Svijet

Otac u Iranu saznao za smrtnu kaznu sina tokom telefonskog poziva

Otac Mohamada Mehdija Karamija, zatvorenog iranskog demonstranta, kaže da ga je sin telefonom obavijestio da mu je izrečena smrtna kazna.

Otac u Iranu saznao za smrtnu kaznu sina tokom telefonskog poziva Foto: RSE/Društvene mreže
RSEIzvor

"Rekao je: Tata, moja presuda je smrt. Plakao je i tražio da ne kažem njegovoj majci", rekao je Mašalah Karami za teheranske novine Etemad u intervjuu dok je opisivao telefonski poziv koji se desio ranije ovog mjeseca.

Mohamad Karami kaže da su ga snage bezbjednosti mučile zbog priznanja kako bi njega i 15 drugih demonstranata okrivili za smrt pripadnika paravojnih snaga Basij tokom demonstracija širom zemlje.

Incident se dogodio 3. novembra u Karaju, glavnom gradu provincije Alborz, tokom odavanja počasti ubijenoj demonstrantici Hadis Najafi. Ona je ubijena usred protesta pokrenutih zbog smrti Mahse Amini koja je umrla u pritvoru policije za moral.

Karami odbacuje i optužbe i smrtnu kaznu. Pet osoba je do sada osuđeno na smrtnu kaznu u ovom slučaju, dok je još 11 osoba, uključujući troje djece, osuđeno na duže zatvorske kazne.

Tužioci kažu da je grupa, koja se okupila zbog počasti za ubijenu djevojku, skinula golog i ubila Ruholaha Ajamijana.

Organizacije za ljudska prava oštro su se protivile izricanju smrtnih kazni demonstrantima u Iranu nakon "lažnih suđenja" koja su održana u periodu od šest dana.

Ranije je opozicioni aktivistički kolektiv 1500tasvir javio da je Mohamad Mehdi Karami na sastanku sa porodicom rekao da su policajci tokom hapšenja toliko pretukli da su njegovo tijelo bili ostavili na ulici misleći da je mrtav.

Među ostalim osuđenim na smrt u ovom slučaju su Hamid Kuarahasanlou, doktor čiji je brat ranije otkrio tešku torturu koju su policajci nanijeli njemu i njegovoj supruzi.

Presuda je uslijedila nakon više sedmica pojačanih prijetnji vlasti da će oštro reagovati na bilo kakve nemire. Zastupnici su natjerali pravosuđe da donesu oštre kazne, uključujući smrtnu kaznu, u suđenjima zauhapšene tokom protesta zbog smrti Mahse Amini. Od njene smrti Iranci su preplavili ulice širom zemlje u znak protesta.

Vlada je okrivila zapadne vlade za nemire i odgovorila je na proteste krvavim gušenjem tokom kojeg je kako kažu grupe za ljudska prava više od 300 ljudi ubijeno, a stotine povrijeđeno.

Navodno je ubijeno i nekoliko pripadnika snaga sigurnosti. Hiljade drugih je uhapšeno, uključujući mnoge demonstrante, kao i novinare, advokate, aktiviste i druge, zbog zabrinutosti zbog optužbi protiv njih.

Aktivistička novinska agencija HRANA objavila je da je do 29. novembra najmanje 459 demonstranata ubijeno tokom nereda, uključujući 64 maloljetnika.

Iranska organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Oslu kaže da je broj pogubljenja u Iranu ove godine premašio 500 osoba.

Portal Analitika