“Na negativne posljedice koje je proizvodio masovni turizam po prirodno, kulturno i socio-ekonomsko okruženje. Ali je nastao i kao reakcija na negativne posljedice globalizma. Održivi turizam bi mogli najjednostavnije definisati kao vid turizma koji ne traži velike intervencije u prostoru. Posebno ne one koje su na štetu kulturnog pejsaža ili ne traži gotovo nikakve intervencije u prostoru, a zadovoljava potrebe turista i socio-ekonomske potrebe mjesnog stanovništa”, kaže on.
“Primjera ima mnogo. Posmatranje ptica na Skadarskom jezeru ne zahtijeva nikakvu intervenciju u prostoru, ali donosi prihode za Nacionalni park, jer se gledanje ptica plaća. Donosi korist ljudima koji rade u Nacionalnom parku”, navodi Pasinović.
“Održivi turizam podstiče ono što je karakteristika lokalnog ili regionalnog obilježja. Postiče folklor, lokalnu privredu, zapošljava lokalno stanovništvo. Ono što moramo znati”, kazao je prof. dr Pasinović “jeste da održivi turizam znači zadovoljstvo turiste, ali i zadovoljstvo i lokalnog stanovništva koje vidi ličnu korist od takvog vida turizma. Turizma nema bez zadovoljsta turista, ali i lokalnog stanovništva”.
“Pitanje održivog turizma je jednostavno ali ga, opšte je mišljenje nedovoljno koristimo i nedovoljno razumijemo. A to mora, potpuno smo sigurni da se mijenja. Lokalno stanovništvo to očekuje, a turističkoj ponudi dali bi novi oblik koji bi zadovoljio njihove sve zahtjevnije apetite”, kaže Pasinović. Tekst i foto: Skala radio