Košarka

Real će se sjutra boriti za 12. naslov, a PAO za sedmi

Ovo su svi prvaci Evrope: Ukupno ih je 22, a četiri su sa naših prostora

Ko će biti ovogodišnji prvak Evrope u košarci, saznaćemo sjutra veče. Ove sezone, za trofej će se u Berlinu boriti aktuelni branilac – madridski Real i Panatinaikos, koji je 12 godina čekao na novo finale.

Ovo su svi prvaci Evrope: Ukupno ih je 22, a četiri su sa naših prostora Foto: Sportske novosti
Portal AnalitikaIzvor

Oba sastava su, po broju osvojenih trofeja, u vrhu evropske košarke. Zapravo, Real Madrid je najtrofejniji.

Španski sastav je čak 11 puta bio prvak kontinenta, pri čemu je prvi put naslov osvojio još 1964. godine.

Drugi po broju titula je moskovski CSKA – ukupno ih imaju osam, do prve su stigli 1960, a posljednju su proslavili 2019. godine.

Po šest titula imaju Panatinaikos i Makabi Tel Aviv, a pet Vareze. No, dani dominacije italijanskog kluba daleka su istorija – posljednji put su na tronu bili 1976. godine.

Najtrofejniji klub sa naših prostora je Split – a preciznije, u to doba, Jugoplastika, a zatim i POP 84. Pamti se jako dobro njihova totalna dominacija u Evropi koja je počela 1989. godine,a nastavljena 1990, te 1991.

Pored Splita, po tri naslova prvaka imaju i Olimpijakos, Milano, te nekadašnji ASK iz Rige. Letonski klub bio je najbolji u uvodne tri sezone nekadašnjeg Kupa šampiona (1958, 1959, 1960), a 1997. godine je ugašen.

Potom slijedi još jedan hrvatski klub koji je dominirao osamdesetih. Riječ je o Ciboni, koja je prvak Evrope bila 1985. i 1986. godine.

Po dva puta su Euroligu, odnosno Kup šampiona, još osvajali i Barselona, Virtus Bolonja, Efes i italijanski Kantu, koji je bio strah i trepet početkom osamdesetih.

Po jednu titulu ima osam klubova, među kojima i dva iz naše regije – sarajevska Bosna i beogradski Partizan.

Preostali klubovi koji su stizali do najvišeg mjesta na pobjedničkom postolju su Fenerbahče, Huventud, Virtus Roma, Limož, Žalgiris, te jedno ime koje će iznenaditi mnoge – Dinamo Tbilisi. Davno je gruzijska ekipa bila prvak Evrope, u doba SSSR, i to 1962. godine, kada su u finalu u Ženevi bili bolji od Reala.

Zanimljivo je i kako je svega sedam klubova koji su igrali u finalu, ali nijesu uspijevali da postanu prvaci kontinenta.

Po dva poraza u meču odluke tako su imali Trevizo, Baskonija i dva kluba koji su u Evropi imali uspjehe pedesetih i šezdesetih – Spartak iz Brna i bugarski Akademik.

AEK, Fortitudo Bolonja i Slavija Prag jedini su po jednom stizali do finala, ali nijesu uspijevali osvojiti takmičenje.

Portal Analitika