofer, torbu, novčanik i potom i nju „od glave do pete“.
“Kada su zahtijevali od nje da otvori torbu sa ličnim prtljagom legitimisala im se da je poslanica crnogorskog parlamenta. U ličnom prtljagu našli su njen diplomatski pasoš, ali su je, bez obzira na sve te okolnosti, zadržali”, ispričao je Konjević, ističući da njegova koleginica nije koristila diplomatski pasoš za ulazak u Srbiju.
Pozvao je Ministarstvo vanjskih poslova da stupi u kontakt sa crnogorskom poslanicom, odnosno da daju nalog crnogorskoj ambasadi u Beogradu i da upute protestnu notu MVP Srbije, što, očito, nije učinjeno.
Iz MVP se nijesu oglašavali zvaničnim saopštenjem, ali su u srijedu Gradskom portalu saopštili da će pribaviti informacije o razlozima zadržavanja Vuksanović-Stanković na beogradskom aerodromu, navodeći da se ona nije obraćala Ambasadi Crne Gore u Beogradu, kao ni MVP-u, zbog čega joj nije mogla biti pružena diplomatsko-konzularna zaštita.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić na Tviteru je negodovao zbog maltretiranja crnogorske poslanice na beogradskom aerodromu.
Osude su stigle od opozicionih stranaka, ne i onih na vlasti, a od civilnog društva jedino je reagovala NVO Centar za građansko obrazovanje. Organizacije u čijem fokusu su ženska prava ostale su nijeme na maltretiranje koje je crnogorska političarka doživjela od vlasti druge države.
Skupština Crne Gore 17. juna usvojila je Rezoluciju o Srebrenici što je pokrenulo hajku iz Srbije na poslanike koji su je podržali, Vladu i Skupštinu Crne Gore, premijera Zdravka Krivokapića i prvog čovjeka parlamenta Aleksu Bečića.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin sjutradan je poručio da bi poslanicima koji su glasali za Rezoluciju trebalo zabraniti ulazak u Srbiju i najavio da će to i zvanično tražiti.
“Neka svoje porodice dobro raspoređene po Beogradu, viđaju u Crnoj Gori”, saopštio je Vulin.
Draginja Vuksanović-Stanković glasala je za Rezoluciju.