Svijet

Otkriven identitet Lorkinog ljubavnika

Izvor

Sedamdeset šest godina kasnije, njegovo ime je konačno izašlo u javnost. Likovni kritičar i novinar Huan Ramirez de Lukas čitavog života je krio kutiju sa uspomenama na svoju jednogodišnju strasnu vezu sa Lorkom, u kojoj su se nalazile nepoznata pjesma i dnevnik, prenose agencije.

De Lukas je kutiju predao sestri neposredno prije svoje smrti 2010. Sadržaj kutije otkriva da su se Garsija Lorka i 19-godišnji student dramaturgije De Lukas zaljubili u Madridu i da su planirali put u Meksiko.

Međutim, De Lukas nije mogao da pređe granicu bez dozvole roditelja, pa je otišao u rodni Albasete da ih zamoli za dopust, nekoliko dana prije početka Građanskog rata.

Lorka je, u međuvremenu, otišao u rodnu Granadu gdje je - po izbijanju rata - tražio utočište u kući prijatelja, porodice Rosales. Kad je Granada pala u ruke Frankove fašističke vojske, ljevičarskom pjesniku je bio ugrožen život.

Avgusta 1936. tridesetosmogodišnji Lorka je uhvaćen i strijeljan na brdu u mjestašcu Fuente Grande. Njegovo tijelo nikad nije pronađeno. Pjesnikova ljubav prema Ramirezu de Lukasu objašnjava zašto je Lorka odlagao put u Meksiko uprkos upozorenjima da, i prije početka Građanskog rata, desničarski revolveraši žele da mu dođu glave.

De Lukasova konzervativna porodica bila je užasnuta njegovom vezom sa Lorkom i nije mu dozvolila da putuje, čak mu je zaprijetila vojnom gardom ako pokuša da ode.

Lorka mu je napisao pismo u kome ga je molio da bude strpljiv i uvjeravao ga je da je važno da ne raskida veze sa porodicom. „Uvijek računaj na mene. Ja sam tvoj najbolji prijatelj i molim te da budeš taktičan i ne dozvoliš da te odnese rijeka sudbine“, pisao je pjesnik, prema verziji pisma objavljenoj u „El Paisu“. Osim pisma, u Ramirezovoj kutiji nalazila se i Lorkina pjesma koja opisuje njegovu beznadežnu privrženost „plavom mladiću iz Albasetea“.

„Ne mogu čak ni da ga gledam!”, ponavlja se u pjesmi nastaloj maja 1935, u vrijeme kad je Lorka pisao svoje čuvene sonete o mračnoj ljubavi.

Autor Manuel Fransisko Reina, koji je imao uvid u sadržaj kutije, rekao je za „El Pais“ da to dokazuje da su Lorkini posljednji soneti upućeni De Lukasu, a ne, kako se mislilo, njegovom ranijem ljubavniku, fudbaleru Rafaelu Rodrigezu.

„Federiko nije želio da ide u Meksiko bez svoje ljubavi... Još su neki znali za ovu priču, poput pjesnika Luisa Rosalesa i Antonija Hernandesa, koji su mi to potvrdili“, kaže Reina koji će svoj sljedeći roman zasnovati na ovoj aferi.

Ramires se kasnije priključio dobrovoljačkoj Plavoj diviziji i borio se na strani Hitlera protiv Rusa, kako bi sebi obezbijedio opstanak u Frankovoj Španiji. Svoju vezu sa pjesnikom je sve vrijeme držao u tajnosti i odbijao je da odgovara na pitanja raznih Lorkinih biografa.

Portal Analitika