Svijet

Otpor konzervativizmu: Iranske vlasti sve brutalnije, ali žene ne posustaju (VIDEO)

Nasljeđe Islamske revolucije u Iranu, kako vrijeme odmiče, izaziva sve veće kontroverze, a ovih dana je u centru pažnje tamošnja književnica Sepideh Rašno.

Otpor konzervativizmu: Iranske vlasti sve brutalnije, ali žene ne posustaju (VIDEO) Foto: ap
Portal AnalitikaIzvor

Ona je najprije odbila da nosi hidžab u autobusu, nakon čega je uslijedila svađa sa ženom koja je bila zadužena za sprovođenje pravila u javnom prevozu. Taj snimak postao je viralan, a Rašno je nakon toga prosto – nestala.

Vjeruju da je bila uhapšena i tučena

Po svemu sudeći, bila je uhapšena, da bi se nedavno pojavila u televizijskom studiju, pri čemu gotovo da nije ličila na sebe. Nosila je hidžab, mnogi navode kako su šminkom bile prikrivene modrice na njenom licu, a izgovorila je riječi koje su napisale same vlasti.

Nije to, dodaju aktivisti, ništa čudno – moralna policija u Iranu sve je aktivnija, pa i nasilnija, a na društvenim mrežama pojavili su se snimci na kojima policajci pritvaraju žene, tjeraju ih u kombije i odvode.

Braniteljka ljudskih prava Atena Deami je snimak televizijskog nastupa Rašno uporedila sa “prisilnim priznanjem”.

“Kreiranje scenarija protiv Sepideh Rašno i emitovanje njenog iznuđenog priznanja podsjetilo me je na pogubljenje kurdskih zatvorenika, koje je vlast lažno proglasila za ‘članove Islamske države”, kazala je ona.

Vlasti strijepe od organizovane akcije žena

Uprkos represiji, sve više žena u Iranu protestuje protiv obaveznog nošenja hidžaba. Prošlog mjeseca tamo je obilježen Dan hidžaba, a mnoge žene priključile su se baš tada kampanji “No2Hijab” (Ne hidžabu). Na ulicama Teherana i drugih gradova pojavile su se bez marama, snimajući se i objavljujući fotografije na društvenim mrežama.

Poručivale su kako je u pitanju ženska revolucija i odgovor klerikalnim vlastima.

Među njima je bila i studentkinja Nasi Sanideh, koja je dva dana kasnije uhapšena.

“Žene koje se pojave u javnosti bez hidžaba dobro znaju da će biti strogo kažnjene ako ih uhvate”, kazala je jedna lokalna aktivistkinja.

Iako je sličnih akcija žena u Iranu bilo i ranije, ovogodišnja je bila drugačija, jer je djelovala kao dobro organizovana. Upravo od organizovanog bunta i strijepe iranske vlasti.

“Zato se i toliko trude da zastraše žene”, kaže lokalna aktivistkinja.

Aktivistkinje nijesu sigurne ni kad odu iz Irana

Zanimljiv je i slučaj iranske disidentkinje, novinarke i borkinje za ženska prava Masih Alinedžad, koja već neko vrijeme živi u Njujorku. Prije nekoliko večeri, američke vlasti su ispred njene kuće u Bruklinu uhapsili muškarca sa kalašnjikovim.

Ispostavilo je kako je u pitanju bio Kalid Mehdijev, a aktivistkinje vjeruju da je on čekao Alinedžad kako bi je kidnapovao ili ubio, te da iza svega stoje iranske vlasti.

Prošle godine, Alinedžad su pokušali da kidnapuju, a tada je njihovu namjeru osujetio FBI.

Djevojka osuđena na 16 godina zatvora

Nošenje hidžaba u Iranu obavezno je od Islamske revolucije 1979. godine. Za kontrolu je zadužena moralna policija.

No, mnoge Iranke protive se tome, a najpoznatiji je primjer dvadesetpetogodišnje Džasaman Arijani.

Ona je 8. marta prije tri godine u Teheranu dijelila cvijeće ženama i informisala ih o njihovim pravima. Osuđena je zbog toga na čak 16 godina zatvora.

Portal Analitika