Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Ovo je Vladin plan štednje struje: Bojler paliti samo kad je potreban, ne sušiti veš u sušilicama, kuvati u poklopljenoj posudi

Prijedlog preporuka za smanjenje potrošnje električne energije

Ovo je Vladin plan štednje struje: Bojler paliti samo kad je potreban, ne sušiti veš u sušilicama, kuvati u poklopljenoj posudi

Vlada je na današnjoj telefonskoj sjednici, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova, usvojila Izvještaj o radu Nacionalnog savjeta za analizu i praćenje sigurnosti snabdijevanja energijom i energentima sa Predlogom preporuka za smanjenje potrošnje električne energije.

Ovo je Vladin plan štednje struje: Bojler paliti samo kad je potreban, ne sušiti veš u sušilicama, kuvati u poklopljenoj posudi Foto: Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Predlog preporuka za preduzimanje mjera u domaćinstvima u cilju smanjenja potrošnje električne i toplotne energije

Ušteda na toploj vodi

Korišćenje bojlera za pripremu tople vode samo kada je potrebna, termostat bojlera, podesiti na temperaturu zagrijavanja do 60°C;

Uštede na rashladnim i grejnim uređajima

Postavljanje frižidera na 4°C, a zamrzivača na -18°C kako bi se obezbijedio optimum u potrošnji;razumno korišćenje grejnih uređaja u domaćinstvu;u toku dana koristiti sunce što više za osvjetljenje, kao i za zagrijavanje prostora u grejnoj sezoni, a tokom noći spustiti roletne i navući zavjese;ne pokrivati grejne elemente i uređaje nemještajem ili odjećom jer na taj način emitujumanje toplote.

Uštede kod mašina za pranje veša i suda

Koristiti mašinu za pranje sudova i veša tek kada je puna, jer je energetski mnogo efikasnije;izbjegavati sušenje veša u sušilicama, već veš sušiti na vazduhu;temperaturama pranja jer se tako može uštedjetitreba koristiti program na nižimznačajna količina energije.

Ušteda energije kod pripreme hrane

“Treba kuvati u poklopljenoj posudi jer se tako štedi do 20 odsto energije, takođe treba koristiti posude koje su veličinom srazmjerne grejnoj površini kako bi se izbjegao gubitak od 20 odsto energije; kada voda proključa, jačinu grijanja posude treba smanjiti na najnižu moguću temperaturu pri kojoj će voda da nastavi da ključa;najekonomičnije kuvanje obavlja se u ekspres loncu, kojim se vrijeme kuvanja i utrošena električna energija smanjuju za dva do tri puta; isključivanjem rerne 10 minuta prije kraja pečenja može se uštedjeti do 20 odsto energije;prilikom korišćenja rerne, poželjno je što manje je otvarati jer se pri svakom otvaranju vrata rerne izgubi 20 odsto toplote.

Ušteda energije kod rasvjete i ostalih električnih uređaja: gasiti svijetla u sobama u kojima se ne boravi;velike uštede mogu se ostvariti zamjenom običnih sijalica sa užarenim vlaknom LED metal-halogenim sijalicama. Ove sijalice troše i do 10 puta manje energije od običnih;isključiti računar nakon završetka rada na njemu; isključiti punjače baterija iz utičnica; redovno mijenjati filtere na grejnim uređajima; isključiti dekorativnu rasvjetu na stambenim zgradama i porodičnim kućama. Zagrijavanje prostora: preporučene temperature za prostorije: za slučaj da se sjedi i duže boravi ova temperatura treba da bude od 20 do 21°C; za prostor u kome spavamo 18°C;za prostorije u kojima zbog odlaska na posao i školu tokom dana niko ne boravi 16°C; a u slučaju dužeg odsustva 10°C.

Kupovina uređaja

Prilikom kupovine električnih uređaja za domaćinstvo treba obratiti pažnju na energetske oznake.

“Energetske oznake govore nam o energetskoj efikasnosti i potrošnji energije. Treba kupovati uređaje sa najvećom klasom energetske efikasnosti. Na svakoj oznaci može se vidjeti oznaka energetske efikasnosti uređaja u odnosu na maksimalnu energetsku efikasnost koju takva vrsta uređaja može potrošiti”, savjetuje Vlada.

Portal Analitika