Društvo

Đorđević: Nema dokaza da su crkve stvarale države

Izvor

„Kada mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije izjavljuje da bi bio red da se  nova država, to jest Crna Gora, registruje kod Crkve Božje, budući, kako tvrdi, da je ’ova Crkva stvorila ovu državu’, on se vjerovatno poziva na određene periode u istoriji države Crne Gore, kada je vlast bila u rukama vladika. Ali,  to još uvijek ne znači da je crkva stvarala državu Crnu Goru. Država Crna Gora postojala je i izvan teokratske vlasti.“

Mitropolit je, povodom zahtjeva da se SPC registruje u Crnoj Gori, budući da bi po Zakonu o vjerskim zajednicama bila obavezna da to učini, kazao prije dva dana “da bi bilo normalnije da on, kao Mitropolit, zatraži od Đukanovića i svih njegovih saradnika da se registruju, budući da je ’ova Crkva stvorila ovu državu“. „Red bi bilo da se nova država, koju mi priznajemo, registruje kod Crkve Božje, kod Svetog Petra Cetinjskog i Svetog Vasilija Ostroškog“,  rekao je Mitropolit Amfilohije.

„U Ustavu Srbije, nijedna crkva se ne pominje, ni hrišanska ni druga, već se samo jamči građanima puna sloboda ispovijedanja vjere. U Srbiji postoji Zakon o crkvenim i vjeskim zajednicama, koji je precizno regulisao položaj i status Srpske pravoslavne crkve u Srbiji, i na najširem kanonskom  njenom području. Iz tog zakona slijedi da Srpska crkva postoji u Srbiji, u drugim državama, preko okeana i tako dalje - Njemačka, Kanada, Amerika i Afrika... i da svuda ta crkva priznaje državu i da država ni u jednom slučaju nije dužna da se registruje kod crkve, ali da je crkva dužna da djeluje po zakonu koji  postoje u određenoj državi - Americi, Rusiji, bilo gdje, Srbiji ili Crnoj Gori...Tako stvari stoje“, precizira Đorđević i dodaje da je poznato da u nekim državama postoje dvije, tri, sedam, pa i devet pravoslavnih crkava.

Đorđević kaže da nije lako komentarisati izjave mitripolita Amfilohija, jer one „često djeluju neozbiljno, i uvijek su politički prepoznatljive, prilagođene sadašnjim političkim zbivanjima u Crnoj Gori i šire“.

„Izjave mitropolita Amfilohija su malo crkvene, a više političke, tako da to stvara veliki problem analitičarima. Ali, na državi je Crnoj Gori da sa svim crkvama, srpskom, crnogorskom, islamskom zajednicom, i svima koje tamo postoje, reguliše svoje odnose. Meni ova Amfilohijeva izjava ne djeluje ozbiljno i čak i ne zaslužuje neki širi komentar“, kaže sagovornik Portala Analitika.

Na opasku da se izjava mitropolitova može čitati i kao poruka da su crkveni zakoni iznad državnih, Đorđević kaže da to „ne može biti, jer nikada nije ni  bilo“.

„Od cara Konstantina do danas crkveni zakoni nisu bili iznad državnih, ni u kom pogledu. To su poznate činjenice iz istorije države i crkve“, zaključuje Đorđević.

Portal Analitika