U javnosti i dalje žive sjećanja na neke od ključnih momenata iz tih dana – od utakmice Hajduk – Crvena zvezda na kojoj su fudbaleri i gledalište uplakani primili vijest o Titovoj smrti, preko voza od Ljubljane do Beograda, sve do sahrane koja ostaje upamćena kao najposjećenija u istoriji kada je u pitanju broj država čiji su rukovodioci bili prisutni.
Zanimljivo je i kako je vijest o Titovoj smrti primljena u Crnoj Gori.
"U Titovoj Jugoslaviji doživjeli smo svestrani preobražaj“
U svim djelovima Crne Gore održani su komemorativni skupovi, a desetine hiljada građana već prvog su se dana upisale u knjige žalosti – samo u Titogradu bile su otvorene na pet lokacija.
„Crnogorski narod, pripadnici naroda i narodnosti koji u Crnoj Gori žive, radnička klasa, komunisti, svi njeni radni ljudi i građani duboko su potrešeni smrću Josipa Broza Tita. SR Crna Gora je u Titovoj Jugoslaviji postala ravnopravan član zajednice naroda i narodnosti, uspješno savladavajući teško nasljeđe prošlosti, ostvarujući svestrani privredni, kulturni i opštedruštveni preobražaj“, navedeno je u telegramu koji je crnogorsko rukovodstvo uputilo Predsjedništvu SFRJ.
U momentima sahrane, stotine vozača kod Titograda izašle iz kamiona
Savez sindikata Crne Gore odlučio je da, umjesto kupovine vijenaca i cvijeća, novac uloži u Titov fond za stipendiranje djece iz radničkih porodica.
Brojni su bili građani Crne Gore koji su odlazili u Beograd kako bi se poklonili Titu.
U momentima Titove sahrane, na putu Titograd – Tuzi formirana je kolona od blizu 500 kamiona. Bili su to autoprevoznici iz glavnog grada i okoline, koji su izašli iz teretnjaka i dugo stajali pored puta u tišini, uz poruku „Druže Tito, mi ti se kunemo“.
Radnici otvorili pogone i u subotu
Sljedećih dana, sve crnogorske radne organizacije oglašavale su se saopštenjima u kojima su isticali kako će nastaviti sa još istrajnijim radom, te da će Crna Gora radom dokazati odanost Titovom djelu.
„Poslije najtužnijeg trenutka – oproštaja od voljenog predsjednika Tita – stotine hiljada radnika širom Jugoslavije zaklelo se da će sa još većim zalaganjem prionuti na rad. Mnogi radni kolektivi zato su današnju neradnu subotu pretvorili u radnu“, izvještavao je Tanjug sedam dana nakon Titove smrti.
Pod Goricom: "Sa Titom – zastave na vrhove jarbola"
Desetak dana pošto je Tito umro, pod Goricom je odigrana prvoligaška utakmica Budućnost – Hajduk. Igrači oba kluba na teren su izašli sa transparentom „Sa Titom – zastave na vrhove jarbola“.
Nakon toga su četiri hora i oko 10.000 gledalaca u glas zapjevali pjesmu „Druže Tito, mi ti se kunemo“.
Tačno 20 dana po Titovoj smrti, u Titogradu je košarkaškom utakmicom Jugoslavija – Vičita svečano otvorena dvorana Sportsko-rekreativnog centra „Morača“. I taj je događaj protekao u znaku odavanja počasti bivšem predsjedniku države.