To je regulisano zakonima, kao u Srbiji ili u bilo kojoj drugoj zemlji. Na pitanje Pobjede može li crkva iz druge države imati imovinu u Crnoj Gori, Đorđević odgovara:
- Tu, prema mom mišljenju, nema nikakvih ograničenja. Neka crkva može imati imovinu u nekoj državi samo ako je u ugovornom odnosu sa tom državom. Tako, na primjer, u Beču, kao što se zna, Srpska pravoslavna crkva ima svoju imovinu, ali ona na tu imovinu plaća porez i pokorava se zakonima te zemlje.
Na konstataciju da SPC ima ogromnu imovinu u Crnoj Gori, uključujući zemljište, šume, livade, vinograde, pašnjake... Đorđevic kaže da ni na to pitanje nije teško odgovoriti.
-Takvo je trenutno stanje stvari -država Crna Gora treba sa SPC u CG, kao i sa drugim, da reguliše imovinske odnose. Ali, koliko ja znam to nije obavljeno, nego se preko restitucije još više ta imovina uvećava. To je pitanje iz domena odnosa države i crkve. Tako da ne možemo proizvoljno reći da posjeduje manastire, kuće kao privredno dobro itd. Tu ona po zakonima države mora da vodi knjigovodstvo, da plaća poreze i da ispunjava sve obaveze koje iz toga proizilaze.
Na pitanje Pobjede ima li Srpska pravoslavna crkva pravo na to i zašto ona polaže pravo na objekte u Crnoj Gori, koje je gradio narod Đorđević kaže:
- Koliko god djelovalo da je ovo komplikovano pitanje - sva imovina u jednoj državi, dakle, zemlja pripada državi. Tako je u Francuskoj. Tako je u Rusiji. A, koliko znam to je neriješeno i u Crnoj Gori. Sva imovina pripada državi. A po Ustavu republika za poštovanje prema svojim građanima od vjeroispovijesti bilo koje ustupa im na korišćenje katedrale, crkve, kapele. Tako stoje stvari zakonski pravno u modernoj Evropi.
Kod nas, i u Srbiji i Crnoj Gori, i u drugim zemljama na Balkanu, to u novije vrijeme nije dovoljno precizirano koliko je na strani države koja bi morala da zna da li se može većina Fruške gore dati u zakup crkvi - kaže Mirko Đorđević.
Na pitanje ima ti Srpska pravoslavna crkva status pravnog lica u Crnoj Gori, prof. Mirko Đorđevic je odgovorio: - Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, odnosno Mitropolija crnogorsko-primorska ima status pravnog lica. Ona, kaže Đorđevic, kao i sve crkve i vjerske zajednice automatski ima i svoju imovinu koja je regulisana zakonom.