Osim što nijesu dobile instrukcije u vezi sa početkom školske godine, iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta školama nijesu uputili ni planove po kojima će raditi narednu školsku godinu i eventualno nadoknaditi posljedice koje su nastupile kao neminovnost zbog skraćenih časova i onlajn nastave, saopšteno je Pobjedi iz NVU Prosvjetna zajednica Crne Gore, koje okuplja više od pet hiljada prosvjetnih radnika.
''Do početka školske godine je ostalo jedva tri sedmice, ali praksa je da se bar sedmicu prije u školama održe sjednice aktiva, nastavnička vijeća i sve ostale neophodne pripreme za nastupajuću školsku godinu. Sve to je nemoguće uraditi bez prethodno jasno dobijenih instrukcija od strane resornog ministarstva. Međutim, da ne pomisli neko da nastavnici sjede i čekaju, za to se pobrinulo Ministarstvo. U školama je sad aktuelan prijem udžbenika, njihovo raspoređivanje u đačke komplete, uručivanje učenicima i roditeljima, iako svi znamo da to nije u opisu posla nastavnika, već Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva koji u svim gradovima ima za to namijenjene knjižare'' kazala je našem listu potpredsjednica Prosvjetne zajednice Crne Gore Olivera Leković.
Stav o nastavi
Ona ističe da to strukovno udruženje podržava zalaganje Ministarstva da se školska 2021/2022, godina organizuje po klasičnom modelu, odnosno u učionicama sa cijelim odjeljenjem i u trajanju časova po 45 minuta.
Međutim, Leković naglašava da je u saopštenju od 10. avgusta, nakon sastanka sa predstavnicima Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje (IJZ), osim nastojanja da se ide na klasični model nastave, koji je pod znakom pitanja jer IJZ još nije dao preporuke, resorno ministarstvo iskazalo stav da će insistirati na nošenju zaštitnih maski.
''Prosvjetna zajednica Crne Gore je mišljenja da po tom pitanju ne treba biti isključiv. Morali bi imati razumijevanja prema djeci koja imaju hronična oboljenja disajnih puteva, kao i djeci sa razvojnim teškoćama kojima maska ometa rad u učionici (djeca sa teškoćama iz spektra autizma, djeca koja imaju problem sa sluhom i govorom i sl)'' kaže Leković.
Prema njenim riječima, naročito je otežan rad sa maskama u prvom ciklusu osnovne škole, jer se u tom periodu radi opismenjavanje učenika, uči pravilno izgovaranje glasova i riječi, tečno i izražajno čitanje.
''Ne treba zanemariti i da rad pod zaštitnim maskama ugrožava zdravlje i određenom broju nastavnika. Smatramo da MPNKS prilikom planiranja i donošenja odluka, mora imati u vidu sve potrebe i mogućnosti učenika i nastavnika, kao i uslove za rad u svakoj školi. Takođe, moraju imati plan i strategiju organizovanja nastave i u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije'' kazala je Leković.
Ona posebno ističe da je to najbolje postići uz kontinuiranu saradnju sa predstavnicima nastavnika, učenika i roditelja, te dozvoljavanju autonomije svakoj školi.
''Ministarstvo kao zatvoren sistem, iz kojeg dobijamo samo šture informacije, imali smo u proteklom periodu, ali nažalost se nastavlja sa tom praksom. Nadali smo se da je novo rukovodstvo dovoljno svjesno koliko je takav način rada poguban za obrazovanje i da neće to praktikovati. U svakom slučaju, kao strukovno udruženje čiji su članovi isključivo nastavnici praktičari i koje okuplja skoro pet hiljada ljudi, nećemo odustati od zalaganja za bolji obrazovni sistem, a resornom ministarstvu i dalje stojimo na raspolaganju'' kaže Leković.
Obraćanje
Ona podsjeća da se Prosvjetna zajednica Crne Gore obraćala resornom ministarstvu, Vladi, Skupštini u više navrata, što individualno, što u saradnji sa UNICEF-om i raznim srodnim organizacijama, kao što su predstavnici roditelja, marginalizovane i socijalno ugrožene, zaštitnici dječjih prava i slično.
''Osim zahtjeva da se na vrijeme pripremimo za nastavu, tražili smo i da se sistem obrazovanja decentralizuje i depolitizuje, da uvaži mišljenje svih aktera u obrazovanju, a naročito nastavnika, neposrednih učesnika u radu sa djecom. Odgovore i podršku smo dobili od Skupštine i poslanika, ali ne i od Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta'' zaključila je Leković.
Devet nevladinih organizacija, Udruženje Roditelji, HRA, Prosvjetna zajednica, Centar za prava djeteta, Juventas, UMHCG, Forum MNE, Unija srednjoškolaca i Društvo defektologa, prije dvadesetak dana je apelovalo na poslanike da zaustave eksperimentisanje obrazovanjem djece, te da učine sve što je u njihovoj moći i zatraže od predstavnika Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta obavezivanje tog resora da se posveti jednom od ključnih segmenata društva, a na prvom mjestu pripremi nove školske godine i gradnji nepartitokratskog sistema koji će moći da osmisli i realizuje kvalitetne promjene.
Vakcinacija
Leković kaže da pozdravljaju odluku Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta da neće zahtijevati od nastavnika i uslovljavati ih da se vakcinišu, već će to ostati na nivou preporuke.
Direktor IJZ-a Igor Galić kazao je na sastanku sa predstavnicima ministarstava zdravlja i prosvjete, da bi bilo bi poželjno da se svi zaposleni u prosvjeti i roditelji učenika vakcinišu, kako bi klasični model nastave bio što duže u upotrebi i kako bi se mogao spasiti što veći dio školske godine.
Predsjednik podgoričkog gradskog odbora Sindikata prosvjete, Slobodan Savović, apelovao je ranije na sve svoje svoje kolege, prosvjetne radnike, da se što prije i što hitnije vakcinišu
''Znam da je u velikom procentu to i izvršeno'' kazao je Savović Pobjedi.
Podaci o broju vakcinisanih nastavnika, međutim nijesu poznati. Prema podacima resornog ministarstva u Crnoj Gori ima 14.068 prosvjetnih radnika.
Iz Kabineta ministarke Vesne Bratić Pobjedi je saopšteno da Ministarstvo ne raspolaže podacima o broju vakcinisanih učenika i profesora
''Od septembra će opet biti u funkciji aplikacija pomoću koje ćemo na nedjeljnom nivou imati tačan broj zaraženih učenika i profesora. Ministarka Vesna Bratić se vakcinisala u maju mjesecu tekuće godine, čime je svojim primjerom, uputila javni apel građanima i prosvjetnim radnicima da se odazovu pozivu na vakcinaciju'' navodi se u odgovoru na naša pitanja.
Iz Kabineta ističu da Ministarstvo podržava preporuke IJZ-a, kako bi, kako se navodi, zajedničkim doprinosom društva, Crna Gora pobijedila pandemiju i vratila se normalnim tokovima života.