On je ocijenio da je Srbima, Hrvatima i Muslimanima potrebno istorijsko pomirenje zasnovano na suočavanju sa istinama ratova devedesetih godina.
"Vjerski rat se lako započinje, a teško okončava, ako se ikad okonča. Srbi, Muslimani i Hrvati moraju da žive zajedno i u susjedstvu, a to je moguće samo u uslovima mira i pomirenja do kojih je nemoguće doći ako se kod zaraćenih naroda smišljeno ne razvija istorijsiki razum koji ih vodi u sazananja o međuzavisnosti ljudi i naroda kao uslovu opstanka i napretka", rekao je Ćosić na promociji knjige u Domu omladine u Beogradu.
Taj istorijski razum, dodao je on, nastaje na istinama o činjenicama o razbijanju Jugoslavije, činiocima tog procesa, uzročima i pokretačima rata i njihovim ciljevima, sa konkretnom personalizacijom ratnih zločina. "To su mirotvoračke istine u ovom vremenu. To je jedina medicina koja može da liječi od šovinizma razboljena društva", poručio je Ćosić, koji je istakao da se i kao predsjednik Savezne Republike Jugoslavije i pisac u ulozi političara i državnika tih ratnih godina zalagao za politiku istorijskog kompromisa.
Knjiga "Bosanski rat", koja je upravo objavljena u izdanju "Službenog glasnika", skup je dokumenata koji su dio Ćosićeve arhive sakupljane u vrijeme njegovog predsjedavanja SRJ, kao i ratnih sukoba na prostoru BiH.
"Knjiga je moja odbrana slobode i istine, ljudskih i nacionalnih prava koja se sadrže u Republici Srpskoj, toj preskupoj, ali jedinoj političkoj i ratnoj pobjedi srpkog naroda u drugoj polovini 20. vijeka", rekao je Ćosić.
Na promociji knjige govorili su profesor dr Darko Tanasković, pisac Vladimir Kecmanović, urednik knjige i pisac Marko Krstić, kao i publicista Dragoslav Bokan.