Zdravlje

Ovo su ljekovi i namirnice koje nikako ne biste smjeli da kombinujete

Određena hrana i pića, te vrijeme kombinovanja konzumiranja istih sa određenom vrstom ljekova, može izazvati brojne komplikacije.

Ilustracija Foto: shutterstock
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Da li ste se nekada zapitali da li vaša ishrana mijenja efikasnost ljekova? Ako jeste, u pravu ste jer ispijanje lijeka na primjer toplim napitkom čak može da promijeni način na koji lijek djeluje i može da ugrozi vaše zdravlje. Takođe, na određene ljekove i njihovo dejstvo može uticati i hrana koju konzumirate u tom periodu, a sve bitne informacije o tome vas čekaju u natavku. Vrste hrane i interakcija sa ljekovima

"Interakcije hrane i ljekova se obično dešavaju kroz tri različita tipa mehanizama“, kaže dr Ronald Stram, direktor Centra za zdravlje i liječenje u Njujorku.

On dodaje da hrana može da poveća brzinu ili obim apsorpcije lijeka, smanji brzinu ili obim apsorpcije ili ima direktan farmakološki efekat. Antibiotici / kisjela hrana i mliječni proizodi

Kisjela hrana, pića sa kofeinom, mogu da smanje efikasnost antibiotika kao što je penicilin.

Ako uzimate penicilin, konzumirajte kisjelu hranu, uključujući meso, živinu, kafu, kukuruzni sirup i šećer, jedan sat prije ili dva sata nakon uzimanja lijeka.

Hinoloni, klasa antibiotika uključujući ciprofloksacin, levofloksacin i druge, mogu se uzimati na prazan stomak ili sa hranom.

Međutim, istovremeno konzumiranje mliječnih proizvoda smanjuje njihovu efikasnost. Sačekajte dva sata prije i poslije uzimanja ovih antibiotika ako želite da konzumirate mliječne proizvode. Antidepresivi /sir, soja sos.

Preskočite sir ako ste na inhibitorima monoamin oksidaze. Ovi ljekovi se koriste za liječenje depresije i anksioznih poremećaja, a mogu reagovati na hranu bogatu tiraminom, koji se nalazi u zrelim sirevima.

Miješanje inhibitora monoamin oksidaze sa hranom koja sadrži tiramin, kao što je sir ili fermentisana i kisjela hrana, može podići krvni pritisak do opasnih nivoa.

Ostale namirnice bogate tiraminom su soja sos, tofu, miso, fava pasulj, kisjeli kupus, alkohol, avokado, banane, ekstrakti kvasca i suvo grožđe. Antikoagulansi / riblje ulje spanać

Antikoagulansi kao što je varfarin sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Neke vrste hrane smanjuju njihovu efikasnost, a druge produžavaju vrijeme zgrušavanja i povećavaju rizik od krvarenja.

"Riblje ulje je, na primjer, zdravo za srce, ali je i blago protiv zgrušavanja“, kaže Dejvid G. Edelson, profesor kliničke medicine na Medicinskom koledžu Albert Ajnštajn u Njujorku.

S druge strane, tamno zeleno lisnato povrće i druga hrana koja sadrži vitamin K može povećati zgrušavanje, pa ograničite ili izbjegavajte spanać, brokoli, kelj i zelje. Statini / sok od grejpa i pomorandže.

Jedite bobičasto ili drugo voće umjesto jutarnjeg grejpfruta ako uzimate ljekove za snižavanje holesterola koji se zovu statini.

Pijenje soka od grejpfruta istovremeno sa uzimanjem statina dovodi do akumulacije lijeka u tijelu. Grejpfrut usporava razgradnju lijeka, što dovodi do viših nivoa i raznih zdravstvenih problema.

Pomorandže mogu imati sličan efekat. Može doći do oštećenja jetre i, u rijetkim slučajevima, ozbiljnog oštećenja bubrega i mišića. ACE inhibitori / zamjena za so.

Ako uzimate inhibitore enzima koji konvertuje angiotenzin da biste snizili krvni pritisak, možda ćete morati da koristite i kalijumove soli kao zamjenu za natrijum. Problem je u tome što ACE inhibitori takođe uzrokuju da tijelo zadržava kalijum. Ovo stvara visok nivo kalijuma koji potencijalno može dovesti do srčane aritmije. Svaka droga / alkohol.

Alkohol je jedna od najgorih stvari koje možete kombinovati sa ljekovima na mnogo načina. Antifungalni ljekovi burno reaguju sa alkoholom. Ova kombinacija može izazvati mučninu, grčeve u stomaku, glavobolju i crvenilo. Za većinu ljekova najbolje je uzdržati se od alkohola ali i od konzumiranja različitih droga, prenosi centarzdravlja.hr.

Portal Analitika